Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Faydalı Teknik Linkler Teknik destek veren faydalı sitelerin bulunduğu adres

Konu Bilgileri
Konu Başlığı Akülü Sandalye Arızaları
Konudaki Cevap Sayısı
5
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
2571

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 11-10-17, 18:07   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.612
Konu Adedi: 7147
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15204 / 88750
Deneyim: 13%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1074 Mesajına 3345 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Akülü Sandalye ArızalarıAkülü sandalyeler marka ve model gözetmeksizin aynı alt yapıyı kullanırlar. Sadece tasarımdan kaynaklı fonksiyonel farklılıklar olabilir. Örneğin kiminin sırtı yatarken kimisi tilt yapar gibi. Tasarım olarak bir mikroişlemci joystickin hareketlerini algılayarak DC 24 Volt motor sürücü devresine, joystiğin hareketi doğrultusunda hızlı- yavaş ve ileri -geri gitme bilgisi gönderir. Joystickin içinde iki kısım olur. Birinci kısım joystick kolu ve açı algılama sistemi, ikinci kısım motor sürücü devresi. Mootor süürücü devrelerinde power mosfet dediğimiz çok hızlı anahtarlama yapan ve iletime geçtiği anda iç direnci 0,3 ohm seviyelerine inebilen her birisi modülün gücüne göre 60 Volt 50-90 Amper akımlara dayanabilen transistörler kullanılır. Yüksek hız veya rampalarda motorun zorlanması sonucu çekilen yüksek akım nedeniyle bu parçaların ısınmasını önlemek için joystick gövdeleri tercihen alüminyum malzemeden imal edilmektedir. Joystick modülündeki ve bazı modellerde ayrı bir kutuda bulunan bağımsız motor sürücü devresi içinde birer adet akım koruma devresi ve termal koruma devresi bulunur vebu devrenin dayanabileceği sınırda akım çekilmesi halinde ya da modül gövdesi 65 dereceden daha fazla ısınırsa joystick ekranında hata kodu işareti olan bir lamba ya da ekran simgesi göstererek motorları durdurup sandalyeyi korumaya alır. Bazı joystick modellerinde çocuk kilidi özelliği vardır ve her birinde kilidi aktif ve pasif yapmak için farklı tuş kombinasyonları kullanılır. Bütün akülü sandalye joysticklerinin şarj gösterge lambaları aynı zamanda hata kodlarının gösterge paneli olarak kullanılır. 10 lambalı modellerde kaç lambanın yanıp söndüğü sayılarak arızanın yeri belirlenirken, 5 lambalı modellerde ise beş lambanın birlikte kaç kez yanıp söndükten sonra yanık beklediği sayılarak arızanın nerede olduğu tespit edilir.
Motor sistemi üç parçalıdır ve DC elektrik motorunun arkasında elektromanyetik fren sistemi ve önünde de redüktör dediğimiz birkaç dişliden oluşan ve motor hızını azaltıp tork gücünü arttıran dişli kutusu bulunur. Joysticki orta konumundan her hangi bir yöne ittiğinizde motorun dönebilmesi için ilk olarak elektromanyetik frene bobinin tipine göre DC 12 Volt veya DC 24 Volt sabit gerilim uygulanır. 12 Volt fren olan modellerde iki motorun freni birbirine seri bağlıdır. Bir motorun fren bobini yanarsa joystick arızaya geçer. 24 Voltluk fren bobinleri paralel bağlıdır. Bir fren bobini yanarsa joystick çalışmaya devam eder. Ancak bobini yamnık olan motor zor çalışacağından ya tekerlek hiç dönmez, ya da o tekerlek yavaş döneceğinden hem motor ısınır ve kollektör ve kömürler zarar görür hem de sandalye arızalı fren yönünde çekme yaparak hareket eder. Fren bobini elektromanyetik bir alan oluşturarak; bir kaç Nevton gücündeki sert yayın ittiği, fren balatasına baskı yapan çelik levhayı çekerek motor rotorunun rahatça dönmesine izin verir.Fren çekili durumdayken DC motora kesikli gerilim uygulanır. ( PWM ) Kesik gerilimin bir saniyede değişim sayısına göre düşük frekansta motor yavaş dönerken yüksek frekansta motor hızlı dönmeye başlar. Joystick kolunu bıraktığınızda ilk olarak motora giden gerilim kesilerek motorun artı ve eksi uçları elektronik devre üzerinden birbirine kısa devre ettirilerek motorun dinamik frenleme yapması sağlanır. Bu durumda motor sandalyenin o anki hızına göre yavaşlamaya başlar. Joysticke atılan yzılıma göre bir saniye ile üç saniye arasında elektromanyetik frenin gerilimi de kesilir ve akülü sandalyenin yavaş bir duruş yapması ve kullanıcının sarsılmadan durması sağlanır. Motor yapısına göre üç tipte akülü sandalye üretilir.


1- Arkada büyük tekerlekli iki bağımsız DC motor ve önde iki küçük sarhoş tekerlek. ( örnek : Bantex, Fullmax, Wollex, İnvacare Mirage )
Bu sistem en çok kullanılan ve rağbet gören sistemdir. Manevra kabiliyeti biraz düşüktür ve engebeli arazide hareket kabiliyeti azdır. Taşlık bir alanda neredeyse kımıldayamazsınız. Düz zeminlerde çok kullanışlıdır. Joystick komutlarının aynı istikametinde hareket sağladığı için kullanımı kolaydır ve akülü sandalye kullanıcılarının %80 e yakınını bu tip sandalyeleri tercih ederler. Bu modellerde kullanılan joystick modülleri 50 Amper ile 90 Amper arasında güçlere sahiptir. Bozulan joystickin yerine aynı amperde başka bir joystick modülü bağlanabilir. Fiş tipleri uymasa bile yeni fiş bağlanarak ya da doğrudan bağlantı yapılarak arızalı sandalyenin tamiri mümkündür. Pek çok marka aynı tipte motor kullandığından motorlar da birbirine uyumludur. Zaten kullanılan joystickin kaç amper olacağını sandalye üzerinde kaç wattlık motor kullanıldığı belirler. 150 watt ile 320 watt arası motorlara 50 Amperlik motor sürücü devresi içinde olan tek parçalı ( örnek NewVsi ) joystick yeterken 320 wattın üzerindeki motorlar için 70 Amper ile 90 Amper arasındaki iki parçalı ( Joystick modülü+ Motor sürücü Modülü ) joystickler ( Örnek VR2 veya Dynamic Shark ) kullanılması uygun olacaktır. Bu tip akülü sandalyelerde en yüksek hız saatte 6 Km civarındadır. Bu tip akülü sandalyelerde 20 Amper, 33 Amper veya 44 Amper jel akü kullanımı yaygın olup bir tam şarjla menzilleri akü tipine bağlı olarak 20 Km civarındadır. Fiyat aralığı kalite ve fonksiyonlarına bağlı olarak 700 Dolar ile 5000 Dolar arasındadır.
2- Önde büyük tekerlekli iki bağımsız DC motor ve Arkada iki küçük sarhoş tekerlek. ( örnek : Permobil - Wollex)
Bu sistem arkadan direksiyon motorlu akülü sandalyelere alternatif olarak üretilmiş ancak pek rağbet görmemiştir. Manevra kabiliyeti ve engebeli arazide hareket kabiliyeti orta seviyededir. Az engebeli yüzeylerde rahat manevra yapabilir. Düz zeminlerde çok kullanışlı olmakla birlikte Joystick komutlarının ters istikametinde hareket sağladığı için kullanımı zordur ve akülü sandalye kullanıcılarının %10 a yakınını bu tip sandalyeleri tercih ederler. Bu modellerde kullanılan joystick modülleri 50 Amper ile 90 Amper arasında güçlere sahiptir. Bozulan joystickin yerine aynı amperde başka bir joystick modülü bağlanabilir. Fiş tipleri uymasa bile motor artı ve eksileri ters çevrilerek ve yeni fiş bağlanarak veya doğrudan bağlantı yapılarak arızalı sandalyenin tamiri mümkündür. Pek çok marka aynı tipte motor kullandığından motorlar da birbirine uyumludur. Zaten kullanılan joystickin kaç amper aolacağına kaç wattlık motor kullanıldığı belirler. 150 watt ile 320 watt arası motorlara 50 Amperlik motor sürücü devresi içinde olan tek parçalı ( örnek NewVsi yada Vsi ) joystick yeterken 320 wattın üzerindeki motorlar için 70 Amper ile 90 Amper arasındaki iki parçalı ( Joystick modülü+ Motor sürücü Modülü ) joystickler ( Örnek VR2 veya Dynamic Shark ) kullanılması uygun olacaktır. Bu tip sandalyelerde en yüksek hız saatte 10 Km civarındadır. Bu tip arabalarda 33 Amper, 44 Amper veya 55 amper jel akü kullanılmakta olup menzilleri akü tipine göre bir tam şarjla 30 Km civarındadır. Fiyat aralığı fonksiyonlarına bağlı olarak 1000 Dolar ile 15000 Dolar arasındadır. ( Permobil markasının ayağa kaldıran sandalyesinin satış fiyatı 15000 Dolar civarında. )
2- Önde Büyük iki tekerleği ortak kontrol eden defransiyelli güçlü bir motor ve arkada iki tekerleğe sağa sola dönüş hareketini sağlayan bir direksiyon motoru. ( Örnek: Meyra Optimus2 )
Bu sistemde kullanılan joystick modülleri ve motor sürücü devreleri o sandalyeye özel üretilir. Pek çoğunun başka bir akülü sandalyeye kullanılma şansı yoktur. Arıza durumunda ancak orjinal parça ile onarım yapabilirsiniz. Bundan dolayı parçaları oldukça pahalı ve onarımları zahmetilidir. Bu tip akülü sandalyelerde motor sürücü devresi iki ayrı bölümden oluşur. Joystick yazlılımı joystiick kolunun ileri ve geri hareketine göre öndeki motorun sadece hızını ayarlarken kolun ileri ve geri hareket esnasında sağa veya sola olan açısına göre arkadaki direksiyon motorunu sağa veya sola az veya çok çevirerek sandalyenin menevra yapmasını sağlar. Bu tip Akülü sandalyelerde ön tekerlek büyük ve önden çekişli olduğu için bozuk arazi yapısında daha kararlı kullanılabilir. En bozuk taşlı yolda bile rahatça manevra yapabilir ve hareketiniz kısıtlanmadan gezinebilirsiniz. En büyük dezavantajı direksiyon arkada olduğu için joystick koluunu sağa çevirdiğinizde sandalye arkadan sağa doğru, joystick kolunu sola çevirdiğinizde ise sandalye arkadan sola doğru yaklaşmaya başlar Yani dönüş hareketleri aslında joystiği çevirdiğiniz yöne göre terstir. Kullanımı zor olmakla ve satış fiyatları ve yedek parça fiyatları ile kesenizi yoran bir ürün olsa da bazı kullanıcılar halen bu tip sandalyeleri kullanmakta ısrarlı davranıyorlar. Bu tip sandalyelerde en yüksek hız saatte 15 Km civarındadır. Bu tip akülü sandalyelerde 44 Amper, 55 Amper veya 80 Amper jel akü kullanılmakta olup bir tam şarjla menzilleri 60 Km civarındadır. Fiyat aralığı özellik ve fonksiyonlarına bağlı olarak 8000 Dolar ile 15000 Dolar arasındadır.
Bütün akülü sandalyeler standart üç pinli şarj fişinden şarj edilirler ve 4 Amper ile 8 Amper arasında 27.8 volt çıkış veren özel üretilmiş şarj aletleri kullanırlar. şarj fişinin içine dikkatli bakarsanız 1, 2, 3 rakamlarını görürsünüz. Dünya standardı olarak 1 her zaman + yani pozitif gerilim ucuna yani kırmızı kabloya bağlanır. Bazı ucuz cihazlarda kahverengi olabilmekte. 2 ise - yani negatif olan siyah kabloya bağlanmalıdır. Bazı ucuz aletlerde siyah yerine mavi kullanılabiliyor. 3 numaralı pin şarj edildiği bilgisidir. Pek çok şarj aletinde 2 ile 3 numaralı pinler kısa bir kabloyla şarj aleti tarafındaki fişin içinden birleştirilir. Fişi joysticke taktığınızda 3 numaralı pinde - volt görerek joystickin şarja bağlı olduğuınu anlar ve sandalyeyi sürüşe kapatarak elektrik kablosunun sürüş sırasında kopması riskini ortadan kaldırır. Ucuz şarj aletleri fişe takıldığı anda çıkışında 27, 6 volt verirken kaliteli şarj aletleri geri besleme özellikli olup ancak şarj aletinin erkek fişi sandalyenin dişi şarj fişine takıldığında ve akü üzerinde 20 Voltun üzerinde bir gerilim gördüğünde çalışmaya başlarlar. Geri beslemeli şarj aletlerinin en büyük avantajı şarj fişini ters bağlarsanız alet çalışmayarak joystickin yanmasını önler . Ayrıca ilk bağlandığı anda aküyü test ederek akü arızalıysa şarja başlamayarak size aküyü değiştirmeniz gerektiği mesajını verir. Klasik adaptör mantığıyla çalışan özellikle çin malı şarj aletyleri sürekli gerilim verirler. Aküler arızalı olsa bile şarj etmeye devam ederler. Bu durum aküde oluşacak bir kısa devre ya da hücre bozulmasında adaptörün yangın çıkarması ya da akülerin şişerek patlaması sonuçlarını doğurabilir. Üzerindeki etikette - - işareti olan şarj aletleri kesikli şarj yaparlar ve aküleri bozmazken daha çabuk şarj ederler.
Akülü sandalyelerde yapılan en büyük yanlış akülerin sistemi tanımayan kişilerce değiştirilmesi ve şarj aletine uygun akü kullanılmamasıdır. Akü değişiminde aküleri ters bağlamanın dönüşü olmaz sandalyenin bütün elektronik sistemi yanabilir. Şarj aleti seçilirken bir akünün kaç amperlik olduğu önemlidir. Aküler birbirine seri bağlandığından akım değişmezken gerilim ikiye katlanır. Yani iki adet 12 Volt 33 Amper akü yan yana seri bağlanırsa 24 Volt 33 Amper olur. Şarj aleti akü akımının en az % 10 u olmalııdır. Şarj voltu ise toplam akü voltunun % 15 i olmalıdır. Yani 33 Amper 24 voltluk akü grubunu 27.6 Volt ve 3, 3 Amperlik bir şarj aletiyle şarj edersek randımabn alırız. Şarj aletinin amperinin yüksek olmasının zararı yoktur. Çünkü akünün gücüne göre çekeceği akım standarttır. Şarj aleti 8 Amper de olsa 33 Amperlik aküyü 3.3 amperle şarj eder.

