Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Diğer Mekanik Konular Hiçbir kategoriye sokamadığınız mekanik içerikli konular bölümü

Konu Bilgileri
Konu Başlığı Hızlı ve Doğru Yolluk ve Besleyici Dizaynı için Döküm Similasyon
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
1960

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 20-11-09, 18:08   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.612
Konu Adedi: 7147
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15204 / 88936
Deneyim: 13%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1074 Mesajına 3345 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Hızlı ve Doğru Yolluk ve Besleyici Dizaynı için Döküm SimilasyonHızlı ve Doğru Yolluk ve Besleyici Dizaynı için Döküm Similasyon Programlarının Pratik Kullanımı


Similasyon programları yaklaşık 20 yıldır dökümhanelerde kullanılmakta ve bu süreç içerisinde, bilgisayar işletim sistemleri ve ekran kartlarındaki gelişmelere paralel olarak ciddi şekilde değişerek ; kullanım alanları, doğruluk payları, kullanılma kolaylıkları ve similasyon sürelerinin kısalması gibi bir çok özellikleri geliştirilmiştir. Bu sayede similasyon programları günümüzde dökümhaneler için ciddi olarak faydalanılacak bir enstrüman haline gelmiştir. Bu makalede modern similasyon programlarının dökümhanelerde nasıl pratik ve güvenilir bir şekilde kullanılabileceği incelenmiştir. Doğru kullanıldığı takdirde similasyon programları çizimden başlamak üzere ilk parça devreye alma, seri üretim ve hata giderme süreçlerinde dökümhanelere ciddi şekilde hızlı ve doğru çözümler sunmaktadır.

1. Modül hesaplanması için katılaşma similasyonu kullanılması
Çekintisiz parça dökülebilmesi için ilk kural döküm parçayı bilinen geometrik şekillere ayırarak, bu şekillerin, çevreleri ile olan bağlantılarını da dikkate alarak modüllerinin ayrı ayrı hesap edilmesidir. Eğer ihtiyaç olacaksa besleyiciler, parçanın modülü en yüksek, yani en geç katılaşacağı bölgelere veya bu bölgelerin besleyiciden beslenebilecekleri uygun bir mesafeye konulması gerekmektedir. Bu durum parçanın ayırım yüzeyinin planlanması içinde önemlidir. Parçanın modül dağılımı, bize, parçanın geç katılaşacak bölümlerinin yolluk ve besleyicilerden beslenip beslenemeyeceği konusunda da bilgi verecektir. Bu hesaplamaların elle yapılması hem zaman alıcı hemde hata yapmaya açık bir yöntemdir. Daha güvenilir ve pratik bir uygulama ise döküm parçayı, üzerine yolluk ve besleyicileri yerleştirmeden katılaşma similasyon programları ile simüle etmektir. Similasyon bitiminde, son katılaşan sıvı veya sıvıların bulunduğu bölgeler veya en sıcak kalmış bölgeler incelenerek besleyici konulması gereken bölgeler doğru olarak tesbit edilebilir. Novasolid katılaşma similasyon programında ise thermal modül direk olarak hesaplanarak, 3 boyutlu veya kesit olarak incelenebilir. Program sadece değişik renklerde modül dağılımını vermekle kalmaz, aynı zamanda mouse değişik bölgelerde gezdirilerek değişik bölgelerdeki modüller sayısal olarak da okunabilir. Hesap edilen thermal modül parçanın sadece geometrik şekline bağlı değildir. Parçanın kalıp ile olan temas yüzeylerinde kullanılan farklı kalıp malzemeleri (kum ve maça vb) ve soğutucular thermal modülü etkileyen faktörlerdir. Similasyon programları bütün bu faktörlerin etkisin dikkate alarak en doğru modül hesaplanması sağlar. Bu durum, elle hesaplanan, parça hacminin parça yüzey alanına bölünmesiyle (M=V/A) elde edilen modül hesaplamasına göre çok daha doğru ve hızlıdır. Ayrıca karmaşık şekilleri olan parçaların bilinen geometrik şekillere bölünerek doğru bir şekilde modüllerinin bulunması oldukça zor, hatta imkansızdır. Bu nedenle elle hesaplama yapıldığında, karmaşık parçalar için genellikle hassas hesaplama yerine kaba varsayımlar kullanılmak zorunda kalınmaktadır. Similasyon programları ise modül hesaplanmasında dizayn mühendislerine yüksek hassasiyette thermal modül bilgisi sağlayarak besleyici boyutlarının hesaplanmasında ve besleyicilerin yerleşitirleceği bölge-lerin tesbitinde doğru bilgiler verir.


