Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Diğer Mekanik Konular Hiçbir kategoriye sokamadığınız mekanik içerikli konular bölümü

Konu Bilgileri
Konu Başlığı TIG ve Plazma Kaynağı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
1709

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 20-11-09, 18:09   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.612
Konu Adedi: 7147
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15204 / 88850
Deneyim: 13%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1074 Mesajına 3345 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart TIG ve Plazma KaynağıTig kaynak yöntemi Tungsten İnert Gas kaynağı olarak isimlendirilir. Tungsten elektrodun cinsidir ve elle ark yönteminde olduğu gibi burada elektrot tükenmez. Asal (Inert) gaz ise kimyasal reaksiyona girmeyen gaz için kullanılır.

Yaygın olarak paslanmaz çelikler, aluminyum, magnezyum, bakır alaşımları ile titanyum ve tantal kaynaklarında kullanılır.


Avantajlar

- Dolgulu veya dolgusuz uygulanabilir.
- Kaynak yöntemi olarak toz (flux) kullanılmasına ve kaynak sonrası kaynak bölgesinin korosif kalıntılardan temizlenmesine gerek yok.
- Tüm pozisyonlarda uygulamak mümkündür
- Curuf oluşmadığından kaynak metalinde cüruf kalıntısı bulunmaz. Ancak elektrotun kaynak metaline teması sonucu tungsten kalıntısı bulunabilir.
- Isı konstantre olduğundan ısıdan etkilenmiş bölge dar olur.
- Ark üzerinden metal transferi olmadığından sıçrantı olmaz. Temiz bir kaynak yüzeyi elde edilir.
- Çoğunlukla tüm demir ve demir dışı alaşımların kaynağı bu yöntemle mümkündür. Özellikle Alüminyum alaşımları, magnezyum alaşımları, nikel ve alaşımları, bakır alaşımları, paslanmaz çelik, düşük alaşımlı ve düşük karbonlu çelik kaynakları yapılabilir.Yöntemde kullanılanlar
Malzeme ile tungsten elektrot arasında oluşturulan ark ile yapılır. Ark, elektrot ve kaynak bölgesi asal gaz ile dış atmosferden korunur. Bu sayede oksijen ve azot gibi gazlarla reaksiyon olması önlenir.

Tungsten elektortun erime sıcaklığı (3410oC) çok yüksek olduğundan elektrotta tükenme olmaz.

Asal gaz olarak saf Helyum ve Argon gazları ve bunların karışımları kullanılır. Bu gazlar başka elementler ile reaksiyona girip bileşik oluşturmazlar.

Torç
Kullanılan torçlara farklı çaplarda elektrotlar yerleştirilebilir. Ayrıca gaz nozülüde torç üzerindedir ve kaynak ağzının büyüklüğüne göre değiştirilebilir. Gaz nozülünün amacı koruma gazını kaynak bölgesine doğrultmaktır. Su soğutmalı ve hava soğutmalı torçlar kullanılır. Torç üzerinde elektrot tutucusunun yanında, koruma gazını taşıyan, elektrik akımını ulaştıran bir iletken ve su soğutmalılarda suyu torç kafasına kadar getiren hat bulunmaktadır.

Güç kaynağı
Bu yöntemde güç kaynağı AC ve DC akım üretebilir. Birde yüksek frekanslı ark üreterek elektrot ile malzeme arasındaki boşluğu iyonize eder bu sayede temas olmadan arkın oluşması sağlanır. Yüksek frekans arkın kararlılığını sağlar.

Kontrol ünitesi
Koruma gazı ve soğutma suyunun başlatıldığı vanalar vardır. Bazı makinelerde akım durdurulduktan sonra bir süre daha koruma gazı ve soğutma suyu açık kalır. Bu sayede kaynak metali ve elektrotun atmosfer ile temas edip oksitlenmeden önce soğuması sağlanır.

Koruma gazı
Yüksek basınçta bir tüp içerisinde bulunan gaz regülatör ile dışarı alınır. Saat üzerinde gaz akışının debisi (örn. lt/dak) kontrol edilir.


TIG kaynağı için değişkenler
Ark akımı nüfuziyeti (penetrasyonu) etkiler. Kaynaklanacak metale bağlı olarak yöntemde AC veya DC akım kullanılabilir. Elektrot eksi kutuplanacak şekilde doğru akım(DC) kullanıldığında derin nüfuziyet elde edilir ve daha yüksek kaynak hızlarına ulaşılabilir. AC'nin de temizleme etkisinden faydalanılır. Alüminyum ve magnezyum üzerinde bulunan oksit tabakalarını özellikle elektrot pozitif iş parçası eksi olduğu anlarda kırarak temizler. Helyum gazı mekanize kaynaklarda, Argon gazı da elle kaynaklarda kullanılır. Diğer alternatif ise doğru akımda elektrotu artı kutuplamaktır. Ancak bu durumda elektrot çok ısınacağından çok tercih edilmez.

Ark gerilimi:
İş parçası ile tungsten elektrot arasındaki gerilime ark gerilimi denir. Ark gerilimi ark akımına, tungsten elektrotun şekline, tungsten elektrot ile iş parçası arasındaki mesafeye ve koruma gazının tipine bağlıdır. Ark gerilimi ark boyunu kontrol eder. Ark boyu da kaynak havuzunun genişliğini kontrol eder.

Tel besleme:
Elle yapılan kaynaklarda tel besleme şekli paso sayısını ve kaynak sonrası dikiş görünümünü etkiler. Otomatik kaynaklarda ise çok düşük hızlarda tel besleme yanma çentiklerine, yetersiz dolguya ve katılaşma çatlaklarına sebep olur. Yüksek hızlarda tel sürme düşük nüfüziyete ve dış bükey kaynak dikişi oluşmasına sebep olur.