Akülü sandalye motor bakımı nasıl yapılır?

Motor akülü sandalyenin hareketi sağlayan en önemli parçasıdır. Motor bakımı yaptırmak ekonomik değildir. Bakım yapılan motorun yeni motor gibi randıman vermesini de bekleyemezsiniz. Motorunuz sessiz çalışıyorsa, akülü sandalye hareket halindeyken hataya geçip kapanmıyorsa ve motorlardan yağ sızıntısı olmuyorsa bakıma hiç gerek yoktur. Motordan daha önce duymadığınız sesler geliyorsa , yolda giderken akülü sandalye aniden durup hataya geçiyorsa, hareket halindeyken sandalye bir tarafa çekerek gidiyorsa, yeni akü almanıza rağmen akü çok çabuk boşalıyorsa ya da motorlardan yağ sızıyorsa artık motorların yenilenme zamanı gelmiştir. Akünün çabuk boşalmasının nedeni şarj cihazının arızalı olup akü tam dolmadan doldu lambasını yakarak şarjı erken kesmesi de olabilir. Şarj cihazına ampermetre ilseri bağlanarak aküyü şarj ederken akımı ve voltmetre akülere paralel bağlanarak doldurduğu anda kaç voltta şarjı kestiği ölçülmelidir. Bu değer 26, 7 volt ile 28, 6 volt arasında olmalıdır.
Burada dikkat etmeniz gereken nokta maliyet analizi yapmak. Eğer aküleriniz eskiyse ve motorların da birden fazla sorunları varsa tahmini yeni bir çift motor size 1500 TL ile 2000 TL arasında mal olacaktır. Bu durumda akülü sandalyenin sıfır fiyatını kıyaslamanız yerinde olacaktır. Ortalama beş yıl sorunsuz kullanabileceğiniz Wollex P 100, Belmo, Bantex ve invacare Mistral gibi orta sınıf avrupa katlanabilen akülü sandalye sıfır fiyatları 2800 TL ile 4000 TL arasında değişmekte. Burada şase demir, 6 Km hız, aküler 28 amper kuru, tekerler havalı ve plastik jant, motorlar 200 Wattlık ve joystick tek parçalı 50 amperlik VSI ya da 70 amperlik NEWVSI modül olduğunda fiyat en ucuz olur. Şase alüminyum, 10 Km hız, aküler 44 Amper jel, motorlar 320 Watt amortisörlü, tekerler alüminyum jant poliüretan dolgu tekerlek ve joystick iki parçalı 90 amperlik VR2 modüllü olduğunda fiyat 7000 TL lere çıkıyor. Eski sandalyeniz 2500 liralık modelse ve beş yıllık kullanım süresini doldurmuşsa bence bakıma 1500 TL vermektense yenisini almak daha mantıklı olacaktır. Çünkü motora yapılan bakımda sadece kömür, keçeler ve yağ değiştirilir. Asıl yıpranan hareketli parçalar ve motorun dönen rotorundaki bakır tel sargılardır. Çünkü bakır telin ve dişlilerin bir çalışma saati vardır. Motor beş sene kullanılmışsa artık kullanımda sıfırına göre iki katı akım çekmeye başlamıştır ve yeni akü bile taksanız aşırı zorlamadan dolayı yeni aküleri altı ayda bozacaktır.

Motorların iyi durumda olup olmadığını anlamak için sandalyenin akülerinden bir tanesinin kutup başı sökülerek kutup başı ile bağlanacak kablonun arasına en az 25 amperlik bir ampermetre bağlanarak sandalye rampa yukarı tam hızda sürülerek motorların ilk kalkışta değil de sabit hıza ulaştığında rampa yukarı aynı hızla kaç amper akım çektiği ölçülmelidir. Sıfır motorlar la yapılan ölçümde 200 watt motorlarla rampada en yüksek sabit hızda 10 amper civarı akım çekiliyorken, beş yıl sürekli kullanılmış eski motorlarla bu akım26 Ampere çıkmaktadır. Bu durumda yeni motorun iki buçuk saatte kullanacağı elektriği eski motorlar bir saatte kullanacak, üstelik çok yüksek akım çekildiğinden hem aküler zarar görecek, hem de motor sürücü devresi ısınarak akım korumaya geçeceğinden akülü sandalye bayılarak kağnı gibi gitmeye başlayacak.
Akü Bakımı nasıl yapılır:
Jel ve kuru aküler sulu aküler gibi yüksek akımlara dayanamazlar. Mesela jel aküyü otomobile bağlayıp otomobilin marşına basarsak akü bozulur. Jel akülerle akünün üzerinde yazan amperin % 40 ını geçerseniz akü bozulur. Çünkü 33 amperlik jel aküler akülü sandalye motorlarından 10 Amper sabit akım çekildiğinde 3 saat boyunca dayanabilirken, 15 amper sabit akım çekilirse en fazla bir saat dayanabilirler. Bu durumda Şarj göstergesi tek kırmızıya düşecektir. Ve akülerin seri bağlı olması ve zincirin zayıf halkasının kopacağı prensibiyle akülerden bir tanesi bozulacaktır. Bozuk akü şarjlıyken belli olmaz. 33 Amper aküler kullanılıp yarım şarja indiğinde akü ölçer cihaz ile 100 amper çekilirken akü üzerindeki volt ölçülürse 11 volta yakın kalan akü sağlam ve 10,5 voltun altında kalan akü bozuktur. Sadece bozuk akünün aynı amperde olan sağlamı takılırsa bir süre daha işinizi görür. Birde şarj aleti en az 5 amper veya daha büyük amperli ve fan soğutmalı olmalı ki kolay kolay bozulmasın. Çünkü 4 amper ve daha küçük akımlı şarj aletleri daha uzun sürede şarj yaptığından daha çok ışınır ve daha kısa ömürlü olur.


Akülü Sandalye Bozulma

Akülü sandalyede 5 ana parça ayrı ayrı bozulur.
1- AKÜ.
Akü bozulursa soldaki ilk kırmızı lamba yanıp söner. Arıza kesin aküdedir. Cihaz iki aküyle çalışır. Dolu akülerin joysticke girdiği fişte en az 25, 6 Volt ölçmelisiniz. 21 volttan düşükse joystick açılamaz. Açsa dahi tek kırmızı lamba yanıp söner. Akü boştur. Aküleri Şarj edin. şarj aleti geri beslemeyle çalışır. Seri bağlı iki aküde toplam en az 21 volt görmezse şarja başlamaz. Aküleri şarj yapan bir tamircide tek tek şarj ettirip ölçtürmelisiniz. Aküler ölmüşse yeni akü almalısınız.
Akülü sandalye şarj göstergeleri akünün tam dolu olduğunu göstermez. Akü % 70 in üzerinde doluysa bütün lambalar yanar. yani akülü sandalye göstergesi tam dolu demek aküleri şarj aleti tam dolduruyor anlamına gelmez. şarj aletinizin kalibrasyonu bozulabilir. Bu durumda küleri % 70 doldurup doldu lambası yanarak şarjı kesebilr. Bu durumda yarınm aküyle yola çıkıyorsunuz ve aküleri boşalma sınırında zorlayarak ömrünü kısaltıyorsunuz demektir. Yılda bir kez aküleriniz tam doluyken akücüye ölçtürmelisiniz. Wattmetre deiğimiz aküden yüksek akım çekerken aküde kalan voltajı ölçen rezistanslı akü ölçer aletler en doğru sonucu bize verebilir.
Eğer akülerinizin tam şarj olmadığı ortaya çıkarsa şarj aletini değiştirmelisiniz. Şarj aletlerinin içindeki malzemelerin sınırlı bir kullanım ömrü vardır. Şarj esnasında çekilen akımdan dolayı şarj cihazı ısınır. Isı elektronik malzemelerin bozulmasına yol açar. Bu nedenle üç dört yıl aktif kullanımdan sonra şarj aleti üzerinde yazan şarj akım ve gerilim değerlerini tam olarak karşılayamaz hale gelebilir.

