Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Gemi Elektroniği Gemi Elektroniği Konusunda Bilgi Paylaşım Alanıdır

Konu Bilgileri
Konu Başlığı Cayroskopun Çalışma İlkesi
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
1566

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 18-09-11, 18:06   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.612
Konu Adedi: 7147
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15204 / 89971
Deneyim: 13%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1075 Mesajına 3348 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Cayroskopun Çalışma İlkesiCayropusula (ya da jiropusula), genellikle, ticaret ve savaş gemilerinde kullanılan bir coğrafi kuzey yön göstergesidir. Yalpalama, rotadan sapma ve baş-kıç vurmalardan etkilenmediği gibi, magnetik pusulaları bozan etkenlerden de etkilenmediğinden, en kullanışlı NAVİGASYON aygıtlarından biridir. Cayropusula, çoğunlukla güverte altında yeralır ve ondan gelen sinyaller, dümen ve kerteriz vericileri, rota kaydediciler ve cayropilotlar gibi yardımcı düzeneklere gönderilir.
Cayropusulanın ana parçası, dönme ekseni hep coğrafi boylamı (kuzey-güney doğrultusunu) koruyacak biçimde döndürülen bir CAYROSKOP'tur. Eksen doğrultusunun değişmez kalması, cayroskobun iki önemli Özelliği olan EYLEMSİZLİK ve presesyon' kavramlarının, Dünya'nın dönüşü ve yerçekimi kuvveti gibi iki doğal kavramla, birleştirilmesiyle sağlanır.

Çalışma ilkesi: Dünya, ekseni çevresinde batıdan doğuya doğru 24 saatte bir dönüş yapacak açısal hızla, yani saatte 15 derece döner. Dünya yüzeyinin her noktasında bu açısal hız iki bileşene ayrılabilir. Bu bileşenlerden biri, o noktadaki dikey bileşendir ve dikey dönüş oranı adını alır. İkincisi ise, meridyenle çakışan yatay bileşendir ve yatay dönüş oranı diye adlandırılır.
Bu bileşenlerin değeri, enlemlere bağlı olarak değişir. Dikey dönüş oranı, enlem açısının smüs'üyle değişir ve kutuplarda 15 derece/saat, ekvatorda sıfırdır. Yatay dönüş oranı ise, enlem açısının kosinüs'iiyle değişir ve kutuplarda sıfır, ekvatorda 15 derece/saattir.
Cayropusulada kullanılan cayroskop, elektrikle çalışır. Hem düşey, hem de yatay eksen boyunca serbestçe hareket edebilecek biçimde, halkalar içine yerleştirilmiştir. Üstüne kuvvet etkimediği sürece, eksenleri

her zaman aynı doğrultuyu korudukları için cayroskop, eylemsiz uzay'da,, hareketsiz bir uzay elemanı gibi davranır. Dünya, eylemsiz uzayın bir parçası değildir; uzayın içinde döner. Bu yüzden Dünya üstündeki bir gözlemciye göre, cayroskop eksenlerinin doğrultusu da değişiyormuş gibi görünür. Oysa bu doğrultu, eylemsiz uzaya göre değişmez kalır.

Hareketsiz bir uzay elemanı olan cayroskop, Dün-ya'nın dönüşünü «algılar
Cayroskop Kuzey Kutbu'na, dönme ekseni yatay olacak biçimde yerleştirilir. Dünya'nın Cayroskop, dönme ekseni doğu-batı doğrultusunda olacak ve yatay eksen boylam doğrultusunda bulunacak (yatay dönme oranı doğrultusu) biçimde yerleştirilirse, Dünya üstündeki gözlemci, bu kez, cayros-kopu yatay eksen çevresinde dönüyormuş gibi görecektir. Bu etkiye «eğimlenme Cayroskop, gene ekvatorda bulunur ama dönme ekseni kuzey-güney doğrultusuna gelirse, Dünya'nın dönüşünden kaynaklanan eğimlenme etkisi sıfır olur; çünkü duyarlı yatay eksen, boylama kıyasla 90° dönmüştür. Dönme ekseni bu iki durum arasında bir doğrultuyu gösteriyorsa, yatay dönme oranı, yatay ekseni, dönme ekseninin boylam ile yaptığı açıya orantılı olarak etkiler.

