Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Isıtma & Soğutma Sistemleri Kombi, kazan, soğuk oda, buzdolap türü malzemelerin bilgi paylaşımı alanıdır

Konu Bilgileri
Konu Başlığı Soğutma ders notları
Konudaki Cevap Sayısı
7
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
8490

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 01-03-09, 18:29   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75780
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Soğutma ders notlarıSOĞUTMA ÇEŞİTLERİ

Mekanik Soğutma Sistemi
Birinci sınıf soğutucuların kolayca buharlaşma özelliklerinden faydalanılarak soğutma sisteminde basınç ve sıcaklık üretimi mekanik araçlarla elde edilir. Bu tip sistem Kompresör, Kondenser, Ekspenşın valf ve Evaporeyter olmak üzere dört ana elemandan meydana gelir. Devre alçak ve yüksek basınç olmak üzere iki ana kısma ayrılır. Şekil 1. basit bir mekanik soğutma saykılını göstermektedir.
Şekil 1.

Soğutucunun devre içinde emilip basılması kompresör tarafından yapıldığı için mekanik soğutma sistemi denilmiştir. Mekanik soğutma sistemi içinde dolaşan soğutucunun dışarıya sızıp kaçmadan devamlı olarak şekil değiştirerek (Gaz halden sıvı hale, Sıvı halden gaz hale) çatışması dikkate alınmış ve dizayn edilmiştir.
Çalışma anında kompresörden başlayarak soğutucunun sürekli değişimi: Yüksek basınçlı gaz - Yüksek basınçlı sıvı- Alçak basınçlı sıvı - Alçak basınçlı gaz şeklinde sürer.
Sistemin çalışması anında soğutucu Resiver denilen sıvı toplama tankından yüksek basınçlı sıvı halinde ekspenşın valfa gönderilir. Ekspenşın valf ile resiverı birbirine bağlayan boru hattına Sıvı hattı denir. Soğutucu burada yüksek basınçlı sıvı halde bulunur. Freon-12 devrelerinde bu kısmın sıcaklığı normal şartlarda 88 °F' ı aşmaz. Soğutucu ekspenşın valfın çok dar olan valf aralığından % 25 gaz ve % 75 sıvı halinde evaporeytere basıncı düşerek geçer. Bu değerlerde geçen gaza Flaş gaz denir.
Evaporeytere geçen alçak basınçlı sıvı soğutucu evaporeyterin çevresini kaplamış olan yüksek ısıdaki cisimlerden buharlaşma gizli ısısını emerek kaynar ve buharlaşır. Bu ısı alımı dolap içindeki cisimlerin sıcaklığını daha düşük bir dereceye düşürür. Çalışmakta olan kompresör, evaporeyterden ısı alarak buharlaşıp alçak basınçlı gaz haline gelmiş olan soğutucu gazı emer. Bu alçak basınçlı ısı yüklü olan gaz Pistonun yukarı hareketi anında sıkışarak hacmi küçülür, basınç ve sıcaklığı yükselerek yüksek basınçlı gaz halinde kompresör tarafından kondensere basılır ( disçarç edilir ). Burada buharlaşmak için evaporeyter çevresinden almış olduğu gizli ısıya eşdeğerde bir ısıyı, kondenseri soğutmak için kullanılan soğutma aracı su veya havaya bırakır. Bu ısı bırakımı sonunda soğutucunun basıncı düşmeden yüksek basınçlı gaz halinden, yüksek basınçlı sıvı haline geçer. Sıvı haldeki soğutucu tekrar resiverde toplanır. Kompresör çalıştığı sürece soğutma saykılı dediğimiz bu değişim sürekli olarak devam ederek soğutmayı gerçekleştirir. Sürekli evaporeyter çevresinden almış olduğu ısıyı kondenserde bırakarak dolap veya depoyu soğutur. Buradan da, soğutmanın yine bir ısı alımı verimi olduğu kolayca anlaşılır.
Buharlaşma: Evaporeyterde düşük basınç ve düşük sıcaklıkta bulunan soğutucunun dolap içindeki cisimlerin ısısını emerek soğukluk sağlaması anında soğutucunun sıvı halden gaz haline geçmesi olayına buharlaşma denir.
Sıkıştırma: Isı yüklü soğutucu gaz, kompresör tarafından evaporeyterden emilir. Piston ile kaver arasında sıkıştırılarak basıncı arttırılır. Gazın emilerek pistonun üst stroku anındaki durumuna sıkıştırma denir.
Yoğunlaşma: Kompresör tarafından sıkıştırılmış olan soğutucu gaz, yüksek basınçlı gaz olarak kondensere basılır. Kondenserden dolaştırılan soğutma suyu veya hava boru içinde bulunan soğutucu gazın üzerinden ısısını atarak basıncı sabit kalmak üzere sıvı hale geçer. Gazın kondenserde sıvı hale geçmesi olayına yoğunlaşma denir.
Basıncın düşürülmesi: Resiverde toplanmış olan sıvı soğutucu, ekspenşın valfın çok dar olan valf aralığından geniş evaporeyter borularına geçince büyük hacim karşısında basıncı düşer. Buna basınç düşmesi denir. Ekspenşın valf burada soğutucunun genleşmesini sağladığı gibi devrenin alçak ve yüksek basınç taraflarının başlangıç noktalarını da belirler.Şekil2.