Eğer akülü sandalyenizi evinizin içinde şarj ediyorsanız ya kuru ya da jel akü almalısınız. Sulu aküler şarj esnasında havaya kimyasal salınımı yapar. Bu da insan sağlığı için zararlıdır. Akülü sandalyenizi bahçede şarj ediyorsanız o zaman sulu akü kullanabilirsiniz. Aynı amperde sulu , kuru veya jel akü olması farketmez. Şarj aletiniz onu da şarj eder. Sadece, uzun süre kullanımda jel ve kuru aküye göre sulu akünün şarjı daha çabuk zayıflar . Özellikle soğuk havalarda daha çabuk bayılır.
Bundan dolayı jel ve kuru akü fiyatları sulu akünün neredeyse iki katı kadar fazla. Kuru aküyle jel akünün farkına gelince Kuru aküyü tam şarjla bırakıp, şarj etmeden üç ay bekletebilirsiniz. üç ay sonra şarj edip kullanabilirsiniz. Üç ayda bozulmaz. Jel aküyü ise tam şarjla bırakıp, şarj etmeden tam altı ay bekletebilirsiniz. Altı ay sonra şarj edip kullanabilirsiniz. Altı ayda bozulmaz. Sulu aküler bir ay şarj edilmeden bekletilirse bozulur.
2- MOTOR:
Motor dört parçadır. Elektrik motoru, iki tane veya dört tane ( kömür) fırça, redüktör ve elektromanyetik fren. Motor kolay kolay bozulmaz ancak mıknatıs olan silindir blok yerden sert darbe alırsa mıknatıs kırılır. Silindir içinde iki tane yarım ay şeklinde doğal mıknatıs vardır. ve dış darbelerden çabuk etkilenir. Mıknatıs kırılırsa motordan çok hızlı bir şeyler kırılıyormuş gibi tıkırtı sesi gelir. Mıknatıs değişmez. Sağ ve sol redüktörlü motorları takım olarak değiştirmek daha mantıklı
olur. Parça değişimi sonrası motor devirleri değişebileceğinden sandalyenin bir tarafa çekme olasılığı vardır. İki motordan bir tanesi değişirse yine bir yöne çekme sorunu oluşur.
Motorda oluşan en büyük arıza kömür dediğimiz fırçaların kısalması ya da tozlanmasıdır. Fırça kısalırsa ark oluşur ve fırçayı iten yay yanar. Aynı zamanda fırçanın temas ettiği dönen kollektör parçalarında yanıklar oluşur. Fırçaların altı ayda bir sökülüp kuru bir bezle silinmesi, kanala rahat girip çıktığının ve orijinal formunu koruduğunun kontrol edilmesi ve fırça yuvasına kuru hava üflenerek tozların temizlenmesi gerekir. Fırça kapağı kırılmışsa kapağın yenisi takılmalıdır. Fırça kırılmışsa,
yanlardan yıpranıp boşluk yapmışsa, kısalmışsa, kablosu incelip kopmuşsa veya yayı kırıksa yeni fırça almalısınız. Fırçalar bu motorlara özel olmaktadır. bakır alaşımlı fırçalar kullanılır. Yanlış fırça takılırsa motor kısa sürede arızalanır ve onarımı mümkün olmayabilir. Redüktör motorun 4600 civarındaki dönüş hızını 110 ila 150 devire düşüren dişli sistemidir. içinde özel koruyucu gres kullanılmaktadır. Yurdumuzda orijinal gres yağı bulunmadığından kauçuklu gres ile yapılan bakım sonrası uygun olmayan bu gres incelerek sızıntı yapmakta ve eskisini aratır hale gelmektedir. Motor bakım yaptırmak yerine sandalyeden memnunsanız ve akülü sandalyenizin başka bir masrafı yoksa orijinal motorların gücünde sıfır iki motor almak daha mantıklı olacaktır. Çünkü ne kadar motor bakımı yapılsa da kullanıma bağlı olarak mıknatısın manyetikliği azalacak, bobinlerin kaçakları artacak, yeni fırçalar orijinal fırçanın kalitesinde akım taşıyamayacak, rulmanlar değişse bile gövdedeki rulman yuvalarında boşluklar oluşacak ve bütün dişliler değişse bile fabrikasyon boşluktan kat be kat fazla boşluk oluşacaktır. Tüm bu etkenlerle eski motor bakım yapılsa bile sesli çalışacak, özellikle rampa çıkarken sıfır motora oranla üç katı fazla akım çekerek hem aküleri zorlayıp çabuk bitmesine ve bozulmasına yol açacak, ayrıca joystick modülü çekilen yüksek akımdan dolayı kendisini korumaya alarak hızı düşürecek ve sandalye en küçük rampayı bile kağnı gibi çıkmaya çalışacaktır.
Elektromanyetik fren bir bobin, bir yay bir göbek yuvası ve iki plaka arasındaki balatadan oluşur. Fren bobini bazı modellerde 12 volt kullanılırken bazı modellerde 24 voltluk bobin tercih edilir. Bütün joysticklerin sürücü devresindeki fren çıkışı 24 volt tur. Motorda 12 voltluk fren kullanılırsa iki motor freni seri bağlanarak 24 voltluk hale getirilip joystiğe bağlanır. fren bobinleri 24 voltluksa iki fren bobini paralel bağlanıp joysticke bağlanır. Fren bobini değişiminde bakılması gereken en önemli nokta fren bobininin kaç voltluk olduğu. Bobinler 24 voltluksa ve 12 voltluk takarsanız bir süre sonra 12 voltluk bobin yanacak ve joystick paralel bağlantı olduğu için fren bobininin yandığını algılamayacağı için motor sıkışık halde çalışmaya devam edeceğinden sandalye sürekli yanık bobinin olduğu tarafa doğru çekecek ve en sonunda balatayı bitirdiği anda eğer trafikte iseniz sandalyeyi durdurmak istediğinizde sadece sağlam fren tutacağından sandalye durma anında yanık frenin olduğu tarafa doğru tam tur dönerek sizi beki de bir otomobilin önüne götürerek hayatınızı tehlikeye atacaktır. 12 voltluk fren bobinlerinden bir tanesi bozulursa ve yerine 24 volt fren bobini takarsanız bu sefer seri bağlantıdan dolayı sadece 12 voltluk fren tutacak ve 24 voltluk fren bobini düşük gerilimden dolayı manyetik alan az oluşacağından metali çekemeyerek freni açamayacağından 24 voltluk bobin takılan taraf frenli çalışacak ve motor sıkıştığı için ilk arızada anlattığım tüm olaylar yine gerçekleşerek hayatınızı tehlikeye atacaktır. Her durumda akülü sandalye kullanırken sizin hayatınızı elektromanyetik fren korur. Frenler arada sırada kontrol
edilmelidir. Ön ve arka lastik havalarınızı eşit ayarlatıp sandalyeye oturup düz bir alanda joysticki ileri itip en yüksek hızda düz giderken kolu bırakıp iki tekerleğin aynı anda frenlediğini ve sandalyenin düz bir şekilde durduğunu kontrol etmelisiniz. Bu olmuyorsa frenlerde bir sorun vardır . Bu arızanın joystickle alakası yoktur. Akülü sandalyeyle yola çıkmadan mutlaka frenler kontrol edilmeli ve sorun giderilmelidir.
3- JOYSTİCK MODÜLÜ ( KUMANDA KONSOLU)
Joystick modülleri iki parçalı ve tek parça olmak üzere iki tipte imal ediliyor. Curtis ve PG gibi ingiliz malı joystick markaları en kaliteli ve tanınmış olanlardır. Curtis daha çok özel fonksiyonlu üst sınıf ürünler çıkartıyor ve bunların görselliği ön plandadır ve daha yüksek amperli olup joystick ve motor sürücü devresi iki ayrı parça olup ikisi birleştirilerek bir takım halinde kullanılır. bir motor sürücü modülüne kullanıcı tipi ve akülü sandalyenin fonksiyon sayısına göre tasarlanmış çok sayıda joystick modülünden uygun olanı takılabilmekte ve akülü sandalye kullanıcıya özel hale getirilebilmektedir. Bu joystick modülleri özel kullanım akülü sandalyelerde kullanılmaktadır. Curtis marka joystick kullanan akülü sandalyelerin fiyatları 10 000 TL nin üzerindedir. Ottobock, Permobil, Meyra gibi büyük firmalar tercihetmektedir. LCD ekranlı ve çok fonksiyonlu joystickler olup neredeyse bütün fonksiyonları özel ayar cihazları bağlanarak değiştirilebilmekte ve hastaya özel sürüş konforu sağlanabilmektedir. Akülü sandalyede oluşan arızalar LCD ekranda E ile başlayan arıza kodlarıyla gösterilir. Bu kodlar yasa gereği sıfır cihazla birlikte teslim edilen kullanma klavuzunda belirtilmek zorundadır. Bu klavuz olmadan arızayı tespit edemezsiniz. Örnek olarak joystick kolunun ileri ve geri hareketi en yüksek seviyede tutulurken sağa ve sola dönüşlerde en düşük hızla dönmesi sağlanabileceği gibi joystickin dönüş hareketleri aynı bırakılırken joystick ileri itildiğinde sandalyenin geriye gitmesi ve joystick geriye itildiğinde ise sandalyenin ileri gitmesi sağlanabilmektedir. Joystick bırakılduığında sandalyenin o anda durması sağlanabildiği gibi joystick bırakıldığında istenilen bir sürede yavaş yavaş örneğin 5 saniye içinde durması da sağlanabilmektedir.
PG modelleri ise üç farklı tipte üretiliyor ve orta ve alt sınıftaki akülü sandalyelerde kullanılıyor. Bu grupta VR2 , WSİ ve NEW WSİ model joystickler yer almaktadır. VR2 modeli curtis gibi iki parçalı olup led lambalı hız ve şarj göstergesine sahioptir ve joystik modülü ile motor sürücü modülü birleştirilerek bir takım olarak kullanılır. Yine kendisine özel ayar cihazı ile tüm ayarları değiştirilebilmektedir. 4 farklı fonksiyonel joystick modülü olup kullanılan akülü sandalyenin fonksiyonlarına uygun olan joystick takılarak kullanılabilmektedir. Bu ürünü kullanan akülü sandalyelerin fiyatları 4000 TL den başlayıp 20 000 TL ye kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alır. Ve akülü sandalyelerde en çok tercih edilen orta sınıf jkoystick modelidir. kolay kolay arıza yapmaz Hızı 6 Km ile 8 Km arasında ayar cihazı bağlanarak arttırılıp azaltılabilir. Çocuk kilidi ve geri hareket ikaz düdüğü kapatılıp açılabilir hız ve dönüş ayarları ile fren mesafesi isteğe göre değiştirilebilir. Eli titreyen bir hasta için dönüş hızları % 10 larda bırakılarak dönüşlerde ani hareket sonucu çarpma riski en aza indirilebilir.
VSİ 2010 yılından önce üretilen joystick modelleri olup biraz uzun ve kaba bir görüntüye sahipti. Bu modelde joystick modülü ve motor sürücü modülü tek bir joystick modülüne sığdırılmıştır. Aynı modelin bir üst versiyonu olan NEW VSİ joysticklerde kutu daha küçük ve kibar olup alüminyum gövdenin daha iyi soğutma yapmasına imkan veren bir tasarım kullanılmıştır. 2010 yılından bu yana alt sınıf akülü sandalyelerde VSİ joysticklerin aynı zelliklerine sahip NEWVSİ joystickler kullanılıyor. Bu
joysticklerde 6 km standart hız ve 5 farklı hız seçeneği vardır. Ayarları değiştirilemez. 50 Amper 24 Volt standart paket olup 320 Wata kadar olan bütün akülü sandalye motorlarında kullanılmaktadır. VSİ ve NEWVSİ joystick kullanan akülü sandalyeler 2500 ile 5000 TL aralığında satılmaktadır. NEWVSİ joystickler aküleri ters bağlamadıktan, motor kablolarına akü bağlamadıktan ve içini açıp kurcalamadıktan sonra çok nadir arıza yaparlar.
NEWVSİ joysticklerin en sık yaptıkları arıza joystick koluna giren fişin yerinden çıkmasıdır. Bu durumda joysticki çalıştırdığınızda bütün lambalar yanıp sönmeye devam eder. Çözüm akünün joystiğe giden fişi ayrıldıktan sonra Joystickin üst kapağı sökülerek joystick koluna giren gri yassı kablolu siyah fiş yerine oturtulup sıcak silikonla küçük bir noktadan metal kılıfa yapıştırılırsa bir daha arıza vermez. Bir diğer arızaları açma kapama ve hız tuşlarına çocukların kurşun kalem batırmasıdır. Bu durumda cihaz çalıştırılmak istendiğinde sürekli basılı bir tuş göreceğinden ya hiç açılmaz ya da açılıp geri kapanır. Çözüm aküden joystiğe giden fiş ayrıldıktan sonra tuş takımını yırtmadan ince bir aletle yandan takarak tuş takımını kaldırıp tuşların bastırdığı ızgaralı altın kaplamalı bölgeleri bire damla alkol damlatarak etrafa taşırmadan diş fırçası ile fırçalayıp peçete ile temizlemek ve fazla ısıtmadan saç kurtma makinasıyla ıslak bölgeleri kurutup tuş takımını yerine yapıştırmaktır. Yapıştırıcı bozulmuşsa ve tam olarak tuş takımı yerinde durmayıp yanlardan açılıyorsa tuş takımını yerine yerleştirdikten sonra tuş takımının yuvasındaki çepeçevre ince boşluğa siyah sıvı silikonla çok ince bir çizgi şeklinde silikon doldurup üzerini taşırmadan silmek yağmur suyu gibi dış etkenlere karşı mükemmel koruma sağlar. Benim tercihim daha sert olduğu ve hızlı kuruduğu için RTV siyah silikon oluyor. Bu joysticklerde şarj lambalarının kaç defa yanıp söndüğü bize arızayı söyler. Eğer
hız gösterge lambaları kara şimşek gibi soldan sağa yürüyorsa çocuk kilti kilitlenmiştir. Bu bir arıza değildir. Açmak için yapmanız gereken şey joystickin açma tuşuya açmak. fazla beklemeden kolu tam ileri itip tutmak. Bip sesi gelince joysticki bırakıp tam geri itip beklemek. Bip sesini duyunca joystick açılacaktır. Kilitlemek için joystick açıkken açma tuşuna bip sesi gelene kadar basılı tutup bip sesini duyunca tuşu bırakıp kolu tam ileri itip bekliyoruz. Bip sesi gelince kolu bırakıp tam geri itip
bekliyoruz. hız gösterge lambaları ileri geri yürüyorsa joystick kilitlidir. Artık sandalye yürümez. Kilidi açmalısınız.
4- ANA ŞASE VE AKSESUARLAR.
Akülü sandalyenin ana şasesi her kullanımdan önce ve kullanım sonunda kontrol edilmelidir. Kırılan bir parça veya yerinden çıkan bir vida kullanıcı için ciddi tehlikeler yaratabilir. Tekerleklerin havaları azsa sürtünme artacağından akü kullanımı artar ve sürüş mesafesi kısalır. Özellikle ön veya arka tekerleklerden bir tanesinin havasının azalması sandalyenin engebeli bir yüzeye geldiğinde orada takılıp sandalyenin yerinden oynamamasına kalmasına yol açabilir. Akülü sandalye alırken kullanıcının kilosu, ayak boyu ve sırt bölgesi uzunluğu ile oturma bölgesi uzunluk ve genişliğinin ölçülmesi ve bu kriterleri karşılayacak akülü sandalye alınması hastanın düz oturmasını sağlayarak bel kemiğinin eğilmesini önleyeceği gibi doğru ayaklık seviyesi ayarı yapıldığında oturma bölgesinde bası yarası oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Oturma bölgesi, kalça yanları ve sırt-omuz yaralarının yaygın olma sebebi olması gerekenden dar veya geniş akülü sandalye kullanılması ve sadece sandalyenin güzel görünmesi ve pahalı olmasına bakılarak hastaya uygun olmayan modellerin seçilmesidir. Bası yarası oluştuktan sonra tedavisi yıllarca süren ve geçirilen her bir operasyon sonrası yaranın iyileşme ihtimalini neredeyse yarıya düşüren zor ve eziyetli bir süreçtir.


YÜKSEK AMPERLİ ŞARJ ALETLERİ AKÜYÜ BOZAR MI?

