Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Her Telden Muhabbet Hiçbir katogoriye uygun bulamayıp, yer aradığınız konuları burada paylaşabilirsiniz

Konu Bilgileri
Konu Başlığı Kapı Hidroliği Nasıl Takılır?
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
6692

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 11-09-11, 00:09   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.734
Konu Adedi: 7252
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15244 / 74470
Deneyim: 21%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3337 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Unhappy Kapı Hidroliği Nasıl Takılır?İkamet ettiğim binadaki cümle kapıda bulunan kapı hidroliğinin bozulması sonucu bende bir arayış içerisine girdim. Sizede faydalı olacağını düşündüğüm aşağıdaki yazıyı internet ortamında buldum ve sizlerle paylaşmak istedim..

AYRICA EKLENMİŞ DOSYADA BİRDE MONTAJ KLAVUZU BULABİLİRSİNİZApartman Kapımın Sorununu Kendi Kendime Nasıl Tespit Edebilirim ?
Apartman kapınızı çarpmasının veya kapanmamasının neden ve sonuçlarını sizinle paylaşmak istedik. En çok rastladığımız sorunları ve nedenlerini ele almaya çalıştık. Belki bazı ele alınan durumları sizde kapınızda yaşıyor ve nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazı sonunda oldukça bilgilenmiş olmanızı umuyoruz. Bu sayede kapınızı gözlemleyip kendi kendinize sorununuzu ve ihtiyaçlarınızı tespit edebilmenizi amaçladık. Umarız yararlı oluruz.
İdeal kapı istenen hızda hareket eder fakat kapanmaya yakın iyice yavaşlar ve tık diye sessiz kapanır tek ses kilit dilinin yuvasına giriş sesidir.
Kapınız çarpıyorsa veya kapanmıyorsa bu nedenleribirkaçkategoride inceleyeceğiz. Bu nedenler az yada çok belki de birkaç tanesi bir araya gelerek başınıza dert olurlar.
Kapınız Kapanmıyorsa .
* Kapınızın diğer kanadı iyi sabitlenmediyse veya yukarıdaki ve aşağıdaki sürgülerde boşluk varsa kapı kanadı ileri geri hareket eder. Kilit dilinin karşı yuvaya girmesini engeller.
* Aşınmadan dolayı kilidin dilli incelmiş yada yuvasını genişletmiş olabilir. Kapı kapanırken bu boşluk nedeniyle dil geride kalıp karşılığa girmez. Kapı kapalı görünse de kilitli değildir. İtince yada çekilince açılır. Dili parmağınızla hareket ettirin. Boşluk makul ölçülerde mi?
* Kapı gönyesi bozuk mu? Kapınızın üst kısmı tam kapanıyor, alt kısmı aralık kalıyorsa ( tersi de olabilir ) gönye bozuk demektir. Dil geride kalacağından kapı kilitlenmeyecektir. Ancak çarpınca ve zorlayınca kapanacaktır. Menteşelerden birinin kırık olması yada kaynağının kopması da benzer sonucu oluşturur.
* Bazen kapı kapanmaya birkaç santim kala zorlanmaya başlar ve zor kapanır. Hatta dil karşıya girmediğinde biraz geri gelir ve aralık kalır. Kapı ve kasanın birbirine temas noktalarını boydan boya kontrol edin. Boyasında ezilme, sürtme izi, yabancı cisim sıkışması varsa neden bu olabilir. Bazen üst üste kalınlaşan boya tabakası buna neden olur.
* Kilidin vidaları gevşek olabilir. Bazı vidaları düşmüş olabilir. Hatalı montaj yapılmış olabilir. Yağsız olabilir. Kilit karşılığa çok yakın takılmışsa, kilit dilinin mukavemeti artacağından hidroliğin kapatma gücüne iki kat direnç gösterecektir.
* Kapı kapatma hidroliği düşük güçte yada arızalı olabilir. Ayarı bozulmuş olabilir. Hatalı montaj yapılmış olabilir.
* Menteşeler aşınmış olduğundan kapı düşmüş (sarkmış ) olabilir. Yağsız olabilir.