Soğutma saykılının yüksek basınç tarafı
Soğutma devresinde kompresörün çıkış noktası ile ekspenşın valfın çok dar olan valf aralığı arası bir hat ile ayrıldığı takdirde kondenser, resiver ve sıvı hattı devrenin yüksek basınç tarafını oluşturur. Şekil 2' de soğutma devresi tam olarak gösterilmiştir.
Soğutma saykılının alçak basınç tarafı
Soğutma devresinde kompresörün girişi ile ekspenşın valfın çıkışı arası bir hat ile ayrıldığında ekspenşın valf, evaporeyter ve emme hattı devrenin alçak basınç tarafını oluşturur Şekil 2' de gösterildiği gibi.

3.1.2. Absorbşın Soğutma Sistemi
Absorbşın soğutma makineleri termik enerjiden faydalanılarak yapılmıştır. Devre içinde soğutucunun geçirmiş olduğu değişimler aynı mekanik soğutma sisteminde olduğu gibidir. Devresi üzerinde mekanik hiçbir eleman bulunmadığı için sessiz çalışır. Amonyak gazının suda kolayca erimesinden faydalanılarak bu sistem soğutma makineleri yapılmıştır. Soğutucu madde olarak Amonyak gazı kullanılır. Amonyak soğuk suda, sıcak suya göre daha çabuk erir.
Sulu amonyak ısıtıldığı zaman buhar halinde sudan ayrılır ve 280 °F' a kadar ısıtılmış suda hiç amonyak kalmaz. Su bu devrede emici olarak görev yapar. Su gibi birçok madde de emici olarak kullanılabilir.

Hafif olan cisimler en çok gaz emen maddelerdir. Cisimlerin bu özelliği gözenekleri ile ilgilidir. Gözeneği çok olan bir maddenin yüzeyi de o oranda fazla olur. Bundan dolayı fazla gaz emmek yüzeyin genişliği ile ilgilidir. Doğada normal olarak emici cisimler bulunduğu gibi kimyasal olarak üretilenleri de vardır. Soğutma sanayiinde iyi bir kurutucu olarak tanınan (silicagel) çok fazla gaz emme özelliğine sahip olan maddelerden biridir.
Silica gel: Silico - Sodyum üzerine madeni bir asitin dökülüp, oluşan pelte kıvamındaki maddenin yıkanıp kurutulmasından meydana gelen, bir iki milimetre çapında renksiz taneciklerdir. Bu madde rutubetli yerlerde bulundurulduğu zaman almış olduğu rutubet nedeniyle rengi pembeleşerek mor bir renk alır. Silica - gel' in bu özelliğinden faydalanılarak soğutma devrelerinde kurutucu madde olarak kullanılır. Hassas makine, elektrik ve elektronik cihazlarının yedek parçaları rutubetten etkilenmesin diye Silica - gel ile korunur. Teneke içine konulan silica-gel önem derecesine göre torba içine de konur. Amonyak, su ve silica - gel gibi maddelerden faydalanılarak Absorbşın sistem soğutma makineleri yapılmıştır.
Şekil 1. Absorbşın Sistem Soğutma Makinesinin Çalışması