Otobock, Meyra, invacare gibi akülü [Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] firmaları ürettikleri araçların yanında 8 veya 9 Amperlik şarj cihazları veriyorlar. Bu konudaki en önemli kriter akünün kalitesi ve şarj cihazının özelliğidir. Akü ne kadar kalitesiyse ömrü o kadar uzun olur. Öte yandan akü ne kadar kaliteli olursa olsun, şarj cihazınız kalitesizse kaç amperlik şarj aleti olduğu hiç farketmeden aküyü bozar. Akü şarj aletleri ikiye ayrılıyor. Devamlı şarj yapanlar ve kesik kesik şarj yapanlar. Hızlı ve güvenli şarj yapmak için en doğru yöntem kesikli şarj yapan şarj aleti kullanmaktır. Şarj aletinin etiketinde 24 Volt DC yazısının devamında kesikli çizgi (- - - -) ibaresi varsa bu cihaz kesikli şarj yapıyordur. Cihaz şarj yaparken değişken aralıklarla şarj lambasi yanıp soner. Akü dolduğunda lamba sürekli yanar. Bu tip cihazlar en az 7 Amperlik olurlar. Çünkü aküye şarj akımını verip keser, yeniden verip keser ve her akım basıp kestiğinde akünün tutma direncini ölçerek verdiği akımı akünün dolma oranına ve potansiyel gerilimine göre arttırıp azaltırlar. Bu tip cihazlar akünün ömrünü uzatırken çok çabuk şarj yaparlar. Bu özelliklerinden dolayı 300 dolar seviyelerinde satılıyorlar. Yurdumuzda satılan 10 akülü sandalyeden 9 tanesi Çin malı olduğundan sizin elinize geçen şarj aletleri sürekli akım basan 4 - 5 Amperlik Çin malı ucuz şarj aletleridir. Bu aletlerin yüksek akımlı olanlarını kullanmak gerçekten aküyü bozar. Çünkü bu şarj aletleri akünün iç direncini değil sadece aküde biriken potansiyel gerilimi ölçerek akünün dolduğunu anlayip şarjı keser. Yani 24 voltluk akülü [Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] akü grubunun üzerinde ölçülen gerilim ister bir saatte , isterse 24 saatte 27,8 volta ulaştığında şarj aleti dolu lambasını yakar. Akü eski ya da arızalaysa ve bu volta ulaşılamıyorsa şarj aleti akü şişip patlasa bile şarja devam eder. Bazı biraz daha kaliteli modellerde şarj kablosu üzerine ısı sensoru koyarak bu sorunu çözmeye çalışsalar da pek başarılı olamadılar.
Velhasıl mümkünse akülerinizi 10 saatten fazla şarjda bırakmayın. ( özellikle şarj aletinizin etiketinde 24 Volt DC ibaresinden sonra düz bir çizgi görüyorsanız) Ayrıca şarjdan çıkartırken elinizle akü kutusunun ısınıp ısındığını kontrol ettirin. Akülü sandalyelerinizde jel veya kuru akü tercih edin. Eğer sulu akü kullanıyorsanız, (bakımsız olması sulu olduğu gerçeğini değiştirmez) mümkün olduğunca ev içinde şarj etmeyin. Hava akışı olan açık bir alanda şarj edin. Şarj olurken ısınan akü havaya zehirli gaz salınımı yapabilir, şarj aleti ya da aküden kaynaklanabilecek umulmayan bir arıza sonucu şişip patlayabilir. Havaya salınan gaz farkında olmazsanız uzun vadede özellikle küçük cocuklarin sağlığını olumsuz etkileyebilir.


İNGİLİZ VR2, VSI ve NEWVSI JOYSTİCK KALİBRASYONU NASIL YAPILIR?

VR2 Joystick kolları aktif kullanım sonucunda mekanik yıpranmalar ve diğer etkenlerle hatalı çalışmaya başlarlar. Özellikle merkez noktasını bulamama sorunu ortaya çıkıyor. joytstick kalibrasyonu pek çok joystick markasında el ayar cihazları olmadan yapılamazken VR2 model ingiliz joysticklerde harici bir cihaza ihtiyaç duymadan yapılabilmektedir.
İlk olarak joystick modülünün üst kapağını tutan beş adet T10 bit başlı vidayı çıkartarak üst kapağı açıyoruz. Alt tarafta bulunan VR2 modülün bütün bağlantılarını yaparak joystick modülünü hazır hale getiriyoruz.
Joystick kapalı (off) durumdayken gri yassı kabloya bağlı siyah dikdörtgen soketijoystick kolunun altında bulunan fiş yuvasından çıkartıyoruz ve açma kapama (power) tuşuna basıp joysticki çalılştırıyoruz. Hız gösterge lambalarından en soldaki yanıp sönmeye başlayacaktır. Çıkarttığımız siyah fişi joystick kolunun altındaki yuvasına takıp korna tuşuna bir kez daha basarsanız hız gösterge lambalarının en soldan ilk iki tanesi yanıp sönmeye başar ve böylece joystick kalibrasyon menüsüne girmiş olursunuz.
Joystick kolunu tam ileri ( Forvard ) yönde itip böyle tutarken korna tuşuna bir kez daha basıyoruz. Hız gösterge lambalarından üçüncüüsü de yanıp sönmeye başlıyor.
Joystick kolunu tam sola ( Left itip böyle tutarken korna tuşuna bir kez daha basıyoruz. Hız gösterge lambalarından dördüncüsü de yanıp sönmeye başlıyor.

Joystick kolunu tam sağa ( Right) itip böyle tutarken korna tuşuna bir kez daha basıyoruz. Hız gösterge lambalarından beşincisi de yanıp sönmeye başlıyor.
Joystick kolunu tam geri ( Back ) itip böyle tutarken korna tuşuna bir kez daha basıyoruz. Hız gösterge lambaları sönecek ve şarj gösterge lambalarının hepsi birden yanıp sönmeye başlayacaktır. Bütün şarj gösterge lambaları sürekli yanıp sönüyorsa joystick kalibrasyonu başarılı bir şekilde yapılmıştır. joystiği on - off (power )tuşundan kapatıp montajını yapabilirsiniz.


NEWVSI Joystick hata kodları

Newvsi joysticklerde iki sıra led lambalı gösterge olup her iki sırada da beş er adet led lamba vardır.
En çok oluşan Newvsi joystick arızası hız gösterge lambalarından en soldaki ilk sarı lambanın yanıp sönmesi arızasıdır. Bu arızanın sebebi jıystick kolunun altındaki, yani joystick kutusunda kapağın altındaki siyahn fişli olan altı adet kanalı olan yassı gri kablonun siyah fişi joystick kolunun altında bulunan metal kapaktaki dikdörtgen fiş yuvasından çıkmıştır.
ÇÖZÜM: Joystick modülünün altındaki üç vidayı söküp plastik alt kapağı çıkardıktan sonra metal alt kapağı tutan dört adet vidanın sökülmesi sonucu joystick modülünün üst kapağı açılır. Jooystick kolunun tam altında bulunan metal silindir kapağın alt kenarındaki dikdörtgen fiş yuvasına, elektronik karrtan gelen gri yası kabloya bağlı 6 pinli siyah fiş yan kenarındaki tırnak uygun konuma getirilerek yuvasına tam olarak takılır ve joystickin on off düğmesine basılarak joystickin çalıştığı görülür. Eğer halen bir adet hız lambası yanıp sönüyorsa joystick kolu içindeki elektronik devrede ortadan geçen ince bir yol kopmuştur. Aynı model joystick parçalanarak aynı devre çıkartılıp karşılaştırmalı ölçüm yapma maetoduyla kopan yol bulunup onarılmalıdır. Ya da sadece yeni bir kol alınıp talkılmalıdır. Kolu temmin edebileceğiniz en uygun adres [Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] sitesidir. Sadece kolun sıfır fiyatı 100 Euro civarındadır.
Bazı vicdansız tamirci arkadaşlar bu bir lamba yanması arızası için komple joystick yanmış değişmesi lazım diyorlarmış. Bunu duyduğumda oldukça üzüldüm. Şahsen müşterinin kandırılmasına karşıyım. Dürüst davranıp hakettiğiniz kadar kazanmak esas olmalıdır.
Newvsi Joysrtick şarj lambalarının beşi birden yanıp sönüyorsa, lambaların kaç kez yanıp söndükten sonra bekleyerek yeniden yanıp sönmesini takip etmeli ve kaç kez ardarda yanıp söndüğünü saymalısınız.
Newvsi arıza kodları şunlardır.
1 defa yanıp sönen beş lamba:Aküler bitiktir ya da temassızdır. Aküler şarj edilmeli, Yenisi ile değiştirilmeli ya da akü bağlantıları kontrol edilerek temassızlık giderilmelidir.
2 defa yanıp sönen beş lamba: Sol motor kömür, kollektör veya fren bobininde temassızlık ya da kopukluk.
3 defa yanıp sönen beş lamba: Sol motor kısa devre hatası
4 defa yanıp sönen beş lamba:Sağ motor kömür, kollektör veya fren bobininde temassızlık ya da kopukluk.
5 defa yanıp sönen beş lamba: Sağ motor kısa devre hatası
6 defa yanıp sönen beş lamba:şarj fişi takılı ya da şarj takılı gibi algılıyor. Şarj fişi ve joystick devresinde sıvı teması vb olabilir.
7 defa yanıp sönen beş lamba: Joystick kolu tam merkezde durmuyor. Kolun merkezde sabit durduğundan emin olun. mekanizma kirlenmişse kol çubuğundaki sekmanı çıkararak çubuğa bağlı hareketli parçaları temizleyip deneyin.
8 defa yanıp sönen beş lamba: Motor fren bobinlerini kontrol edin. temassızlık ya da bobinler yanık olabilir.9 defa yanıp sönen beş lamba:Sağ motor kömür, kollektör veya fren bobininde temassızlık, kopukluk, kısa devre olabilir.
10 defa yanıp sönen beş lamba: Aşırı voltaj hatası . Aküler aşırı şarj edeilmiş olabilir. 28 ,4 Voltun üzerine çıkan akü voltajında bu hata oluşur. Özellikle şarj aleti arızalı olup yüksek çıkış veriyor yahut şarj aleti aküler dolunca kesmiyor.

Kaynakça & Alıntı [Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...]


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"


Konu ElemaN tarafından (11-10-17 Saat 18:07 ) değiştirilmiştir.. Sebep: ..:: Art arda mesaj yazmak forum kurallarına aykırıdır !.. ::..
ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Eski 11-10-17, 18:29   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.612
Konu Adedi: 7147
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15204 / 88750
Deneyim: 13%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1074 Mesajına 3345 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Akülü Sandalye ArızalarıAkülü sandalye koruyucu bakımı yapılmalımıdır?

Akülü engelli araçlarında yapılabilecek bakımlar sınırlıdır. Her yerine bakım yaptırmak hem maliyeti arttırır, hem de aracınıza zarar verebilir.

Joystick bakımı:

Tamircilerin klişe sözü vardır. Beyin yanmış, Joystick yanmış. inanmayın. Böyle bir şey yok. Siz elektronik devreyi açıp içine aküden gelen 24 voltu gelişigüzel noktalara değdirmedikçe joystickin ya da beyinin yanması imkansızdır. Daha ziyade bir joysticte kullanılan 8 adet power mosfetten bir kaç tanesi yanabilir. Bazen de kolu oynattığımızda mosfetlere +24 voltun geçmesine izin veren ve kolu bıraktığımızda voltu kesen röle kontakları yanabilir. Bazı modelellerde bir motor çalışır diğeri çalışmaz. Motor ve fren sağlamsa joystickin hata vermesi gerekir. Joystick te hata vermiyorsa ve elektronik devre üzerinde iki kanallı 70 Amperlik büyük röle varsa bilin ki rölenin bir kanalının kontağı yüksek akım sonucu patlayıp açık devre olmuştur. Önce sorunu gidermelisiniz. Motor kabloları ya da kömürün kablosu bir yerlere değimiş olmalı ki bu kontak yansın. hatayı giderip röleyi değiştirebilir veya rölenin bozuk kontağını doğrudan kısa devre edebilirsiniz. Yalnız bu kısa devre etme durumunda akü takılı olduğu her zaman bu motor akünün bir kontağına sürekli bağlı kalacaktır. Motorda onarım yaparken aküyü çıkartmazsanız joysticin zarar görme ihtimali oldukça yüksektir.
Zaten rölenin görevi akü takılı iken motorlarda voltaj olmasını engelleyip sadece joysticki açalıştırdığımızda ve kolu oynattığımızda motora volt verererek emniyeti sağlamaktır. Bazen açma tuşu kirlenip bastırdığınızda temas etmeyebilir. Bazen açma tuşunun altı karbonla dolup tuşu sürekli basılı algılayıp joysticki açmayabilir. Ya da aküler boş olabilir. Mosfet ve röle kontağının yanma nedeni akülü sandalye hareket halindeyken motor kablolarının birbirine değmesi veya çok ağır bir kullanıcı, belki de iki kişinin bir sandalyeyle yüksek hızda rampayı tırmanmaya çalışmasından başka bir neden olamaz. Bu parçalar da piyasada bol miktarda bulunuyor. Mosfetlerin tane fiyatı akımına ve özelliğine göre1 dolar ile 10 dolar arasında değişiyor. Rölenin tane fiyatı da 24 Volt 70 amperlik röle için bir kanallı olanalar 10 dolar civarında ve iki kanallı olanlar 20 dolar civarındadır. Bazen de kullanıcının kaba davranması sonucu kol içindeki sensörlerin dengesi bozulur. Sandalye çalıştırıldığında kolu tam merkez noktada bulamazsa hata verir. Kolun ayarlanması mümkünse işin ehli bir tamirci kolu temizleyip ayarlayarak düzeltebilir. Ancak kolun metal muhafazsı altındaki sensörlerin bağlı olduğu minik elektronik devre zarar görmüşse kol değişmelidir. PG üreticisine ait VR2, Vsi ve Newvsi joystick kolarının soket yapıları ve çalışma prensipleri aynıdır. Birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Sıfır bir kol ortalama 100 dolar civarındadır. Bunun yerine arızalı bir Newvsi veya Vsi veya VR2 joystick modülünden sökülecek olan joystick kolu takılarak sizin cihazınız çalıştırılabilir. Çünkü Joystick modülündeki elektronik devre yandığında kolu bozması ihtimali bir filin ağaca tırmanması ihtimalinden daha azdır.
Motor:
Tamircilerin en çok kullandığı kelimelerden birisi motor yanmış. Aksine motor yanmaz. Kömür bitebilir, Kömür kırılabilir, Kömür kısaldığı için kollektörde ark oluşarak kollektörü kirletebilir. Motor kapağı sökülerek 200 - 400 numara arası kağıt zımpara ile rotor üzerindeki kollektör makarsı zımparalanmalıdır. Zımparadan kollektörün yüksekliği kadar bir şerit kesilir. Bu şeriti kollektörün kömürün değdiği kısmına sarıp elimizle sarılıyoruz ve rotoru çevirerek kollektörün çevresini dengeli biçimde zımparalayarak kararan ve bozulan bölgeleri düz bir hat haline getiriyoruz ki kömürün baskı yapan bütün noktaları kollektöre tam olarak değsin ve temassızlık olmasın. Kömür arızalı ya da kısaysa yenisini taklıyoruz. Ankara`da Ostim de ilhami Kaynak( İVOGSAN, Güneş 90 Sanayi Sitesi 1401.Sk Nu: 52 Tel: 0 312 395 58 14 - 395 58 15 - 310 98 73) isimli imalatçı bütün kömürleri numune getirmeniz kaydıyla orjinali gibi imale diyor.
Fren bobinine gelen kablo kopabilir, 24 voltluk frenler birbirine paralel bağlıdır. Bir motorun frenine bağlı kesme swici kirlenip fren kablosunu bağlamayabilir. Bu durumda bir motorun freninin bağlı olması sonucu joystick diğer fren bobinini algılamasa bile hataya geçmez. Joystick çalışır. Freni çalışan motor rahatça dönerken freni değmeyen motor zorlanarak döner ya da hiç dönmez. Sandalye bozuk frenin olduğu yöne doğru çeker ya da devamlı o yöne gider. Fren bobinlerinin bağlantıları kontrol edilmelidir. 24 Voltluk frenlerde 40- 50 ohm omaj okunmalı, 12 volt fren bobinlerinde ise 15- 30 ohm omaj okunmalıdır. Frenin 12 volt ya da 24 volt olduğunu anlamak için fren bobinini joystickten ayırıp bobin uçlarına 12 volt verilir. Mekanik sistemi kurcalanmamış ve sağlam olan fren, balataya basan plakayı çekip balata yerinde sağa sola sallayınca hareket ediyorsa o fren bobini 12 voltluktur. Eğer 12 volt verdiğinizde fren çekemiyorsa 24 volt vererek bobini denemelisiniz. 24 voltta çekebilirse bu fren 24 voltluktur. 12 volt frenler seri bağlanır. Yanlışlıkla 24 voltluk fren yerine 12 volt fren bağlarsanız bir kaç saat kullanım sonunda bobinler kavrulacak ve joystick hata vermediği halde sandalye yavaş gitmeye başlayacak en sonunda da kolu ittiğinizde joystickten ciyak gibi bir ses gelir ve joystick kapanır. Bunun nedeni frenlerin sıkması nedeniyle motorlara joystickin verebileceği maksimum 50 amperin basılması ve joystick modülünün kendisini korumaya almasıdır.
Aynı arıza bazen de 12 volt fren bobini kullanan 24 voltluk motoru değiştirip yerine 24 volt fren bobini kullanan 24 voltluk motor taktığınızda yaşarsınız. 12 volt fren kullanan joysticklerde sağ ve sol motor frenleri uç uca seri bağlıdır. joystickten tek hattan gelen 24 volt iki frene bölünerek aynı anda iki frenin açılması sğlanır. Siz 24 volt fren olan motorları bağlarsanız tesisatla oynayıp joystickten gelen bu iki fren kablosunu her iki frene paralel şekilde bğlamalısınız. Aksi halde iki frene gelen 24 volt ikiye bölünerek 24 voltluk fren bobinlerine 12 şer volt gidecek ve bu gerilim de frenlerin çekilmesine yetmeyecek ddolayısıyla motorlar dönemeyerek aşırı akım çekecek ve joystick yine ciyak sesi çıkartıp kapanacaktır.
Bir diğer arıza frenlerden bir tanesinin yanması ya da bozulması sonucu diğer frenin kaç voltla çaılştığı ölçülmeden yeni fren bobini takılmasıyla yaşanıyor. 12 voltluk fren yerine 24 voltluk fren takarsanız sadece 12 volt olan diğer fren çalışır. 24 volt olan çekemz ve sandalye bir motorunu döndüremez. Tek motoru aşırı akım korumasına aldığından sandalye kapanmaz ama tek motoru çevirerek yürümeye devam eder. Aynı şekilde 24 volt olan frenin birisi bozuksa ve bunun yerine yanlışlıkla 12 volt fren takarsanız bu defa taktığınız fren kullanıma bağlı olarak bir süre sonra kavrulacak ve sandalye kavrulan fren tarafına doğru çekme yapmaya başlayacaktır.
Motor dişli sistemine gelince kullanılan dişliler özel alaşımdır ve çoğunlukla yeni parçaları bulunmaz. rulman ve keçeler değiştirilebilir ancak söküp takma esnasında yuva ve miller zarar görmektedir. Üstelik orijinal koruyucu minrealli gres yağı oldukça pahalı ve piyasada temini zor olduğundan çoğunlukla eski gres temizleme solüsyonlarıyla yıkanıp kauçuklu gres basılmakta, kömür ve kollektör temizliği yapılıp kırık kömür varsa değiştirilerek ve bakım olarak sadece bu kadar bir işlem karşılığı bir motor bakımından 100 Dolar civarında ücret alınmaktadır. iki motor bakımı 200 Dolar yapıyor.
Ancak bakım sonucu motorun dişllerinin ve rulmanlarının yıpranması sonucu redüktörün sıkışması geçmeyecek, rotor bobinlerinin uzun süre kullanım sonucu oluşan bakır ve fuko kayıpları ve mıknatısın zayıflaması düzelmeyecektir. Eskiyerek dişleri kaybolan tekerlekleriniz sürtünmeyi arttırarak motora ekstra zorluk yaratacaktır. Bundan dolayı motorlarınız özellikle rampa ve dönüşlerde yeni motora göre üç katı fazla akım çekecek ve yeni akü alsanız bile sandalyeniz eskiden bir şarjla 20 km yapıyorsa artık en çok 6 km sonra akünüz bitecek belki de yeni aldığınız aküleriniz daha garanti bitmeden bozulacaktır.
Benim tavsiyem; Fren, kömür, ve basit kollektör arızaları haricinde motor bakımı yaptırmaktansa bir çift sıfır motor alıp taktırın. 200 Watlık sıfır bir çift motor 300 dolar civarında olup satte 6 Km hız yapabilir. . 320 wat motorlar 600 dolar civarında olup 8 km ve üzeri hız yapan sandalyeler için olmasına rağmen tüm akülü sandalyelere 200 Watlık motorlar takılabilir. Tek sorun sandalye eskisinden yavaş yani saatte 6 Km hızla gidecektir.


Aküler:
Akünün Amperi sadece sandalyenin kaç saat boyunca hiç durmadan kullanılabileceğini belirler. Akülü sandalyelerde 15 Amper den 80 Ampere kadar aküler kullanılmaktadır. Aynı özellikte fakat farklı marka olan iki sandalyeden bir tanesi 15 Amperlik iki adet akü ile çalışmakta ve kataloğunda azami menzili 10 Km olarak gösterilmekte iken diğer sandalye 33 Amperlik iki adet akü kullanmakta ve azami menzili 25 Km olarak gösterilmektedir.
Aküleriniz 33 Amperlik olabilir. Aküleriniz bozulduğunda durup düşünmeniz gereken bir husus vardır. Eğer akülü sandalyeyi uzun mesafelere gitmek için kullanmıyorsanız sizin 33 amper akü almanız gerekmiyor. 15 Amperlik iki tane jel akünün size maliyeti 90 dolar civarında olacaktır. Alacağınız aküler aldığınız yıl üretilmişse ve her kullanımdan sonra şarja bağlayıp aküler dolu haldeyken sürüş yaparak aküleri zorlamıyorsanız kafadan dört yıl sorunsuz kullanabilirsiniz. Öte yandan aynı sandalyeye 33 Amperlik aiki adet jel akü alsaydınız bu sefer 200 Dolar verecektiiiniz ve yine aldığınız yıl üretilmişse dört yıl kullanacaktınız. Çok fazla kullanmadığınız aküler için neden daha fazla para ödeyesinz ki? Üstelik akülerin amperi düşük olduğundan iki üç saatte aküler çabucak dolacak ve kullanıma hazır hale gelecektir. Ayrıca akülerin ağırlığı azaldığından taşımak daha kolay olacaktır.
Ama eğer uzun yola gidiyor ve akülü sandalyeyi sürekli kullanıyorsanız bu defa aküleri büyütmek bir çözüm olabilir. Bu sayede sabahtan akşama kadar akülü sandalyenizle dolaşıp, akşam şarja bağlayıp sabah yeniden kullanabilirsiniz. Sandalyenizde aküyü koyduğunuz kutu orjinal akünün sığacağı kadardır. Bu kutuyu çıkartıp yerine bir tabla yaptırarark, sandalyeniz de yeterli alan varsa 33 Amper aküler yerine 60 Amper iki adet Mutlu marka full enerji sulu aküyü 33 Amperlik iki jel akü parasına alıpakülü sandalyenize taktırabilirsiniz. Bu aküler engelli araçları için üretilmiş olup aynı jel akünün performansını veriyor. Sadece yılda bir defa suyunu ve bomesini kontrol ettirmelisiniz. Ancak 60 amperlik aküleri takarsanız şarj cihazınız bu akülere yetmeyebilir. Üreticiler 15 amperden 44 ampere kadar akü kullanan akülü sandalyelerin yanında 4 - 5 Amperlik şarj aletleri veriyorlar. Bu cihazlar ancak kendi akımının on katına kadar olan amperli aküleri doldurur. Yani 4 amperlik bir şarj aleti 15 amperden 40 ampere kadar aküleri doldurabilir. Bundan dolayı 60 Amperlik akü takarsanız size en az 6 amperlik bir şarj aleti gerekecektir. 5 Amperlik şarj aleti akülerinizi doldurur. Dolu lambası da yanar Ancak gücü yetmediğinden hem 15 - 16 saat gibi bir süre beklersiniz.Hem de Aküleri tam doldurmayıp % 70 lerdeyken dolu lambasını yakıp şarjı kesme ihtimali de var. Bu da akülerin bir yıl içinde bozulmasına yol açabilir.

Şase :
Sandalyenin hareketli parçalarının yanı sıra ön tekerlek maşa ve tekerleklerine yılda bir koruyucu bakım yapılmalıdır. Ön tekerlek ve sarhoş maşa rulmanlarının yılda bir defa yenileriyle değiştirilmesi ve arka tekerleklerin ve ön jantlı tekerleklerin iki yılda bir yenilerinin takılması gereklidir. Sandalyenizi en az üç ayda bir katlayarak rahat katlandığını kontrol edip bir sorun varsa katlanan parçalarının hareketli kısımlarına ince yağ sürerek paslanma ve sıkışmaya karşı koruyabilirsiniz.

VR2 ve eski model VSI joysticklerin arıza kodları ( 10 adet şarj lambası ve 5 adet hız lambası olan PG firmasına ait bütün modeller.)