* Kapının dip kısmına kapı ile kasa arasına taş vs. sıkıştırmak. Kapı gönyesini bozar. Hidroliğe çok büyük zarar verir.
* İşte size komik bir açık kalma nedeni. Annesi ile binaya giren 3-4 yaşında bir çocuk. Bir elinde lolipop yiyor. Elleri yapış yapış içeri girerken eli kilidin diline dokunuyor. Kapı kapanırken yapışkan etki dili karşıya yapıştırıp kaymasını önlüyor ve kapı açık kalıyor. Zorlayınca kapanıyor ama diğer zamanda kapı açık kalıyor. Kimsenin haberi ve suçu yok ama yapışkan şeker temizlenene kadar sorun devam edecek.
Kapınız Çarpıyorsa .
Apartman kapı çarpmalarının baş sorumlusu kapı kapatma hidroliğidir. Kapıdaki diğer şeylerin etkisi çok azdır. Fakat göreceksiniz ki insan hatası en büyük neden olabilir.
* En belirgin ve rastlanan neden düşük güçte hidrolik kullanılması. Bu sizi şaşırttı mı? Öyle ya gücü az kapatmaması bile gerekir. Evet doğru aslında kapatmaz. Fakat frenini açıp hızlandırırsanız en düşük güçlüsü bile kapatır ancak kapınızı hızlı ittirip çarparak. ( Hidroliğinizin gücünü ölçmenin yolunu öğrenmek için okumaya devam edin) En sık bu soruna rastlanır. Genelde ucuzuna gidilir. Fark edilmeden düşük güçlü alınır. Takan ustamız kapattırabilmek için hızı yükseltir.Bu uygun değil demez. Yada uygun olmadığını bilmez. Sonuç vay haline kapı güm güm çarptıkça yerinden, yatağından sıçrayan bina sakinlerinin. Tabii yöneticinin de başı ağrıyacak.
* Fazla güçte hidrolik takılmış olması, ayar bozukluğu ve arıza. Yağ sızıntısı ciddi bir arıza belirtisidir.
* Hatalı montajın olumsuz etkileri. Çok sık rastlanan bir sorundur. Çok iyi marka ve model hidrolikler bile bu nedenle tüm güç ve etkinliğini kaybeder. haksız yere kötü mal damgası yer. İyi marka hidrolikler montaj şeması ve kullanım kılavuzu ile gelirler. Uygun şekilde takılırsa sorunsuz çalışırlar. İyi hidrolik iyi bir usta eli ile kapınızda harikalar yaratacak sizi uzun zaman memnun edecektir. ( Hatalı Montajı nasıl tespit edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin )
Kapanma Şekillerine göre hata tespiti.
Kapı kapatma hidroliklerinde sağlıklı ve istenen kapatma şekli şöyledir. Kapıyı istenen hızda hareket ettirir. Kapatmaya yaklaşık 1 karış kala iyice yavaşlatır ve sessizce tık diye kapatır. Duyulan tek ses kilit dilinin karşı yuvaya giriş sesidir.
Genelde rastlanan hatalı çalışma şekli ise kapı çok hızlı gelir, tak diye aniden durur sonra sessiz kapanır. Fakat bu hidroliği çok yıpratır ve zorlar. Ayrıca kapınıza da zarar verir. Bazı yaşlı insanları ve çocukları düşürebilir veya sıkıştırabilir. Bu ayar hatası yada bozulmasıdır.
Başka bir hatalı çalışma şekli ise, kapı yavaşça gelir, kapanmaya yakın aniden hızlanır çarparak kapanır. Çevremizdeki kapıların çoğunda buna rastladık. Sebebini de bulduk. Hidroliğin gücü kapıyı kapatmaya yetmeyince böyle bir ayar isteyerek seçiliyor. Gürültüyü azaltmak için kapıya sünger yapıştırılıyor. Fakat bu geçici çözüm gürültüye engel olmaya yetmez. Yine ayar tutmaz. Kapı hızlı hareket edemeyenlere çarpabilir yada elini sıkıştırabilir.
Kullanım hataları.
