Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Elektrik Genel Elektrik hakkında çeşitli genel bilgilerin paylaşıldığı bölüm

Konu Bilgileri
Konu Başlığı Temel Elektronik Elektrik Kanunları
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
2537

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 08-05-08, 16:40   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.630
Konu Adedi: 7155
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15210 / 86551
Deneyim: 14%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 70
1074 Mesajına 3346 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Temel Elektronik Elektrik KanunlarıTemel Elektronik Elektrik Kanunları Temel kanunlardan bizi ilgilendirenler şunlardır:

1. Ohm kanunu
2. Joule kanunu
3. Kirchhoff kanunu
4. Norton teoremi
5. Thevenin teoremi

OHM KANUNU
Bir elektrik devresinde; akım, voltaj ve direnç arasında bir bağlantımevcuttur. Bu bağlantıyı veren kanuna Ohm kanunu adı verilir. 1827yılında Georg Simon Ohm şu tanımı yapmıştır: "Bir iletkenin iki ucuarasındaki potansiyel farkının,iletkenden geçen akım şiddetine oranısabittir."
R = V / I şeklinde ifade edilir. Burada R dirençtir. Bu dirençrezistans veya empedans olabilir. V volttur. İ de akım yani Amperdir.
Su dolu bir depo olsun, bunun dibine 5 mm çapında bir delik açalım, birde 10 mm çapında bir delik açalım. Büyük delikten daha çok suyunaktığını yani bu deliğin suyu daha az engellediğini görürüz. Buradadeliğin engellemesi dirence, akan suyun miktarı akıma, depodaki suyunyüksekliği voltaja karşılık gelir. Elektrik devrelerinde de, birgerilimin karşısına bir direnç koyarsanız, direncin müsaade ettiğikadar elektron geçebilir, yani akım akabilir, geçemeyen itişip duranbir kısım elektron ise, ısı enerjisine dönüşür ve sıcaklık olarakkarşımıza çıkar. Direnç birimi "Ohm"dur bu değer ne kadar büyük ise okadar çok direnç var anlamına gelir.


JOULE KANUNU
James Prescott Joule 1818 ile 1889 yılları arasında yaşamış bir İngilizFizikçidir. Esasen Isı enerjisi ile Mekanik enerjinin eşdeğer olduğunugöstermiştir ve "Joule" adı enerji birimine verilmiştir. Biziilgilendiren Joule Kanunu şöyledir: "Bir iletkenden bir saniyede geçenelektriğin verdiği ısı: iletkenin direnci ile, geçen akımın karesininçarpımına eşittir".
W = R x I2 dır.

Esasen formül kalori olarak şu şekildedir:
Kalori = 0.2388 x R x İ x İ x t saniye
Bir kalori 4.1868 Joule eşittir.
O halde Joule = R x İ x İ x t saniye olur.
Güç birimi olan Watt, İskoç mühendis James Watt'tan isim almıştır.
Watt = Joule / saniyedir.
O halde; yukarıdaki formül ortaya çıkar. W = R x İ2 olur. Ohm kanunundaki R = V / İ eşitliğini burada yerine koyarsak, bir formülümüz dahaolur: W = V x İ

KİRCHHOFF KANUNLARI
Gustav Robert Kirchhoff (1824 - 1887) bir Alman fizikçidir. Bizi ilgilendiren iki kanunu vardır.
Bunlar birinci kanun veya düğüm noktası kanunu ile ikinci kanun veya kapalı devre kanunudur.

Düğüm Noktası Kanunu
Bir düğüm noktasına gelen akımların toplamı ile bu düğüm noktasındangiden akımların cebirsel toplamı eşittir. 1, 4, 5 nolu akımlar giden, 2ve 3 nolu akımlar gelen olduğuna göre; İ 1 +İ 4 + İ 5 = İ 2 + İ 3 olur.

Şekilde görüldüğü gibi, gelen İ akımı giden İR1+İR2+İR3 akımlarıtoplamına eşittir. Burada: R1 =10 ohm R2 = 20 Ohm ve R3 = 20 Ohm olsun,devre gerilimini de 50 V kabul edelim. Devreye gelen İ akımı 10 amperolur ve bu 10 amper lik akım, dirençler üzerinden şu şekilde geçer. İ =V / R olduğundan : İR1 = 5 A İR2 ve İR3 = 2.5 A dır. Böylece dirençlerüzerinden giden akımların toplamı da 10 A olur ve gelen ile gidenakımların toplamı aynı kalır.

Kapalı Devre Kanunu
Kapalı bir elektrik devresinde bulunan gerilim kaynakları toplamı ilebu devredeki dirençler üzerinde düşen gerilimlerin toplamları eşittir.
Devrede 20 ve 10 V'luk iki gerilim kaynağı mevcut olsun ve ters yöndebağlı olsunlar.Gerilim kaynaklarının toplamı 20 - 10 = 10 volt eder. R12 , R2 3 , R3 de 5 Ohm ise, her bir direncin uçlarında düşen gerilimnedir ?
Toplam direnç 10 Ohm olduğu için devreden 1 Amper akım geçer, herdirençten bu akım geçtiği için; V = İ x R den V1 = 1x2 volt V2 = 1x3volt V3 = 1x5 volt Olur, böylece toplam voltaj düşümleri de 10 V'a eşitdemektir.