VR2 ve eski model VSI joysticklerin arıza kodları ( 10 adet şarj lambası ve 5 adet hız lambası olan PG firmasına ait bütün modeller.)
1 Bir lamba yanıp sönüyor: Aküler boş veya Akü kabloları tam temas etmiyor. Akülerin toplam voltajı 21 voltun altında ise geri beslemeyle çalışan bazı şarj aletleri şarja başlamaz.
2 İki lamba yanıp sönüyor: Sol Motor kömürleri kırık,Kanalda sıkışmış, Kömürler kısalmış, Kömür yayları kırılmış ya da motor bağlantı kablolarında temassızlık Sol motor bağlantı kabloları kısa devre olabilir. kablo ve konnektörleri kontrol edin.
3 Üç lamba yanıp sönüyor : Sol motor bağlantı kabloları kısa devre olabilir. kablo ve konnektörleri kontrol edin.
4 Dört lamba yanıp sönüyor: Sağ Motor kömürleri kırık,Kanalda sıkışmış, kömürler kısalmış, Kömür yayları kırılmış ya da motor bağlantı kablolarında temassızlık olabilir. Kontrol edin.
5 Beş lamba yanıp sönüyor : Sağ motor bağlantı kabloları kısa devre olabilir. kablo ve konnektörleri kontrol edin.
6 Altı lamba yanıp sönüyor : Şarj aletinin şarj fişi cihaz takılı ya da cihazın bu şekilde algılamasına sebep olacak bir arıza var.
7 Yedi lamba yanıp sönüyor: Joystick kolu tam orta merkezde durmuyor. Joystick kolunun tam merkezde olduğuna emin olun. Arıza geçmezse kol modülünü, üst kapağın altından söküp kola bağlı yayı ve merkezleme boncuğunu temizleyerek rahatça mil üzerinde çalışmasını sağlayın. Arıza geçmezse joystick kolunu yenisiyle değiştirin.
8 Sekiz lamba yanıp sönüyor. Alt kısımda üzerinde VR2 yazan kontrol modülüne ( Beyin ) takılan fişlerden bir kaç tanesi temas etmiyor. Bütün fişleri çıkartıp fiş yuvalarını ve giren fişleri diş fırçası yardımıyla az bir alkol ile fırçalayıp giremediğiniz noktaları kulak çubuğu ile temizleyin. Uygulama yaptığınız bölgelerdeki sıvıyı saç kurutma makinesiyle uzaktan tutarak eritmeden kurutun. Katiyen VR2 beyin modülünün içini açmayın. Fiş temizliği sonrası arıza yine de geçmezse uzman bir teknisyen tarafından VR2 modülü açılarak onarımı yapılmalıdır.
9 Dokuz lamba yanıp sönüyor: Fren kablosu veya bobininde temassızlık. Motor frenin bobinine bağlı mikroswitch varsa arızalı olabilir. Fren bobini kopuk veya yanık olabilir. Fişlerde temassızlık olabilir.
10 On lamba yanıp sönüyor: Akülerde 28 ,6 volt tan daha yüksek voltaj var. Aküleri yüke bağlayarak biraz zayıflatın. Şarj aletiniz arızalı olabilir. Aküler dolduğu halde şarjı kesmeyip aküleri aşırı şarj yapıyor. Aküler patlayabilir ya da yangın çıkartabilir. Şarj aletini tamir ettirin ya da yeni şarj aleti kullanın.
Bir adet hız gösterge lambası yanıp sönüyor: Joystick modülünde tuş takımı olan üst kapağın altındaki elektronik devreden çıkan altı kanallı gri kabloya bağlı siyah dikdörtgen fişin, joystick kolunun alt kısmındaki metal kapağın kenarında bulunan dikdörtgen fiş yuvasından çıkması halinde bir adet hız gösterge lambası yanıp söner bu lamba bize joystick kaibrasyonu menüsünde olduğumuzu gösterir. Joystick kalibrasyonunu ayrı bir başlık altında anlattım. bakabilirsiniz. Fişi joystick kolunun altındaki dikdörtgen yuvasına tırnak yönüne göre takıp joysticki kapatıp açarsanız joystick normal çalışacaktır.
Eğer halen tek hız lambası yanıp sönüyorsa bu durumda joystick kolu darbe almış ve kolun iç kısmında bulunan minik sensör devresi kırılmıştır. Onarımı mümkün değildir. çalışan bir kol modülü alınıp takılması gerekir. Bütün joystickin değişmesine gerek yoktur. PG firmasının üretmiş olduğu VR2 joysticklerin 4 tuş, 6 tuş, 8 tuş ve 9 tuşlu bütün joystick modellerinin joystick kolları ayrıca eski tip vsi model joysticklerin joystick kolları, yeni çıkan Newvsi model joysticklerin joystick kolları ve ottobock B500 akülü sandalyenin Curtis markalı arkadan refakatçi kullanımı için tasarlanan refakatçi joystiğinde bulunan joystick kolları aynı protokol ve sensör tipine sahip olup aynı soket ve kablo yapısına sahiptir. Joystick kolları bu modellerin hepsine uyumludur. sorunsuz çalışır. sadece versiyona bağlı olarak boyutları değiştiğinden üst kapağın alt kapağa ve elektronik devreye olan mesafesi ile alakalı bazen sıkıntı olabiliyor. Uygun boyuttaki sağlam joystick kolu modülü her hangi bir arızalı joystickten sökülerek yedek parça olarak kullanılabilir. Çevremizde bu saydığım model joysticklerden üzerinde bulunan atıl durumda akülü sandalyesi olan kimseler bulmak çokta zor değil.

Akülü Engelli scooteri arızaları nedir ve Nasıl onarılması gerekir?

Scooterler üç veya dört tekerlekli olarak imal edilirler. Üç tekerlekli modeller hızlı sürüş esnasında ani manevra yapılırsa devrilerek yaralanmalara yol açabildiğinden kullanımını pek tasvip etmiyorum. Akülü engelli scooterlerindeki elektronik kontrol sisteminde standart olarak; Motorun çalışmasını sağlayan elektronik motor kontrol devresi, ön panelde aydınlatma, şarj durumu ve sürüş bilgilerini gösteren gösterge devresinin yanı sıra kontak anahtarı, motor üzerindeki boşa alma switchi ve scooteri ileri veya geri hareket ettirmemizi sağlayan kola bağlı 5 Kiloohm değerinde ve içindeki direncin ayar açısı 110 derece ile sınırlı olan throotle potansiyometre ( wig Wag Pot ) bulunmaktadır. Son yıllarda beş farklı elektronik motor kontrol devresi ( Beyin ) kullanılmaktadır. Bunlar EGİS, SOLO, S Drive, CURTİS ve RHİNO markalı motor sürücü devreleridir. Bu beyinlerin hepsinin çalışma sistemi aynıdır. Aralarındaki fark farklı motor tiplerine uygun olarak tasarlanmış olmalarıdır. Örneğin S DRİVE ve SOLO modelleri MEYRA CİTYLİNER markasında kullanılırken EGİS ve CURTİS daha çok STERLİNG Markasında ve RHİNO ise İNVACARE markasında kullanılmaktadır.
S DRİVE ve SOLO marka sürücü beyinlerin kullanıldığı motorlar daha seri motorlar olup aniden hızlanabilme özelliğine sahiptirler. Bu amaçla elektronik devrelerinde iç direnci 0,2 ohm civarında olan özel yapılı Mosfetler kullanılmaktadır. Bu motorlarda EGİS beyin kullanılırsa dik bir rampada hız koluna tam olarak basıp scooteri aniden hızlandırmaya kalkarsanız EGİS bu performansa dayanamayıp elektronik kartı patlayabilir. EGİS in üst kapağını onarım amacıyla açtığınızda elektronik kartın ortasında kocaman bir delik görüp şok olabilirsiniz. Kullanılacak motor sürücü devreleri 24 Volt ile çalışmakta olup motorun gücüne göre 70 Amperden 160 Ampere kadar değişik Amperlerde tasarlanırlar. Scooterin yürüyebilmesi için scooterin üzerinde motorun gücüne uygun akımda bir motor sürücü devresine, en az 33 Amperlik jel veya kuru tipte Deep Cyle özellikteki iki adet aküye Kullanacağımız motor sürücü devresinin modeline uygun bağlantı şemasına, bir adet 1 kiloohm 0.25 watt gücünde dirence , 1 adet led lambasına ve 5 Kiloohm değerinde Throotle potansiyometreye ihtiyacımız vardır.
Doğru devre şeması olmadan bu beyinleri kullanamazsınız. Çünkü beyine akü ve motor doğrudan kalın kablolarla bağlanırken beyin üzerindeki 14 - 16 pinli ince kablolu sokette doğru pinlere potansiyometre kontak anahtarı girişi için +24 volt ve hata kodlarını görmek için direnç le birlikte seri olarak led lamba Statüs lambası niyetine bağlanarak beyin çalıştırılıp scooter yürütülebilir. Bu devre şeması GOOGLE ye, elimizdeki beyinin gövdesi üzerinde bulunan harf ve rakamlardan oluşan kod yanına bir boşluk bırakılarak service manuel yazılıp ( örnek: Rhino DS162K ) aratılarak bulunan dosya açılarak ya da pdf formatında indirilerek temin edilebilir. Bazı beyinlerin modellerine göre bağlantı devre şemaları değişiklik göstermekte. Örneğin Curtis marka beyinlerin bir modelinde 5 numaralı pin kontak anahatarından artı 24 volta bağlanırken, başka bir modelinde potansiyometrenin orta bacağına bağlanabilmekte. Bu durumda yanlış şemaya göre bağlantı yapıp beyine aküyü bağlarsanız çalışan beyin yanacak ve yenisini aalmanız gerekecektir. Medikalciler beyinlerin tanesini ortalama 1500 ile 3000 TL arasında değiştiriyorlar. Oysa ki benimle irtibata geçerseniz sizi direkt yurtdışından bu malzemeleri getiren kişilere yönlendirebilirim: Böylece ihtiyaç duyduğunuz beyini 400 TL ile 700 TL arasında bir ücretle ilk elden temin edebilirsiniz.
Elimde bütün beyin modellerinin çalışan devre şemaları mevcut olup, scooterinizin ön paneli arızalı bile olsa beyin dediğimiz motor sürücü devreniz ve motorunuz sağlamsa ve aküleriniz iyi durumdaysa evinize gelerek scooterinizi ortalama 600 TL gibi bir maliyetle eskisi gibi çalışır duruma getiriyorum. Ön panel fonksiyonları çalışmayacaktır. Ön paneldeki sinyal, far, korna gibi özellikleri de isterseniz buton ve düğmeler ile flaşör ekleyerek bu özellikleri de çalışır duruma getirebilirim. Ortalama onarım süresi scooterin modeline ve tesisatın uygunluk durumuna bağlı olarak 6 ile 10 saat arasuında değişmektedir.
Scoorterlerde ortaya çıkan dört tane standart arıza vardır.
1 - Throotle ( Wig - Wag ileri geri potu ) potların kullanıma bağlı olarak direnç değerlerinin değişmesi,
2 - Ön paneldeki elektronik devrelere su kaçması sonucu ön panelden motor sürücü devresine 24 volt açma geriliminin gitmemesi veya ön panelin kontak açıldığında Throotle potu beyine bağlamaması.
3 - Motor freninin boşa alma koluna bağlı mikroswitchin bozularak temassızlık yapması .
Throotle potların hepsi 5 Kiloohm olup scooterden scootere değişen modellerde üç ayrı tipi vardır. Bu potların orjinalleri temiz kullanılması halinde on yıla kadar dayanmaktadır. Bunların iki modeli kapalı siyah plastik kılıflı pot şeklinde olup yurdumuzda medikalciler haricinde bu parça bulunmuyor. Medikalciler ortalama 1000- 1500 TL civarında bu potların yenisini takıyorlar. Yurt dışında bu potların fiyatları yaklaşık olarak 40 dolar civarında
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] internet adresinden online olarak eskisinin üzerindeki yazılı olan kod aratılarak satın alınabilir. Çin den kargoyla gelmesi bir ila iki ay arasında zaman alıyor.Standart potansiyometre ve yay olan kollu sistemlerin potansiyometresi de aynı adresten 25 dolar civarında temin edilebilir. Yan sanayisi elektronik parçacılarında telli 5 Kiloohm pot adıyla bulunabiliyor. Fiyatları 10 TL civarında olup ömrü kullanıma bağlı olarak ortalama altı ay ile bir yıl arasındadır. Bu potları değiştirirken en önemli konu kol boşta bırakıldığında potansiyometrenin kolunun tam orta noktada durmasının sağlanmasıdır. Bunun için bir adet dijital ölçü aletine ( Avometre) ihtiyacınız olacaktır. Potansiyometre yayı ve civataları bağlantı metalindeki yuvasına takılarak eskisi gibi yerine takılır. Potansiyometreye devreden gelen üç kablo bağlanmadan önce ölçü aletinin anahtarı 20 Kiloohm konumuna alınarak ölçü aletinin siyah ve kırmızı propları ile potansiyometrenin orta bacağı ile sağ bacağının direnci ve orta bacağı ile sol bacağının direnci ayrı ayrı ölçülür. Potansiyometrenin kolu her iki tarafın dirençleri birbirine en yakın olduğu konuma getirilerek ( sapğ taraf 2,46 Kiloohm ve sol taraf 2, 45 Kiloohm gibi ) bu konumda iken potansiyometreyi hiç oynatmadan kumanda kolu da tam orta konumda dururken kol potansiyometreye takılarak kolu oynatmadan setuskur vidaları allenn anahtarı ile sıkılarak kol sabitlenir. Scooterin kopntak anahtarını açtığınızda potansiyometre kolu potansiyometrenin toplam direnç değerinin tam yarı değerini göstermiyorsa scooterin beyini bir hata olduğunu düşünerek hata moduna geçer ve scooteri hareket ettiremezsiniz. Bu esnada ışıklı şarj göstergesinde kullanılan beyinin modeline göre değişen sayıda şarj lambası yanıp sönmeye başlar. Kaç lamba yanıp söndüğüne göre arızanın nereden kaynaklandığını anlamak için kullanılan beyinin service manuelinde yazan fault code ya da error code dediğimiz hata kodları listesine ihtiyacınız vardır.
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] internet adresinden SOLO, sdrive ve egis gibi beyinlerin servis kitaplarına ulaşarak devre şeması ve hata kodlarını bulabilirsiniz.
Fren koluna bağlı mikroswitch arıza yaparsa motor fren bobini beyine bağlanamaz ve beyin fren kolunun açık olduğunu sanarak hastanın frensiz bir araçla seyahatinin emniyetsiz olacağı mantığıyla bir hata kodu üreterek saccoterin yürümesine izin vermez. Yine ışıklı şarj göstergede bu hatayı gösteren sayıdaki şarj lambası yanıp sönmeye başlar.