* Kapı hidroliğiniz normal çalışıyorken birden düzensiz çalışmaya başladıysa , ayarlar sık sık bozuluyorsa sorun hidrolikte olmayabilir. Belki birisi ayarlarla oynuyor olabilir. Yada ev taşınma işlemlerinde kapı kapanmasın diye hidrolik kolu sökülüp tekrar takılmış ve ayarlarla oynanmış olabilir. Bu size imkansız geliyorsa tekrar düşünün. Arızaların %10' u bu sebeple oluşuyor. bazıları ayarları beğenmeyip kendine göre değiştirmeye çalışıyor.
* Merdivenleri yıkayanlar, hemen dönmeyi düşünenler, anahtar çıkarmaya üşenenler, eşya taşıyanlar, kendince yöntemlerle kapıyı açık bırakmaya çalışırlar. Şaşıracaksınız belki ama bunlar gerçek. Kilidin dilini koli bantıyla bantlayanlar. Kilidin diline bir şeyler sıkıştıranlar. (bir keresinde kilit çalışmadığında açınca içinden bir avuç tel toka kibrit çöpü çıktı) Karşı kanadın alt yada üst sürgüsünün kuyruğunu çevirenler. Kapının menteşe tarafından dibine taş vs. sıkıştıranlar. Bu kişiler çok zarar verirler. Fakat fakında mıdırlar bilinmez. Oysa zararsız pek çok yöntem ve araç bulmak çok kolay.
* Kilit diline sıkıştırılan bir nesne kilit içine düşerse arıza veya anahtar kırılmalarına neden olabilir.
* Kapının dip kısmına sıkıştırılan bir nesne ki kapının açık kalması için konulmaktadır, hidrolik kapıyı ittikçe menteşelerden kapıyı ayrılmaya zorlayarak kopmalara, yamulmalara neden olur. Kapıyı yukarı doğru öyle ilginç bir kaldırma etkisi yapar ki bu çapraz kastırma hidrolik göbeğini çatlatabilir. Ayrıca kapını gönyesi bozulacağından kapanma sorunu yaratır. Ayrıca kapı ile kasa arasını açtığından kapıyı karşı kanada yaklaştırır. Zaman içinde karşıya sürtmeye başlayabilir. Yine kapanma sorunu yaratır.
* Bazı iyi niyetli kişiler kapı kendisi kapandığı halde, ille de kapıya yardım etmek için iterek kapatmaya çalışıyorlar. Acaba kapı kapatma hidroliği neden takıldı bilgileri var mı? Hidrolik belli bir hıza ayarlandığından böyle bir müdahale ayarı bozabilir. Hatta fazla zorlamalarda zaman içinde arıza oluşturabilir.
Arıza Tespiti.
Dikkatli bir gözlem sonucu sizde arızanın nerede olduğunu bulabilirsiniz.
* Kapı hidroliğinizde yağ sızıntısı varsa yağın nereden sızdığını kontrol edin. Sonradan yağlama sonucu olduysa. Yani hareketli mafsallar ses yapıyorsa yağlama yapılmış olabilir fazla yağ da sızmış olabilir. Böyle ise sorun yok. Fakat yağ hidroliğin hareketli orta göbeğinin yanından sızıyorsa ve siyah renkli ise hidrolik göbeği çatlamış olabilir. Yada yağ keçesi sızdırma yapmış olabilir. Yağ azaldıkça kapınız hızlanacak ve çarpacaktır. Ayar da tutmayacaktır. Bu ciddi soruna sizin müdahaleniz yeterli olmaz. Hidrolik değişimi kaçınılmazdır. Sızıntı ayar vidalarının dibinden ise vida contalarında sorun vardır. Bazen ayar vidaları fazlaca gevşetilirse de sızıntı olabilir. Vidaları bir iki tur sıkın yağı silin bir kaç kez kapıyı açıp kapayın yağ sızıntısı devam ediyorsa vida contaları aşınmış demektir. Yine aşırı yağ kaybı fren etkisini yok eder. Contaların değişimi sorunu çözebilir. Sakın vidaları sökmeyin vidalar içerideki basınçlı yağa supaplık görevi yaptığından yağ fışkıracaktır.
* Kapınız kapanmadığında sorun sadece hidrolikte değil, kilitte de olabilir. Kilidiniz ile kilit karşılığı birbirine çok yakınsa kapınız kapanmakta çok zorlanacaktır. Bu uzaklık kale otomatlı kilitler için en yakın 5 mm. - en uzak 7 mm. dir. Başka markalar için ölçüler yaklaşık olarak aynıdır.