THEVENİN TEOREMİ
Leon Thevenin (1857 - 1926) bir Fransız fizikçisidir. 1883'de adı ile anılan teoremi ortaya atmıştır.
Buna göre: "Doğrusal direnç ve kaynaklardan oluşan bir devre,herhangi iki noktasına göre bir gerilim kaynağı ve ona seri bağlı birdirenç haline dönüştürülebilir" Elde edilen devreye "Thevenin"ineşdeğer devresi denir. Bu teoremin bize ne faydası vardır? Faydasışudur: Devrenin herhangi bir kolundan geçen akımı, diğer kollardangeçen akımı hesaplamadan bulabiliriz.
Örnek: Aşağıdaki gibi bir devremiz olsun. Devre no 1 R2 ve R3 3Ohm R1 ve R4 2 Ohm olsun.V1 gerilim kaynağı 120 Volt , V2 gerilimkaynağı zıt yönde 80 V olsun. Rx direnci 17.5 Ohm ise bu dirençten nekadar akım geçer? Bu devreyi "Thevenin" kuralına göre bir gerilimkaynağı ve buna seri bağlı bir Ro direnci haline getirebiliriz.Bununiçin Rx direncinin uçlarındaki gerilimi ve bu gerilime seri direncibulmamız gerekir.
Thevenin'in Eşdeğeri Devre no 1 de Rx direnci yokken Rx direnciuçlarındaki gerilim Vo gerilimidir. V1 - V2 = 120 - 80 = 40 volt kaynakgerilimi R1, R2, R3, R4 dirençleri üzerinden akar.Ohm kanununa göre V =I x R olduğu için, 40 V = 10 Ohm x İ amper olur buradan İ = 4 amperbulunur. R3 ve R1 dirençlerinde aynı formülden: V = 4 x (3+2) = 20 voltdüşer ve 120 - 20 = 100 Volt gerilim Rx uçlarında kalır. Bu Eşdeğerdevrenin Vo voltajıdır. Rx uçlarından görülen eşdeğer Ro direnci iseiki paralel bağlı (3+2) Ohmluk dirence eştir. Ro = 2.5 Ohm olur.Eşdeğer devrede Vo = 100 Volt Ro = 2.5 Ohm ve üzerinden geçen akımıbilmek istediğimiz Rx direnci ise 17.5 Ohm olduğu için; V = İ x R den100 = İ x ( 17.5 + 2.5) İ = 100/20 =5 amper olur.

Özetle:Thevenin eşdeğer devresini bulmak için.
1. Gerilim kaynakları kısa devre sayılır,istenen noktayı gören direnç eşdeğer dirençtir.
2. Devre akımı hesaplanır ve bu akıma göre Rx uçlarındaki voltaj bulunur. Bu eşdeğer kaynak gerilimidir.

NORTON TEOREMİ
"Doğrusal bir devre, herhangi iki noktasına göre, bir akım kaynağı vebuna paralel bir direnç haline getirilebilir." Bunun için;
1.Herhangi iki nokta uçları kısa devre iken geçen akım kaynak akımıdır
2. Gerilim kaynağı kısa devre iken, iki nokta arası direnç eşdeğer dirençtir.
Daha önce incelediğimiz devreyi ele alalım ve Norton eşdeğerini eldeedelim. Gerilim kaynaklarını kısa devre ederek Thevenin teoreminebenzer olarak
A B noktasını gören eşdeğer direnci bulalım. V1 ve V2 kaynakları kısadevre edilirse AB noktasını gören birbirine paralel iki adet 5 Ohm lukdirenç olur ( 3 Ohm +2 Ohm). Bunların toplam değeri de 2.5 Ohm dur.Eşdeğer Ro direnci = 2.5 ohm olur. AB noktaları kısa devre edildiğindeAB den akan İk akımı: İ = V / R kullanılarak İk = İ1+İ2 İ1 = 120/5 = 24Amper İ2 = 80/5 = 16 Amper İk = 24+16 = 40 Amper olur Ao eşdeğer Akımkaynağı 40 Amper,Ro eşdeğer direnç 2.5 Ohm dur.
O Halde AB noktasında Rx den geçen akım:yani İ Rx İ Rx = 40 x { Ro / Ro+R } olur İ Rx = 40 x { 2.5/ 17.5+2.5 } İ Rx = 40 x { 2.5 / 20 } İ Rx =5 Amper olur.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şu anda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Etiket
elektrik, elektronik, kanunlari, temel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Temel elektrik ve elektronik (gerilim-akım-direnç) ElemaN Elektrik Ders Notları 89 15-04-12 13:47
Temel Elektronik ElemaN Elektronik Ders Notları 0 13-04-09 00:13
Temel Elektronik ElemaN Tezler & Ödevler 2 06-04-09 04:55
Temel Elektronik fırat Elektronik Genel 0 27-02-09 22:24
Temel Elektronik Kanunları zorbey Elektronik Genel 0 27-11-08 00:00


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2018 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220