Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Konu Bilgileri
Konu Başlığı Çamaşır Makinesi Emniyet Anahtarı işleyiş ve arızaları
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
99

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 28-12-19, 12:58   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
YARDIMCI ADMİN
 
zorbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 7
Mesaj Adedi: 1.888
Konu Adedi: 1598
Seviye 36 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 878
Güç: 629 / 30836
Deneyim: 15%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 4
231 Mesajına 875 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 456
Rep Derecesi :
zorbey is a glorious beacon of lightzorbey is a glorious beacon of lightzorbey is a glorious beacon of lightzorbey is a glorious beacon of lightzorbey is a glorious beacon of light
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Unhappy Çamaşır Makinesi Emniyet Anahtarı işleyiş ve arızaları2 temel görevi vardır.Mekanik görevi kapının kilitlenmesini sağlamaktır,elektriksel görevi ise kontağı kapatarak makinanın çalışmasını sağlamaktır.Çamaşır Makinesinin kapısı standartlar gereği çalışırken açılmamalıdır, Bulaşık veya Kurutma Makineleri kapıları makineler çalışırken açılabilir.Sadece 4100 ve 4250 modellerde yeni tip Emniyet Anahtarı yoktur,bu işlev açma/kapama anahtarı ile yapılmaktadır.Diğer tüm Çamaşır Makinelerinde Program Cihazı,Emniyet Anahtarını kapar ve açar.Yapı açısından 2 tip Emniyet Anahtarı vardır,ağırlıklı olarak kullandığımız PTC’li,diğeri ise az uygulaması olan (5500,5800,5950 ve LG 10 kg.) bobinli tiplerdir.Enerji yokken PTC’li Emniyet Anahtarı açılır,bobinli Emniyet Anahtarı ise açılmaz,bu nedenle bobinli Emniyet Anahtarlı makinalarda kapağı açmak için tekmelik altında kapak açma halkası vardır.

3 veya 4 uçlu Emniyet Anahtarı vardır, ağırlıklı olarak 3 uçlu tip kullanmaktayız.

3’lü Emniyet Anahtarı için kontaklar: L-N-C veya 3-1-2 (N kontaktır,Nötr değildir.L ve C kablosu kalın,N kablosu ince)4’lü Emniyet Anahtarı için kontaklar: 4-3-5-6 (6 no.lu kontak kapı açık lambasıdır,yanarsa kapı açılmaz,sönerse kapı açılır)
Emniyet anahtarı , almaç ve kontak olmak üzere iki ana kısımdan oluşur.
Almaç kısmında PTC – Pozitif katsayılı direnç ( PTC = positive temperature coefficient) bulunmaktadır. PTC elemanı sıcaklıkla direncini artıran bir elemandır. Aşagıda örnek bir PTC karakteristiği görülmektedir.Kontak açısından , tek ve iki kontaklı emniyet anahtarları mevcuttur , Flash ve K19 Fusion kontrol sistemli ürünlerde iki kontaklı,YOÇ, K19,K1,Y18,Y26,Y28 vb kontrol sistemlerinde ise tek kontaklı anahtarlar kullanılmaktadır.

Anahtar kontaklarının numaralandırılması , aşağıdaki şemada da görüldüğü gibi ,L-N-C, 3-1-2 veya 4-3-5-6 şeklindedir.
İki kontaklı olan emniyet anahtarlarında Normalde kapalı (NC) kontağın görevi emniyet anahtarının açık olduğunu göstermektir. 6 nolu uç kapak açık lambasına bağlıdır. Şekil-3‘de görüldüğü gibi , L-N uçlarına gerilim uygulanmadığında ve kapak açık olduğunda , hem kilitleme dili hemde çalışma kontağı açık konumda bulunmaktadır.


Yukarıda Şekil-4 ve 5’te emniyet anahtarına enerji uygulanmadığı pozisyonlar görülmektedir.Şekil-4‘te kapı açık iken,Şekil-5’te ise kapı kapalıdır.Şekil-4‘te sadece kilitleme dili yuvasının karşısına gelmiştir. Bu durum emniyet anahtarının çalışması için ilk olması gereken pozisyondur. Yani kapak tam olarak kapanmadığında,emniyet anahtarı kapağı kilitleyemez,dolayısıyla makine çalışmıyor arızasına neden olacaktır. Böylesi bir durumda makine hiçbir fonksiyonunu yerine getirmeyecektir.

Yukarıda Şekil-6’da ise kapağın kapatıldığı ve makineye dolayısıyla emniyet anahtarına enerji verildiği durum görülmektedir. Program seçimi yapıldığında kontaklarından biri kapanarak emniyet anahtarının N adlı kontağına enerji verilir, böylece emniyet anahtarının çalışması sağlanır. Aynı şekilde program tamamlandığında enerji kesilerek emniyet anahtarının açılması dolayısıyla kapağın açılması sağlanır.
Sonuçta , emniyet anahtarı PC veya Elektronik Kart tarafından çalıştırılıp durdurulur.


25 0 C ortam sıcaklığında program başladığında kapak yaklaşık 10 sn.sonra kilitlenir ,bittiğinde ise yaklaşık 70 sn.(Kullanma kılavuzlarında 2 dk.olarak belirtilmiştir) sonra açılır.