2. Optimum besleyici ebatlarının bulunması için Similasyon Programına
Analitik Besleyici Hesaplama modülü eklenmiştir
Besleyici ölçüleri genellikle abaklardan veya özel olarak hazırlanmış besleyici hesaplama programlarından yararlanılarak yapılmaktadır. Bu yöntemlerle elde edilen besleyici ölçülerinin başarısı, parça modülünün doğru olarak hesaplan-ması ile direk bağlantılıdır. NovaFlow&Solid programında besleyici ölçülerinin hesaplanması, similasyon programı içine dahil edilmiş ve thermal modül programıyla ilişkilendirilmiştir. Similasyondan sonra parçanın en büyük modül'lü kısmı similasyon programında bulunan “ Transparency” adı verilmiş grafik fonksiyon sayesinde kolayca bulunur. Bu bölgenin tesbitinden sonra similasyon programına dahil edilmiş olan analitik hesaplayıcı, otomatik olarak parçanın thermal modülü ve besleme metal ihtiyacını dikkate alarak optimum besleyici ölçülerini hesaplar. Bu şekilde ölçüleri belirlenmiş olan besleyicilerin daha sonra herhangi bir CAD programı kullanılarak, katı modelleri dizayn edilebilir ve yeni bir similasyon için daha önce katı modeli oluşturulmuş parçaya ilave edilir.


3. Yolluk ve Besleyicisi ilave edilmiş parçanın Katılaşma Similasyonu
Parçanın yolluk ve besleyici hesaplaması tamamlanıp, CAD programı yardımı ile parçaya ilave edildikten sonra oluşturulan katı modelin önce katılaşma similasyonu yapılarak doğruluğunun kontrol edilmesi gerekir. Bazı durumlarda kullanıcı aynı parça için birden fazla yolluk ve besleyici tasarımı denemek isteyebilir. Bu durumda en hızlı çözüm değişik yolluk ve besleyici tasarımları için tek tek katılaşma similasyonu yapmaktır. Genellikle katılaşma similasyonu 15-20 dakika sürmektedir. 5 değişik yolluk ve besleyici tasarımının kontrol edilmesi en fazla bir kaç saat gibi kısa bir süre alacaktır. Eğer katılaşma similasyonu yapılacak olan parça ince cidarlı ve yolluk sistemi metalin uzun ve karmaşık yolluk sisteminden ısı kaybına uğrayarak parçayı doldurmuyorsa, katılaşma similasyonuna döküm sıcaklığının 10-15 derece altında seçilecek bir sıcaklıkta başlamak oldukça gerçekçi sonuçlar verecektir. Bu şekilde bir uygulama yapıldığında katılaşma similasyonunda seçilen sıcaklık parçanın her tarafında aynı sıcaklıkta başlayacaktır.


4. Yolluk ve Besleyici ile birlikte parçanını Akış ve Katılaşma Similasyonu
Bu safhaya kadar yapılmış olan similasyonlarda bazı yaklaşık değerler kullanılmış olabilir. Bu nedenle son olarak parçanın komple yolluk ve besleyici dizaynı ile, eğer model plakasında birden fazla parça varsa, hepsini dahil ederek, kısaca modelin son hali ile parçanın similasyonunun tekrar yapılması gerekmekteidr. Son doğrulama similasyonunda hem yolluk sisteminin etkilerini hemde en gerçek şartlarda parçanın katılaşmasını görmek için Akış ve Katılaşma Similasyonunun birlikte yapılması gerekelidir. Eğer kullanılan kalıp malzemelerinin ( Kromit kumu gibi) ısı geçirgenlikleri yüksekse metalin kalıba dolması similasyon sonucunu gerçek hayatta olduğu gibi ciddi olarak etkileyecektir. Kalıp doldurma (Akış) Similasyonunda dikkat edilecek önemli bir hususta memelerdeki metal akış hızıdır. Genel bir doğru olarak memedeki metal akış hızlarının 0.5 m/s 'yi geçmemesi gerekir. Bu değerin üzerindeki doldurma hızlarında, bilhassa oksit oluşumuna yatkın malzemelerde hem turbulans (çalkantılı dolum) hemde oksitlenme meydana gelmektedir. Hızlı ve çalkantılı doldurmalarda kum erezyonu hataları ortaya çıkmaktadır. Kalıp doldurma similasyonu ayrıca kullanıcılara gaz hatalarının oluşabileceği bölgeler hakkında da bilgi vermektedir. Kalıp dolma şekli ve metalin kalıp içindeki dağılımı kullanıcılara gri ve sfero parçalarda karbür oluşumu ve mikro yapı hakkında da faydalı bilgiler verecektir.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şu anda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Etiket
besleyici, dizayni, dogru, dokum, hizli, icin, similasyon, yolluk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Basınçlı Metal Döküm Makina ve Kalıpları ElemaN Diğer Mekanik Konular 0 20-11-09 17:41
Elektronik Kompanzasyon neden hızlı ve uzun ömürlü(Statik-Dianmik) dinamik Kompanzasyon 0 16-07-09 08:32
vBulletin Forum Optimizasyonu - Hızlı ve Düşük Bandwith İçin İdeal elif vBulletin 0 28-02-09 07:57
Alternatif ve Doğru Akım Jeneratörleri Teknik Adam Jeneratörler 1 14-02-09 22:11
2009, mobil hızlı internet ve enerji tasarrufu yılı olacak zorbey Teknolojik Gelişmeler & RRS 0 04-01-09 02:00


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2018 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219