Hidroliğin gücünü nasıl ölçerim?
Hidroliğin hız ve fren ayarları menteşe tarafındaki kısmındadır. Buradaki vidaları sıkıp gevşeterek ayarları değiştirebilirsiniz. Hidroliğin kapatma hızını oldukça yavaşlatın. Bunu deneyerek anlayabilirsiniz. Sıkarsanız yavaşlar,gevşetirseniz hızlanır. Sakın gereğinden fazla gevşetmeyin vida tamamen çıkıp yağ boşalabilir. En yavaş hızda bile kapatabiliyorsa gücü yeterlidir. Fakat dil karşılığa dayanıp öylece kalıyor kapanmıyorsa güç yetersizdir. Yeterli hidrolik her hızda kapınızı çarpmadan kapatabilmelidir. Eğer hidrolik gereğinden fazla güçte ise kapınızı ve kilidinizi hırpalayacaktır. Kapınızı açarken itmekte çok zorlanıyorsanız hidroliğin gücü gerekenden fazladır.

Hatalı Montajı Nasıl Tespit Ederim?
* Kapı kapatma hidrolikleri kapının üst tarafında menteşe kısmına yakın takılır.Bunun bir ölçüsü vardır. Her marka model hidrolik için bu ölçü montaj kılavuzlarında belirtilmiştir. Genelde belirtilen ölçüye uyulmaz. Hidrolik menteşe kısmından normalden daha uzağa neredeyse kapıyı ortalayacak şekilde takılır. Böylece hidroliğin gücünün artacağı düşünülür. Fakat tam tersi olur bu şekilde hidrolik tüm gücünü kaybeder. Ayrıca kapıyı her sonuna kadar açışta hidrolikteki yağ basıncına ve yaylara fazla yüklenilmiş olur. Yani hidroliğin sınırları aşılır. Üstelik bu kapı kapanırken değil açılırken olur. Bu hidrolik asla kapınızı tam kapatmaz ve ayar tutmaz zaten kısa sürede arıza yapar.
* Bazen hidrolik kapıda doğru yere takılır. Fakat kapı kasasına takılan hidrolik kolu, olması gereken yerden daha uzağına, neredeyse kapı kasasının ortasına yakın takılır. Bu hata da yukarıdaki sonuçlara yol açar. Kolun hidroliğe olan açısı genişledikçe güç azalır ve kapı açılırken hidrolik zorlanır. Kapı kapanırken gücü zayıflayan hidrolik kapıyı kapatamaz. Kapının kapanması için hızlandırılmalıdır. Fakat bu sefer de kapı çarpar. Bu açı daraldıkça güç artar ve hidrolik daha az zorlanır. Kapı kapanırken hidrolik zorlanmadan yavaş hareket edebilir ve çarpmaya gerek kalmadan kapıyı kapatabilir.


Hidroliğiniz kapınıza uygun mu?
Kapı kapatma hidroliğiniz kapınıza ve kilidinize uygun olmalıdır. Buna daha ilk baştan kapı takılırken yada hidrolik alırken dikkat edilmeli. Genelde ağır ve mekanik sistemi sert yaylardan oluşan bir kilidi olan kapılara yeterli güçte kapı hidroliği takılmadığı görülmektedir. Bunun nedeninin bilinçsizlik ve maliyeti düşürmeye çalışmak olabilir. Kapı kapatma hidroliğiniz kapınızın ağırlığını, kilidinizin bazen sert olabilen yay sistemini ve buna ek olarak rüzgarlı havalarda kapınızda oluşabilecek hava basıncını karşılayabilmelidir. Bütün bu zorluklarla baş edip yinede kapınızı yavaş kapatabilmelidir. Tabi bunları karşılamak uğruna çok fazla güçte bir hidrolik tercih etmekte sakıncalı olabilir. Binada yaşayan bazı yaşlı insanların ve çocukların kapıyı açmaları güç olabilir. Yada onları sürükleyip sıkıştırabilir. Hatta düşürebilir. Çünkü hidroliğin çok fazla gücü kapınızın ağırlığını ve hareketini arttıracaktır. Uygun seçilen bir hidrolik ya da kilit sizi ve bina sakinlerini rahat ettirecektir. Çözümü gücü ayarlanabilen bir hidrolik tercih etmek olabilir.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: rar 11070239_kullanmakilavuzu.rar (909,4 KB (Kilobyte), 23x kez indirilmiştir)


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Asansör Kapı Düzenekleri ElemaN Elektrik Animasyonları 2 08-01-10 14:40
Kapı Otomatiği Teknik Adam Zayıf Akım & Diafon 1 03-10-09 21:52
Her prize her alet takılır mı? elif Elektrik Video & Resimler 0 17-05-09 16:42
Kapı Otomatiği Nedir Kapı Otomatiğinin Görevleri Nelerdir ElemaN Zayıf Akım & Diafon 0 05-05-09 20:41
kapı çizimi ElemaN AutoCad & Proje Programları 0 13-10-08 23:29


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2016 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240