Çalışma Prensibi:

Emniyet anahtarının L-N uçlarına uygulanan şebeke gerilimi (220VAC) PTC elemanını ısıtmaya başlar. PTC iç sıcaklığı arttığında direncide büyümektedir , direncin büyümesi akımın azalmasına neden olur, böylelikle PTC sıcaklığının sabit tutulması sağlanmış olur.
PTC ısındığında üstündeki bimetal parçayı da ısıtır , ısınan bimetal şekil değiştirerek kilitleme dilini yuvasına sokarak kilitleme işini sağlar , ayrıca bimetal kilitleme diliyle beraber hareketli kontağıda iterek alt kontağa teması sağlar böylelikle , makineye çalışma gerilimi verilmiş olur.

Olası Arıza Neden ve Sonuçları:

1.Çamaşır makinesi çalışmıyor; ( kilitleme de yok)
PTC ısınmadığında veya kilitleme dilinin hareket etmemesi halinde makinenin çalışması için gereken enerji makineye uygulanamaz ve makine çalışmaz. Arıza izleme yönteminde belirtildiği gibi arızayı izleyin.


2.Kapak kilitlemiyor , makine çalışıyor ;
Emniyet anahtarının çalışmadığı ancak kontağının yapışık kaldığı durumdur. Emniyet anahtarı değiştirilmelidir.

3.Kilit açılmıyor;
Emniyet anahtarının enerjisinin kesilmediği veya kilitleme dilinin sıkışık kalma durumudur. Emniyet anahtarının enejisinin kesilmemesi durumda Program Cihazı ve kablo bağlantıları kontrol edilmelidir. Enerjisinin kesilmesi durumunda hala kilit açılmıyorsa , tutamak dili kontrol edildikten sonra emniyet anahtarı değiştirilmelidir.

4.Sigorta attırıyor , Program Cihazı altındaki karların yolunu yakıyor , elektronik kontrol kartında yol yanıyor
Emniyet anahtarı PTC elemanında kısa devre durumu olması durumudur. Çalışma ortamının çok nemli olduğu durumlarda da benzeri sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle, sokette yanma olup olmadığı kontrol edilerek emniyet anahtarı arızası izlenmeli ve aşağıda belirtilen arıza izleme yöntemi adımları izlenmelidir.

Emniyet anahtarı uçları hatalı bağlanırsa;

L-N Hatalı ise Emniyet anahtarı kilitler, ancak makine çalışmaz.

C-L Hatalı ise Emniyet anahtarı kilitlemez, makine çalışmaz.

C-N Hatalı ise sigorta atar,makine çalışmaz ve/veya, elektronik kart kullanılan Program Cihazlı Hibrit makinelerde kart üstündeki yollar yanar.

Elektronik kontrol sistemli ürünlerde emniyet anahtarı , elektromekanik PC kullanılan sistemlere benzemektedir.
Emniyet anahtarı kilitleme yapmadan önce , sadece elektronik kartlar , dolayısıyla ekran çalışmakta ve kullanıcının program seçebilmesi ve başlatması sağlanmaktadır.

Program verildikten sonra , ilgili komponentlerin çalışması için , elektronik kart emniyet anahtarının kilitlenmesini sağlar, eğer kilitleme olayı gerçekleşmemiş ise komponentler devreye alınmaz ve makine bekleme modunda kalır.Bazı ürün gruplarında , elektronik kart emniyet anahtarı hatalarını arıza kodu olarak vermektedir.Dolayısıyla Elektronik kontrol sistemi kullanılan makinelerde emniyet anahtarı arızalarında 2 tip durum vardır.

Emniyet anahtarı arıza kodu vermeyen makineler; bu makinelerde servis test programına girildiğinde arıza kodu görülmez . Bu makinelerde, program başlatılamaz , program devam ederken hata oluşursa , seçim moduna dönüş olur .
Emniyet anahtarı hatası gösteren ürünler ; Bu ürünlerde de , aynı davranış sergilenir ancak arıza kodu izlemesi yapıldığında , emniyet anahtarı kontaklarını kapatmıyor ve program biitiği halde emniyet anahtarı açılmıyor arızaları ayrı ayrı görülebilir .

2010 yılı sonrası Çamaşır Makineleri için oluşturulan ortak güvenlik algoritmasına geçişle birlikte emniyet anahtarı için arıza kodları oluşturulmuştur.

Arıza Kodu: Tanımı ( ARÇELİK ) :

F09 (E09/H09) Emniyet Anahtarı (Kapı) Kilitlenmiyor
F10 (E10/H10) Emniyet Anahtarı (Kapı) Açılmıyor


Yukarıda belirtilen arıza kodları oluştuğunda sırasıyla elektronik kart üzerindeki emniyet anahtarı triyağı,emniyet anahtarı kablo bağlantısı ve emniyet anahtarı kontrol edilmelidir.Lütfen! Forum içerisinde sessiz olun...Konu zorbey tarafından (28-12-19 Saat 13:03 ) değiştirilmiştir..
zorbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Önce Emniyet Ama Ya Sonra? ElemaN İş Güvenliği 0 27-02-12 21:38
İş Yerinde Emniyet ElemaN Videolar 0 12-01-11 14:48
Çamaşır Makinesi ElemaN İcatlar & Buluşlar & Geliştirmeler 0 26-10-08 12:24
Emniyet ve Mit pardus kullanıyor zorbey Linux 0 23-10-08 11:07
Emniyet Ventilleri ElemaN Sıhhi Tesisat 0 09-09-08 23:41


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2018 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219