Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
İş Güvenliği İş güvenliği konusunda döküman eğitim ve yazılarınızı paylaşacağınız alandır

Konu Bilgileri
Konu Başlığı Elektrik Çarpmasında İlk Yardım
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
1717

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 20-03-09, 00:11   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.629
Konu Adedi: 7155
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3792 / 3792
Güç: 15209 / 87520
Deneyim: 14%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 70
1075 Mesajına 3350 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Lightbulb Elektrik Çarpmasında İlk YardımGünlük hayatta evlerimizdeki prizler ve elektrikli ev aletleri elektrik çarpmalarının sebebi olabilirler. Ev içinde kullanılan elektrik akımı 220 voltluktur yine de ölümcül sonuçlara yol açabilirler. Evdeki elektrik çarpmalarının çoğu yanlış bağlanmış elektrikli aletlerden veya bunların dikkatsiz kullanılmasından olur. Ayrıca küçük çocukların elektrik kablosunu ağızlarına koymaları,prizlere parmaklarını sokmaları ile de elektrik çarpmaları meydana gelir. Ev dışındaki elektrik çarpmaları ise çoğunlukla kopmuş bir yüksek gerilim hattıyla kazayla temas sonucu, kazı çalışması sırasında bir inşaat işçisinin kazayla hat ile teması sonucu oluşur. Bazı trafik kazalarında elektrik direğine çarpmış bir arabanın üzerinde kopmuş bir elektrik kablosu ciddi tehlike yaratabilir. Yüksek gerilim hatlarında 100.000 voltluk elektrik akımı olabilir. Yıldırım çarpmaları ise elektrik çarpmalarının özel bir şeklidir.

İnsan vücudu iyi bir elektrik iletkenidir. Bir elektrik çarpması genellikle vücudun bir iletken gibi davranarak güç kaynağı ile toprak arasındaki devreyi tamamladığı zaman olur. Yani elektrik enerjisi bir noktadan vücuda girip başka bir noktadan çıktığı zaman elektrik yanığına sebep olur. Elektrik akımı vücuttan, vücudun toprağa veya metalik bir cisme değdiği noktadan çıkar. Elektriğin akması için elektrik kaynağından toprağa bir devrenin tamamlanması gerekir. Bu elektrik devresinin tamamlanmasını engelleyen maddeye “yalıtkan” denir. Örneğin lastik bir yalıtkandır. Akımın kendinden akmasına izin veren maddeye ise “ iletken” denir. Su ve çoğu metal iletkendir.


Elektrik çarpmalarında elektriğin vücuda girdiği ve çıktığı noktalarda her zaman birer yara (yanık) vardır. Giriş yarası oldukça küçük olabilir ama çıkış yarası geniş ve derin olabilir. Ayrıca elektrik çarpmalarında ciltteki yaranın görüntüsü ile iç organların uğrayabileceği hasarın miktarı arasında doğru bir orantı yoktur. Ciltteki yanık yaralarının küçük olmasına rağmen daha derin dokularda şiddetli hasar olabilir.

Elektrik çarpmalarında ; vücuttan geçen elektrik enerjisi kalbin normal elektriksel ritmini bozup kalp durmasına yol açabilir. Solunum durabilir,bilinç kaybı olabilir. Ayrıca elektrik şoku kırık ve çıkıkla sonlanabilecek güçlü kasılmalara neden olabilir. Elektrik akımının kesilmesiyle , yüksekte bir yere çıkmış olan kazazede yere düşebilir ve başka yaralanmalara yol açılabilir. Bu nedenlerle bir elektrik çarpması durumunda şiddetli yanıkları olan, kalbi ve solunumu durmuş, kırık-çıkık ve değişik yaralanmaları olan bir kazazedeyle karşı karşıya kalmamız söz konusu olabilir. Tüm elektrik çarpması olguları (iç organ hasarlarını tam olarak tahmin de edemeyeceğimizden) hastanede daha ileri tedavi gerektiren, hayati tehlikesi çok yüksek, ciddi yaralanmalardır.

İlkyardım
1- İyi bir ilkyardımcı öncelikle kendi güvenliğini düşünmelidir. Elektrik akımıyla teması kesilmemiş bir kazazedeye asla dokunmamalıdır.

2- Öncelikle yapılacak iş elektrik akımını kesmektir. Ev veya işyerindeki elektrik ana şalterden kesilebilir. Bir ilkyardımcı kabloda elektrik olmadığından emin olmadıkça veya bu konuda özel aletleri ve eğitimi olmadıkça elektrik kablosuna asla dokunmamalıdır. Şehirlerarası elektrik hatlarındaki akımı kesmek için ilgili elektrik kurumlarına haber vermek gerekir. Çıplak kablo ile kazazedenin teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak da kesilebilir.