Uygulamada cayropusulalar: Yerçekimi kuvvetinin eklenmesiyle
cayroskopun hep kuzeyi gösteren cayropusulaya dönüşmesini sağlayan etmen, yatay dönüş oranıdır. Cayroskopun dönme ekseni boylam doğrultusunda olduğu zaman, yatay eksene göre eğimlenme görülmez. Dönme ekseni boylamın doğusuna yönelirse, yatay dönme oranı, cayroskopun kuzey ucunu aşağı iter. Bu eğimlenme, doğrudan doğruya yatay dönme oranına (15 derece/saat x kosinüs 'enlem') ve dönme ekseninin boylamdan ne kadar ayrıldığına bağlıdır.
Kutuplar ile ekvator arasındaki noktalarda cayroskop, hem dikey, hem de yatay dönme oranlarının etkisinde kaldığından hem yatay, hem de düşey eksenine göre sapar. Genel olarak, yatay dönme oranı cayroskobun eğimlenmesine, dikey dönme oranı ise boylama dik olarak (yatay) sapmasına yolaçar.
Cayroskopun eğimlenmesini ölçmek ve dönme eksenini boylam doğrultusuna yöneltecek momentler (döndürücü kuvvetler) ortaya çıkarmak amacıyla yerçekimini referans alan bir sistem kullanılır. Eski cayropusulalarda, eğimlenmeden etkilenerek kuzeye yönlendiren bir kuvvet doğuran ağırlıklar vardı. Cayroskobun kutusuna bağlı olan ağırlık, yerçekiminden etkilenerek dönme eksenini yatay kalmaya zorlar, bundan doğan döndürme momenti de, cayroskopu kuzeye doğru döndürürdü. Dr. Elmer SPERRY de, ilk yaptığı cayropusulalarda bu ilkelerde yararlanmıştı. Söz konusu pusulalardan, 1911'de, USS Delaıcare'de başarıyla sergilenen biri, günümüzde VVashington'daki Smithso-nian Institution'da görülebilir.
1920'lerde bu ağırlığın yerini, cayroskopun kuzey ve güney uçlarına takılan iki ince boruyla birbirlerine bağlı ve içleri yarı sıvı dolu iki kaptan oluşan bir düzenek aldı. Cayroskopun eğimlenmesi, 'sıvının yukarda kalan kaptan aşağıdakine akmasına yolaçıyor ve ortaya çıkan denge farkı, cayroskopu boylam doğrultusuna itiyordu. Bu sistemin geliştirilmiş türleri bugün, de kullanılmakta, ancak, giderek daha çok elektrikli aygıtlardan yararlanılmaktadır. Daha kolay hareket edebilen bu sistemlerde, eğimlenmeyi ölçmek için IV-MEÖLÇER'ler ve başka aygıtlar kullanılır. Bu aygıtların çıkışındaki sinyal yükseltilerek, döndürme momenti motorları çalıştırılır.
Daha önce de söylendiği gibi, cayropusula kuzeye yönelen hareketi için Dünya'nın-dönüşünden güç alır. Ne var ki. Dünya yüzeyinde hareket eden bir taşıt aracının hareketi de Dünya'nın hareketi ile etkileştiğinden, bu etkileşme cayropusulanın duyarlığını azaltır. Bundan doğacak hataları gidermek amacıyla, cayroskopun kesinlikle kuzeye yönelmesini sağlayacak hata giderici sistemler de geliştirilmiştir.Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sayın ElemaN bu mesajınız için yanda isimleri geçenler teşekkür etti.
starter (19-09-11)
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Kontaktör çalışma animasyonu ElemaN Elektrik Animasyonları 9 15-02-11 16:36
Yüksekte Çalışma ElemaN Videolar 0 28-02-10 19:00
Yürüme ve çalışma zeminleri, iskele ve platform üzerinde çalışma ElemaN Videolar 0 27-02-10 22:44
Telefonun Çalışma Mantığı ElemaN Elektronik Ders Notları 0 15-01-09 22:52
Motor Çalışma ElemaN Elektrik Animasyonları 0 06-10-08 22:13


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2020 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219