Meyra Optimus ve Turing modelleri bakım ve onarımı

Meyra Optimus ve Turing serilerinde önde çekici motorlar ve arkada dönüş hareketini sağlayan direksiyon motoru bulunur. Bu tip akülü sandalyelerde beyin dediğimiz motor sürücü devresi iki bölümlüdür. ve diğer akülü sandalye beyinlerine göre iki kat daha pahalıdır. Her hangi bir arıza durumunda elektronik devreye müdahale etmeden önce service manuelin incelenmesi ve ekranda yazan hata kodunun neredeki arızayı gösterdiğinin belirlenmesi, hem onarım maliyetini neredeyse 10 misli azaltır , hem de akülü sandalyenin onarım sırasında daha büyük arıza çıkartmasını da önler. Örneğin E 45 hatası veren bir Turing 928 akülü sandalyenin ya motor kömürü temas etmiyordur ya da motor fişi yerinden çıkmıştır. Siz bu haldeki akülü sandalyeyi hata kodunu bilmeden tamirciye verirseniz, Sandalyenin beyni yanmış, yenisi 3000 TL - Joysticki yanmış yenisi 2000 TL - Ya da motoru yanmış yenisi 1500 TL gibi uçuk onarım maliyetleriyle karşılaşabilir hatta bu paraları ödeyebilirsiniz.
Eğer hata kodunun anlamını bilseydiniz, Çıkan fişi yerine takarak veya oksitlenen fişi temizleyerek arızayı bir kuruş harcamadan giderebilir, Bir tane sağlam kömür numunesi göndererek, dört tane motor kömürünü 250 TL ye Ankara Ostim`de İlhami Kaynak firmasına sipariş vererek bir hafta içinde kargoyla elinize alıp kendiniz takarak akülü sandalyenizin iki yıl daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir ve bunun yanı sıra binlerce liranız cebinizde kalmış olurdu.
Meyra Optimus ve Turing modellerinde en çok ortaya çıkan bir diğer arıza arkadaki direksiyon motorundan çıkan sağ ve sol rot kollarının bağlı olduğu uzun kolun altından bu kola dişli ile bağlı olan plastik kılıflı 5 Kiloohmluk dönüşü sağlayan mavi potansiyometrenin bozulması sonucu sandalyenin ilk açılışta normal açılması ancak kolu oynatınca E 11 veya E 12 hatası verip çalışmamasıdır. Bu potansiyometre arka direksiyon şanzımanının altında yaklaşık 5 cm çapında yarım dire şeklinde siyah plastik bir kapağın altındadır ve iki adet vida ile arka motor şanzımanı bloğuna vidalıdır. Bu kapağın içine siyah bir kablo girer ve kablonun içinde üç tane hat vardır. Potu sökerken kabloların hangisinin potun hangi tarafındaki bacağına bağlı olduğunu not alın. Orijinal potta kablolar potun içine yapışıktır. Kabloları kesip ucunu açarak yeni pota lehimlemek gerekir. Yanlış bağlantı yapılırsa direksiyon motorunu veya beyini yakabilirsiniz. Potu değiştirirken potun orta bacağı ile sağ bacağı ve orta bacağı ile sol bacağı arasındaki dirençler avometre ile ölçülerek potansiyometre tam orta konuma getirilerek iki taraftaki ohm değerlerinin aynı olması sağlanarak ( örnek Potun orta bacağı ile sağ bacağı arası 2,36 Kiloohm ve Potun orta bacağı ile sol bacağı arası 2,35 Kiloohm şeklinde bir ayar yeterli olacaktır. Bu şekilde yarım daire plastik kapak içindeki dişliye takılmalı ve bu konumda iken arka tekerler düz gidiş şekline alınmalı ve yarım dire kutu yerine vidalanmalıdır. sandalye eskisi gibi çalışacaktır. Pot tam orta noktaya alınmadan yerine takılırsa motor veya beyin yanabilir.

Hangi potun alınması gerektiğine gelince Ankara Ulus Konya sokakta Esnaf sanatkar iş hanının en alt katında Yakup Elektronikte mavi plastik kılıflı ve plastik saplı dikdörtgen şeklindeki 5 kiloohmluk Lineer Potansiyometrelerden tanesi 10 TL civarında satın alınırsa işinizi görür. Her bir potansiyometre ile birlikte iki adet somun almalısınız. Bu somunları potun vidasına takıp ikisini birbirine ters sıkarak dönmeyecek şekle getiriyoruz. Bu somunun kablo lehimlenen tarafın arkasında kalan bölümünün köşelerini eğe ile yuvarlatıyoruz ki potu yarım dire kovana taktığımızda potun sapındaki somunlar kanala sıkışsın ve dişli dönerken pot hiç kımıldamasın. Bazı tamirci arkadaşlar potu japonla yapıştırıyor. ben bunu tasvip etmiyorum. İkinci pot değişiminde yarım daire kovan zarar göreceğinden yeni kovan için yurt dışı servise bağımlı hale gelir ve aracı kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Orjşinal Potansiyometrenin ürün kodu ( 91A1A-B28-B13L Potentiometer shaft single turn 5kΩ 1W ±20% 6.35mm BOURNS ) olup orjinal fiyatı 11 euro dur. Bu kod ile internette bulup fotoğraf çıktısıyla giderseniz Konya sokakta aynısını 10 Tl ye bulabilirsiniz. Ayrıca Optimus un service manueli de (
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...]) adresinde verilmiştir. Kullanılan elektronik sistem Optius ve Turing modellerinde aynıdır ve aynı servis kitabı aynı joysticki kullanan tüm modellerine uyar.


VR2 ve eski model VSI joysticklerin arıza kodları ( 10 adet şarj lambası ve 5 adet hız lambası olan PG firmasına ait bütün modeller.)

VR2 ve eski model VSI joysticklerin arıza kodları ( 10 adet şarj lambası ve 5 adet hız lambası olan PG firmasına ait bütün modeller.)
1 Bir lamba yanıp sönüyor: Aküler boş veya Akü kabloları tam temas etmiyor. Akülerin toplam voltajı 21 voltun altında ise geri beslemeyle çalışan bazı şarj aletleri şarja başlamaz.
2 İki lamba yanıp sönüyor: Sol Motor kömürleri kırık,Kanalda sıkışmış, Kömürler kısalmış, Kömür yayları kırılmış ya da motor bağlantı kablolarında temassızlık Sol motor bağlantı kabloları kısa devre olabilir. kablo ve konnektörleri kontrol edin.
3 Üç lamba yanıp sönüyor : Sol motor bağlantı kabloları kısa devre olabilir. kablo ve konnektörleri kontrol edin.
4 Dört lamba yanıp sönüyor: Sağ Motor kömürleri kırık,Kanalda sıkışmış, kömürler kısalmış, Kömür yayları kırılmış ya da motor bağlantı kablolarında temassızlık olabilir. Kontrol edin.
5 Beş lamba yanıp sönüyor : Sağ motor bağlantı kabloları kısa devre olabilir. kablo ve konnektörleri kontrol edin.
6 Altı lamba yanıp sönüyor : Şarj aletinin şarj fişi cihaz takılı ya da cihazın bu şekilde algılamasına sebep olacak bir arıza var.
7 Yedi lamba yanıp sönüyor: Joystick kolu tam orta merkezde durmuyor. Joystick kolunun tam merkezde olduğuna emin olun. Arıza geçmezse kol modülünü, üst kapağın altından söküp kola bağlı yayı ve merkezleme boncuğunu temizleyerek rahatça mil üzerinde çalışmasını sağlayın. Arıza geçmezse joystick kolunu yenisiyle değiştirin.
8 Sekiz lamba yanıp sönüyor. Alt kısımda üzerinde VR2 yazan kontrol modülüne ( Beyin ) takılan fişlerden bir kaç tanesi temas etmiyor. Bütün fişleri çıkartıp fiş yuvalarını ve giren fişleri diş fırçası yardımıyla az bir alkol ile fırçalayıp giremediğiniz noktaları kulak çubuğu ile temizleyin. Uygulama yaptığınız bölgelerdeki sıvıyı saç kurutma makinesiyle uzaktan tutarak eritmeden kurutun. Katiyen VR2 beyin modülünün içini açmayın. Fiş temizliği sonrası arıza yine de geçmezse uzman bir teknisyen tarafından VR2 modülü açılarak onarımı yapılmalıdır.
9 Dokuz lamba yanıp sönüyor: Fren kablosu veya bobininde temassızlık. Motor frenin bobinine bağlı mikroswitch varsa arızalı olabilir. Fren bobini kopuk veya yanık olabilir. Fişlerde temassızlık olabilir.
10 On lamba yanıp sönüyor: Akülerde 28 ,6 volt tan daha yüksek voltaj var. Aküleri yüke bağlayarak biraz zayıflatın. Şarj aletiniz arızalı olabilir. Aküler dolduğu halde şarjı kesmeyip aküleri aşırı şarj yapıyor. Aküler patlayabilir ya da yangın çıkartabilir. Şarj aletini tamir ettirin ya da yeni şarj aleti kullanın.
Bir adet hız gösterge lambası yanıp sönüyor: Joystick modülünde tuş takımı olan üst kapağın altındaki elektronik devreden çıkan altı kanallı gri kabloya bağlı siyah dikdörtgen fişin, joystick kolunun alt kısmındaki metal kapağın kenarında bulunan dikdörtgen fiş yuvasından çıkması halinde bir adet hız gösterge lambası yanıp söner bu lamba bize joystick kaibrasyonu menüsünde olduğumuzu gösterir. Joystick kalibrasyonunu ayrı bir başlık altında anlattım. bakabilirsiniz. Fişi joystick kolunun altındaki dikdörtgen yuvasına tırnak yönüne göre takıp joysticki kapatıp açarsanız joystick normal çalışacaktır.
Eğer halen tek hız lambası yanıp sönüyorsa bu durumda joystick kolu darbe almış ve kolun iç kısmında bulunan minik sensör devresi kırılmıştır. Onarımı mümkün değildir. çalışan bir kol modülü alınıp takılması gerekir. Bütün joystickin değişmesine gerek yoktur. PG firmasının üretmiş olduğu VR2 joysticklerin 4 tuş, 6 tuş, 8 tuş ve 9 tuşlu bütün joystick modellerinin joystick kolları ayrıca eski tip vsi model joysticklerin joystick kolları, yeni çıkan Newvsi model joysticklerin joystick kolları ve ottobock B500 akülü sandalyenin Curtis markalı arkadan refakatçi kullanımı için tasarlanan refakatçi joystiğinde bulunan joystick kolları aynı protokol ve sensör tipine sahip olup aynı soket ve kablo yapısına sahiptir. Joystick kolları bu modellerin hepsine uyumludur. sorunsuz çalışır. sadece versiyona bağlı olarak boyutları değiştiğinden üst kapağın alt kapağa ve elektronik devreye olan mesafesi ile alakalı bazen sıkıntı olabiliyor. Uygun boyuttaki sağlam joystick kolu modülü her hangi bir arızalı joystickten sökülerek yedek parça olarak kullanılabilir. Çevremizde bu saydığım model joysticklerden üzerinde bulunan atıl durumda akülü sandalyesi olan kimseler bulmak çokta zor değil.


Kaynakça & Alıntı [Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...]


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"


Konu ElemaN tarafından (11-10-17 Saat 18:29 ) değiştirilmiştir.. Sebep: ..:: Art arda mesaj yazmak forum kurallarına aykırıdır !.. ::..
ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11-10-17, 18:31   #3 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.612
Konu Adedi: 7147
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15204 / 88750
Deneyim: 13%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1074 Mesajına 3345 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Akülü Sandalye ArızalarıPoylin Akülü Sandalyem Kilitlendi. Nasıl açacağım?

Poylin ve Wollex Marka kaptan koltuklu akülü sandalyeler Qlogic marka dijital joystick kullanırlar. bu joysticklerde çocuk kilidi özelliği vardır ve satıcı medikal firmaları çocok kilidi özelliğini bilmezler. Bilenlerde bu bilgiyi kullanıcıyla paylaşmazlar. Kullanıcı ya da yakınları ullanıcı yanlışlıkla tuşlarla oynarken joystick kilitleniyor ve kullanıcı sandalyeyi yürütemiyor. Bu durumda satıcıyı aradıklarında, satın aldıkları firmanın teknik servisine yönlendiriyorlar. Teknik servis isterse bu sandalyenin elektroniği yanmış diyerek müşteriye garanti dışı ücretli onarım yaparak müşteriye masraf çıkartabiliyor.
Poylin akülü sandalyelerin Q logic model dijital joysticklerinin çocouk kilidi iki tuş ile kilitlenip açılıyor.
Kilitlemek için : Joysticki açma kapama tuşuna basarak çalışştırıyoruz. Sandalye kullanıma hazır halde ve normal sürüşe hazır ekranı varken Power tuşuna basarken korna tuşuna basıp bırakırsanız kısa bir bip sesiyle akülü sandalye ekranında yatay durumda siyah anahtar işreti çıkar. Anahtar işreti bize sandalyenin çocuk kilidi fonksiyonunun çalıştırıldığını gösterir. Bu durumda sandalye hareket ettirilemez. Çünkü elektronik kontrol sistemi joystick kolunu devreden ayırmıştır. Çocuk kilidi aktif durumdayken sandalye hareket etmez ancak far, sinyal ve korna ile eğer sandalyenin sırtlık ve tilt gibi özel fonksiyonları varsa bu fonksiyonlar çalışır.
Kilidi açmak için: Akülü sandalye açma kapama tuşuna basılarak kapatılır. Ekranda hiç bir şey yoktur. Akülü sandalye kapalı iken açma kapama tuşuna basılı tutarken korna tuşuna basıp bırakılır. Kısa bir bip sesiyle sandalye ekranı açılır ve kilit simgesi kaybolur. Artık akülü sandalyeyi kullanabilirsiniz.