3- Eğer bir trafik kazasında kopmuş bir elektrik kablosu arabanın üzerine düşmüş ve arabada da insan varsa elektrik kurumu tarafından akım kesilene kadar kazazedelere arabada kalmaları söylenmelidir. Kazazedeler arabada kaldıkları sürece güvenliktedir, arabanın lastikleri yalıtkan görevi görecektir. Ancak arabada yangın, patlama tehlikesi gibi bir durum varsa kazazedelere araba ve yere aynı anda dokunmamaya dikkat ederek arabadan atlamaları söylenmelidir. Küçük çocuklar arabadan ilkyardımcıya fırlatılarak atılabilir.

4- Kazazedenin elektrik akımıyla teması tamamen kesildikten sonra hemen ABC kontrolü yapılmalıdır. Gerekiyorsa suni solunum ve kalp masajına derhal başlanmalıdır.
Bilinç kaybı var ve ABC yerinde ise koma pozisyonu verilir.

5- Yanıklar kuru ve mümkünse steril pansuman malzemesi ile örtülür.

6- Kırık varsa tespit yapılır.

7- Kazazedenin en kısa sürede nakli sağlanır.

Yıldırım Çarpmaları

Yıldırım nasıl meydana gelir ?

1. Eksi yüklü elektronlar aşağı doğru zigzag yapmaya başlarlar
2. Artı yüklü parçacıklar da yerde bulut tabanın altında toplanır
3. Bulut yer yüzüne iyice yaklaşınca öncü eksi yükler yere inerek bir yol açarlar (bunlar görülmez) ve sonra da yerden buluta doğru elektrik akımı başlar.
4. Artı yükler saniyede 100 000 km yi aşan bir hızla buluta akar.


Yıldırım binlerce voltluk bir kuvvetle düşer ama saniyenin bir bölümü kadar sürer. Üzerine yıldırım düşen herkes ölmez. Yıldırım, tüm vücudun maruz kaldığı bir yüksek voltajdır. Yıldırım çarpmasında başta sinir sistemi ve kalp-damar sistemi olmak üzere pek çok sistem etkilenir. Yıldırım, karakteristik bir yüzeysel cilt yanığı oluşturur ama nadiren derin yanıklar olur. Asıl problem sinir sistemi hasarı ve kalp ritim bozukluklarıdır. Yıldırım düşmesi sonucu pek çok insanda kısa süreli hafıza kaybı olmakta ve bu olayı hatırlamamaktadır. Kazazedede uyuşma, karıncalanma, kısmi veya tam felç, körlük, duyma kaybı, konuşma güçlüğü veya konuşamama gibi belirtiler olabilir ancak bunlar genellikle geçicidir. En önemli sorun kalp ritminde bozukluklar ve kalp durmasıdır. İlkyardımcı yıldırım düşmüş ve kalbi durmuş bir kazazedeyi ölü kabul etmemeli ve hemen kazazedenin ABC sini sağlamalıdır. Bu kazazedeler genellikle başarı ile geri döndürülebilirler.

Yıldırım çarpmış bir kazazedeye dokunmak tehlikeli değildir, kazazedeye dokununca çarpılma tehlikesi yoktur.

Yıldırım çarpması durumlarında çeşitli kırıklar özellikle de omurga kırıkları sık görülür. Bu nedenle tüm kazazedeler tespit edilmeli ve omurga tahtası ile taşınmalıdır.

Yıldırım çarpmasından kaçının !
Sığınacak emin bir yer yoksa aşağıdakileri yapın.

İçerde

Pencere, kapı ve elektrikli aletlerden uzak durun
Borularla temastan kaçının
Acil durumlar dışında telefonu kullanmayın


Dışarda

Yıldırımdan korunaklı bir yer arayın.
Arabanız varsa içine girin.
Asla bir ağacın altına sığınmayın.
Çevreden daha yüksek bir yerde durmayın.
Bisiklet, çit vb. metal objelerden uzak durun.
Uzun nesnelerin yanında durmayın.
Gruplar halinde durmayın.
Kendinizi huzursuz hissediyorsanız, saçlarınız yukarı dikilmeye başlamışsa hemen kulaklarınızı kapatın ve yere çökün. Asla yere uzanmayın ve ellerinizi yere
değdirmeyin.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şu anda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Etiket
carpmasinda, elektrik, yardim, İlk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Elektrik tarife kodu hakkında yardım lütfen... dedektif Ölçme Tekniği & Ölçü Aletleri 6 04-05-09 01:12
ödev yardım yasar5551 Elektrik Ders Notları 0 07-11-08 20:03
Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım ElemaN Elektrik Genel 1 10-06-08 17:47
Elektrik Çarpmasında Yapılmaması Gerekenler ElemaN Elektrik Genel 1 10-06-08 17:45
Elektrik Çarpmasında Yapılması Gerekenler ElemaN Elektrik Genel 0 22-04-08 01:49


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2018 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220