Elektrotlar
Doğru kullanılırlarsa elektrotlar tükenmezler çünkü erimezler veya kaynak metaline ilave edilmezler. Diğer kaynak yöntemlerinde örneğin elle ark, MIG/MAG ve tozaltı kaynaklarında elektrotlar dolgu malzemeleridir.
Tungsten ve %1 Lantan, % 1 Toryum, %2 toryum, %2 Seryum ve %0.25 Zirkonyum alaşımlarından üretilen elektrotlar farklı çaplarda bulunabilirler. Saf Tungsten yeşil, %1 Lantan siyah, %1 Toryum sarı, %2 Toryum kırmızı %2 Seryum Turuncu (Orange)ve Zirkonyum kaverengidir. Elektort çapları 0.25, 0.50, 1.00, 1.6, 2.4, 3.2, 4.0, 4.8, 6.4 mm dir.

Saf tungsten genellikle AC (değişken akım) ile yapılan kaynaklarda, Toryum ilaveli olanlar DCSP (doğru akım düz kutuplama yani elektrot -) ile yapılan kaynaklarda kullanılırlar. Daha iyi penetrasyon (nüfuziyet ) ve geniş akım aralığında ark başlatma özelliği sağlarlar. Zirkonyum alaşımı AC ile yapılan kaynaklar için çok iyidir. Kirlenmeye karşı direnci çok yüksektir. Özellikle, kaynak metalinde kirlenmenin kesinlikle izin verilmediği durumlarda tercih edilir. Herhangi bir elektrot için tavsiye edilen akım kaynaklanacak malzemeye ve kullanılacak akım tipine bağlıdır. Genel bir öneri yapılacaksa AC ile yapılan kaynak için elektrot çapının 40 katı kadar akım kullanılmalıdır.


Seramik nozüller
Gaz koruması için kullanılan seramik nozüllerin iç çapı eletrotun yaklaşık dört veya altı katı büyüklükte olması gerekir. Daha küçük olduğunda çabucak aşırı ısınır ve bozunup kırılabilir. Seramik nozüller yaklaşık 250-275 ampere kadar tavsiye edilir. Bunun üzerinde metal nozüllü su soğutması olan özel torçlar kullanılmalıdır.
PLAZMA KAYNAĞI
TIG kaynağının bir uzantısı olarak kabul edilebilir. Plazma ark yöntemi daraltılmış gaz nozülünden çıkan ark plazması sayesinde daha yüksek gaz hızı ve daha yüksek enerji yoğunuluğuna sahiptir. Bu yöntemde kullanılan torç merkezde tungsten elektrot, küçük bir çıkışı olan daraltılmış bir nozül ve daha dışta koruma gazının sağlandığı diğer gaz nozülünden oluşur.

İç nozülden gelen gaz ark tarafından ısıtılır ve genişleyerek yüksek hızla dışarı çıkar. Bu gazın debisi 0.25 ile 5 L/dak arasında tutulur. Bu değerin üzerinde kaynak bölgesinde türbülansa sebep olabilir. Bu gaz kaynak bölgesini atmosferden korumak için yeterli değildir. Bunu için dış nozülden 10 ile 30 L/dak arasında debi ile koruma gazı sağlanır.

Bu yöntemdeki temel değişkenler:
Plazma akımı, iç nozül çapı ve şekli, plazma gazının çeşidi ve plazma gazının debisi.

Plazma gazının debisi arttırıldığında türbülans oluşur ve erimiş metal ortamdan uzaklaştırılır. Bu sayede yüksek enerji yoğunluğu, yüksek debi ve küçük iç nozül çapı kullanılarak kesme işlemi yapılır. Erimiş metalin uzaklaştırılmaması için kaynak işleminde düşük debi gereklidir.

Bu yöntemde doğru akımla elektrot eksi kutupta kaynak yapılır. Çelik, paslanmaz çelik, nikel alaşımları ve titanyum alaşımları bu şekilde kaynaklanabilir.

Doğru akımla elektrot artı kutupta kaynak işlemi alüminyum ve magnezyum alaşımlarında uygulanır. Bu tarz kutuplama ile arkın temizleme etkisinden faydalanılarak yüzeydeki oksit tabakası kırılır. Ancak bu şekilde elektrot çok ısınacağından akım 100 amperle sınırlandırılır.

Sinüs dalgasına sahip AC de alüminyum ve magnezyum alaşımları için kullanılabilir. Pozitif AC kısmında arkın temizleme etkisinden faydalanılabilir. Akım miktarı burada da 100 amp ile sınırlıdır.

Bu yöntemde ark enerjisi daha yoğun olduğundan TIG yöntemine göre daha dar kaynak dikişi elde edilir. Anahtar deliği tekniği uygulanabilen bu yöntemde 1.6 il 9.5 mm arası kalınlıklarda uygulanabilen bu teknik ile tek pasoda kaynak dikişi elde edilebilir.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Etiket
kaynagi, plazma, tig


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Plazma ve LCD TV’nin avantaj ve dezavantajları Teknik Adam Ses Ve Görüntü Sistemleri 1 28-03-10 20:16
Kademeli ve Sabit Güç Kaynağı starter Elektronik Devre Şemaları 0 14-11-09 18:36
Plazma TV ler Görüntü ve Ses Sistemleri ElemaN Ses Ve Görüntü Sistemleri 0 27-02-09 20:08
Hata Kodu ve Kaynağı Teknik Adam Bilgisayar ve Donanım 0 18-02-09 17:53
DC ve AC Güçlerin Ana Kaynağı elif Elektrik Ders Notları 0 15-04-08 18:20


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2018 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219