Ottobock B500 akülü sandalyem kilitlendi. Kilidi nasıl açarım?

Ottobock marka kral koltuklu dijital ekranlı akülü sandalyelerin 2015 yılına kadar üretilen modellerinde enAble 50 marka dijital joystick modelinin sandalyenin fonksiyon çeşidine göre tuş sayısı değişebilen modellerini kullanılıyordu. Bu joysticklerde çocuk kilidi özelliği vardır ve servis ayar cihazı joysticke bağlanarak bu özellik kapatılıp açılabilir. Aynı ayar cihazı ile dönüş ve sürüş hızları değiştirilebilir. joystick kolunu ileri ittiğinizde sandalye geri gidebilir. Sandalyenin joystick kolu bırakıldıktan kaç saniye sonra sandalyenin duracağı gibi 100 e yakın parametre değiştirilerek sandalye kullanıcının engellilik durumuna uygun hale getirilebilmektedir. Örneğin kullanıcının elleri titriyorsa dönüş hızları %10 a ayarlanarak sandalyenin dönüşlerde çok yavaş manevra yapması sağlanarak kazalar önlenebilir. Veya kullanıcının isteğiyle bütün ayarlar % 100 e ayarlanarak sandalye yarış arabası gibi seri kullanılabilir. En yüksek sürüş hızı fabrikasyon 8 Km ye ayarlı olarak geldiğinden isteğe göre 10 km ye çıkartılabilir veya isteğe göre 1 km ye düşürülebilir. Yani Akülü sandalye kişiye özel yarlanabilir.
Ottobock B500 akülü sandalyelerin EnAble50 model dijital joysticklerinin çocuk kilidi tuş joystick kombinasyonuyla kilitlenip açılıyor.
Kilitlemek için : Joysticki açma kapama tuşuna basarak çalıştırıyoruz. Sandalye kullanıma hazır halde ve normal sürüşe hazır ekranı varken açma kapama tuşuna 3 saniye basılı tutuyoruz. Kısa bir bip sesi duyacaksınız. Hiç zaman kaybetmeden joystick kolunu sağa sula oynatmadan tam ileri doğru itip 3 saniye boyunca böyle tutarak bekliyoruz. Kısa bir bip sesi daha duyacaksınız. Akülü sandalye ekranında dikey durumda siyah anahtar işreti çıkar. Anahtar işreti bize sandalyenin çocuk kilidi fonksiyonunun çalıştırıldığını gösterir. Bu durumda sandalye hareket ettirilemez. Çünkü elektronik kontrol sistemi joystick kolunu devreden ayırmıştır. Çocuk kilidi aktif durumdayken sandalye hareket etmez ancak far, sinyal ve korna ile eğer sandalyenin sırtlık ve tilt gibi özel fonksiyonları varsa bu fonksiyonlar çalışır.
Kilidi açmak için: Akülü sandalye açma kapama tuşuna basılarak açılır. Ekranda kilit simgesi vardır. Akülü sandalyenin joystick kolu sağa sola sallanmadan tam ileri doğru itilerek üç saniye boyunca böyle tutulur. Kısa bir bip sesiyle sandalye ekranı açılır ve kilit simgesi kaybolur. Artık akülü sandalyeyi kullanabilirsiniz.
Ottobock 2016 yılından itibaren ürettiği akülü sandalyelerinde Enable50 dijital joystick yerine daha basit ve daha ucuz olup yine kendi üretimi olan VR2 joystick modellerinin sandalyenin fonksiyon özelliğine göre tuş sayısı değişebilen modellerini kullanmaya başladı.

VR2 joystiğim kilitlendi. Kilidi nasıl açacağım?

Günümüzde piyasada bulunan VR2, Vsi ve NewVsi joysticklerde çocuk kilidi özelliği vardır. Fabrika ayarı olarak çocuk kilidi fonksiyonu aktif olarak gelir. Sandalye hızı fabrikasyon 6 Km dir. İsteğe göre servis ayar cihazı joysticke bağlanarak kilit özelliği kapatılabilir. Bunun yanı sıra aynı ayar cihazı ile sandalyenin hızı 8 km ye çıkatılabilir. Dönüş hızları ve fren mesafesi değiştirilebilir.
Akülü sandalyeyi kilitleme: Açma kapama tuşuna basarak joystick çalıştırılır. Joystick şarj lambaları yanıyorken Açma kapama tuşuna üç sniye basılı tutulur. Kısa bir ip sesi duyacaksınız. Zaman kaybetmeden joystick kolunu sağa sola sallamadan tam ileri iterek üç saniye bu şekilde oynatmadan tutun. kısa bir bip sesi daha duyacaksınız. Joystick kolunu bırakın ve zaman kaybetmeden ve sağa sola oynatmadan tam geri çekerek oynatmadan üç saniye boyunca tutun. bir bip sesi daha duyacaksınız ve şarj lambaları sönecek, hız lambaları soldan sağa sağdan sola yürümeye başlayacak. Bu durumda sandalye kilitlenmiştir. Artık sandalyeyi açtığınızda hareket ettiremezsiniz. Sadece hız gösterge lambaları sağa sola yürümektedir. Sinyal far korna ve özel fonsiyonlar kullanılabilir durumdadır.
Kilidi açma: Açma kapama tuşuna basarak joystick çalıştırılır. Joystick şarj lambaları yanıyorken joystick kolunu sağa sola sallamadan tam ileri iterek üç saniye bu şekilde oynatmadan tutun. Kısa bir bip sesi duyacaksınız. Joystick kolunu bırakın ve zaman kaybetmeden ve sağa sola oynatmadan tam geri çekerek oynatmadan üç saniye boyunca tutun. kısa bir bip sesi daha duyacaksınız ve şarj lambaları yanacak. Artık kilit açılmış ve sandalye kullanıma hazır hale gelmiştir.


Akülü sandalyemin kilit lambası yanıp sönüyor. sandalye yürümüyor. Ne yapmalıyım?


Bazı akülü sandalyelerin tuşlu joysticklerinde joystick tuş takımının üzerinde asma kilit resmi ve kilitin içinde de bir led lambası bulunur. Bu işaret bize bu joystickte manyetik kilit özelliği olduğunu gösterir. Joystick açık ve kullanıma hazır haldeyken her hangi bir mıknatısı bu kilit işaretine belli bir açıyla bir an için yaklaştırıp çekersek joystick kısa bir bip sesi çıkartır ve kilit simgesinin içindeki led lambası yanıp sönmeye başlar. Bu durumda sandalye hareket ettirilemez.
Kilidi kapatmak için yine mıknatısı kilit simgesine yaklaştırıp çekmemiz gereklidir. Kısa bir bip sesi duyacaksınız ve kilit simgesindeki led lambası sönecek. Bu durumda sandalye kullanmaya hazırdır.
Bir çok cep telefonunun hoparlörü dış kasaya yakındır ve joysticke yaklaştırılırsa kilit fonksiyonunu devreye alması olasılığı vrdır. Telefonu aynı açıyla joystick açıkken kilit işaretine yaklaştırıp çekerseniz joystick kilidini kapatıp akülü sandalyeyi kullanmaya başlayabilirsiniz.
Mıknatıs bulamıyorsanız bir vida veya çivi üzerine ince bobin telinden 40 - 50 tur sarın ve bu bobin telinin iki ucunu ateşte yakarak üzerindeki verniği temizleyin. Verniği zımpara ile de temizleyebilirsiniz. Bu iki kabloyu bir buçuk voltluk kalem pilin artı ve eksi uçlarına bağlayarak bir elektromıknatıs yapabilirsiniz. Bu elektro mıknatıs ile de sandalyenizi kilitleyip açabilirsiniz.

Merits Marka akülü sandalyem kilitlendi. Dynamic Shark joystiğim kilitlendi Nasıl Açacağım.

Arkasında ayar düğmesi olan topuz şeklindeki joystickli ve alt kısımda ikinci beyin bulunan Dynamic Shark joysticklerde Joystick kapalı iken yani joystick lambaları yanmıyorken Joystick kolu tam ileri konuma itili tutulurken açma kapama tuşuna üç saniye basılı tutarsanız bip sesi duyarsınız ve arka taraftaki lambalar soldan sağa yürümeye başlayarak joystiği kilitler. Artık sandalye hareket etmez. Kilidi açmak için joystiği kapatıp yeniden açmalısınız ve devamında kornaya çok kısa aralıklarla iki kez basıp bırakmalısınız. Yani hızlıca BİP BİP yapmalısınız Kilit açılacaktır

Kaynakça & Alıntı [Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...]


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 10-08-18, 07:25   #4 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Aug 2018
Üye No: 61032
Mesaj Adedi: 2
Konu Adedi: 0
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 0
Güç: 0 / 3
Deneyim: 2%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
Hakan Usta is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standart Cevap: Akülü Sandalye ArızalarıBu konuda yazılan bütün anlatımlar ve teknik bilgiler Engellilerbiz forumunda Recep Koçer ve omurilikfelçlileri platformunda HakanUsta şahsım Hakan Usta isimleriyle yaptığım uzun yılların bilgi birikimine dayanan paylaşımlardır. Benim paylaşımlarımı izinsiz olarak ve kaynak göstermeden kendi görüşlerinizmiş gibi paylaşmanızdan dolayı sizi kınıyorum. En azından alıntı yaptığınız adres ve kişiyi kaynak olarak gösterebilirdiniz. Bu resmen bilgi hırsızlığı ve emeğe saygısızlık.

Kaynakça & Alıntı ADMİNDEN ÖZÜR :Konu altında sitenizden alıntı olduğu zaten belirtilmiş durumdadır, ancak veritabanımızdan kaynaklı olarak dipnot eklentimiz deaktif olmuş, açıklama görünürlülüğünü kaybetmiştir.Problem çözülerek dipnot eklentisi aktif edilmiştir..
Sizlerden ayrıca müsaade alınmadığı için özür dileriz.Hakan Usta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 21-08-18, 11:55   #5 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Aug 2018
Üye No: 61032
Mesaj Adedi: 2
Konu Adedi: 0
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 0
Güç: 0 / 3
Deneyim: 2%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
Hakan Usta is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standart Cevap: Akülü Sandalye Arızalarıİngiliz VSI joysticklerdeki 8 ışık yanıp sönme hatasında joystiğin elektronik kartındaki üç adet 470 mikrofarat 50 volt elektrolitik kondansatörün kurumuş ve şişmiş olma ihtimali yüksektir. Eğer joystick üç dört yıldan fazla kullanılmışsa bu üç kondansatörün yenisi ile değiştirilmesi, ileride arıza oluşması ihtinalini ortadan kaldıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kondansatörleri değiştirirken gövde üzerinde ve mosfet transistörlerin altındaki ısıyı ileten ve elektriği geçirmeyen özel termal yalıtım malzemelerini yırtmadan çıkartıp, tamir sonunda eskiden oldukları yerlere düzgünce yerleştirip o şekilde joydtiği toplamak gerekir. Ayrıca mosfetlerin üzerine baskı yapan metal dikdörtgenin düzgünce yerleştirilmesi gerekir. Kart üzerindeki sekiz adet mosfetin dört tanesi sağ motorun sürücü H devresi ve dört tanesi de sol motorun H devresidir. Bundan dolayı mosfet gövdelerinin birbirine ve joystick şasesine temas etmemesi gerekir. Her hangi bir temas halinde mosfetler yanabilir ve yanmasa bile her halükarda joystiği çalıştırdığınızda iki üç dört veya beş ışık hatası verebilir.Hakan Usta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 21-08-18, 23:23   #6 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.612
Konu Adedi: 7147
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15204 / 88750
Deneyim: 13%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1074 Mesajına 3345 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Akülü Sandalye ArızalarıBilgi ve tecrübelerinizi sitemizde paylaştığınız için teşekkür ederim. Sizlerin bilgisi dışında sizlerden alıntı yapıldığı için tekrar özür dileriz..


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Buzdolabı ve arızaları ElemaN Soğuk Odalar & Buzdolap 0 17-11-11 17:33
tv arızaları nejdet68 Tamir Bilgileri 3 19-05-10 11:22
KenDinİ OnaRAn SanDAlye Videosu ElemaN Mekatronik Videoları 0 07-05-10 23:40
akülü araba,yedek parça temini,pilsan akü,pilsan şarj aletleri sado Telefon &Telefon Santralleri 3 22-03-10 02:34
Elektrikli Sandalye ElemaN İcatlar & Buluşlar & Geliştirmeler 0 13-11-09 20:44


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2018 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219