Şekil 1' de basit bir Absorbşın soğutma sistemi gösterilmiştir. Sistem şekilde görüldüğü gibi (A), (B), (C) gibi üç ana elemandan oluşmuş ve borularla birbirlerine bağlanmışlardır. (A) ile belirtilen eleman devrede kompresör görevini yapar ve dip kısmında amonyak gazını emecek olan silica - gel vardır. Yine şekilde görüldüğü gibi (A) kısmında, içinden soğutma suyu dolaşan bir boru devresi vardır.
Sistemin çalışması: (A) Kısmının altındaki ısı kaynağının yanmasıyla sistem çalışmaya başlar. Isı kaynağının etkisiyle silica - gel ısınır ve emmiş olduğu amonyak buhar halinde açığa çıkar. Basınç yükselince (b) valfı kapanıp (a) valfı açılarak amonyak buharı ok yönünde (B) kondensere geçer ve soğuma yüzeyinin fazla oluşu nedeniyle amonyak buharı yoğunlaşarak sıvı hale geçer ve (C) bölümüne (d) valfından geçerek akar. (A) kısmında amonyak basıncı azalıncaya ve (C) bölümünde sıvı amonyak seviyesi yükselip (D) şamandırası (E) kontağına temas edinceye kadar bu çalışma devam eder. (D) Şamandırası (E) kontağına temas edince, ki bu anda (A) haznesinde amonyak bitmiştir, otomatik olarak o anda ısı kaynağının enerjisi kesilerek söner ve (A) kısmındaki borudan soğuk su dolaşmaya başlar. (C) Kabı devrenin evaporeyteridir, soğutma burada olur. Bu kısım dolap içine alınıp çevresi iyi ve sağlam yalıtılarak dış ısının dolap içine girmesi engellenir. Dolap içine konulan besinlerin yaymış olduğu ısı (C) haznesindeki sıvı amonyağı ısıtarak buharlaştırır. (A) kısmındaki basıncın azalmış olması amonyak gazının buharlaşmasını kolaylaştırır. Meydana gelen alçak basınçlı buhar (c) valfından geçerek (A) kısmının (b) valfından girer ve buharlaşmadan dolayı (C) kabında da sıvı amonyak seviyesi düşmeye başlar. (A) kısmına geçen buhar boru içinden dolaşan soğuk suyun etkisiyle soğumuş olan boşlukta yoğunlaşarak silica - gel tarafından tekrar emilir. (CJ kabında amonyak bitip (D) şamandırası (F) kontağına temas edince ısı kaynağı otomatik olarak çalışır ve aynı anda boru içinden dolaşan suyun akışı durur. Amonyak gazının (C) kabında buharlaşması sırasında çevreden ısı aldığı için dolap içinin soğuması da temin edilmiş olur. Çevreden aldığı ısıyı ikinci devri sırasında kondenserden dışarıya atar.

3.2. RESİVER

Şekil2. Şekil 1.

Kondenserde yoğunlaştırılan soğutucunun devamlı olarak evaporeyteri besleyebilmesi için kondenser ile ekspenşın valf arasına yerleştirilen Şekil 1 ve soğutma devresinde soğutucu gazı depo edebilecek kapasitede olan bir elemandır. Kondenserin alt borularında tamamen sıvı hale geçen soğutucu resiverde toplanır. Bazı soğutma sistemlerinde resiver yoktur, bu sistemlerde sıvı soğutucu kondenserin alt kısmında toplanır. Resiverin görevleri;

1- Kondenserde yoğunlaşarak sıvı hale geçen soğutucu maddeyi depo eder.
2- Sıvı hattına ve ekspenşın valfa soğutucunun gaz halinde gitmesine engel olur.

Resiver çelik saçtan imal edilir. Üzerinde bir veya iki adet valf vardır. Bu

valflardan biri giriş diğeri çıkış devresi üzerindedir. Çıkış devresi üzerinde olan valfa Şekil 2.King valf ismi verilir. Resiverlar devreye yatay veya dikey olarak bağlanabilirler. Devredeki bütün soğutucuyu aldıktan sonra % 20 boşluk kalacak büyüklükte yapılırlar. Resiverde biriken sıvı soğutucunun, sıvı hattına geçmesi için çıkış borusunun uç kısmı dibe değmemek şartıyla uzatılmıştır. Kondenserden gelen soğutucu taşıyan boru ya king valfa bağlanmıştır ya da resiverin üst kısmına gümüş kaynağı ile irtibatlandırılmıştır.
Resiver girici valfı üzerindeki kör tapa zaman zaman açılarak yoğunlaşmayan gazlar havaya kaçırılır. Birçok fabrika girici ve çıkıcı valfları tek bir valf olarak yaparlar, King valf bu tip valflardandır. Resiverin temizlenip tamir edilmesi halinde devredeki soğutucu temiz bir tüpe alınır ve daha sonra devreden sökülür.

3.3. AYAR VALFLARI
Kondenserden gelen ve Resiverden çıkan yüksek basınçlı sıvı haldeki soğutucunun basıncını düşürerek evaporeytere geçiren elemanlara ayar valfı denir. Görevleri:

1- Yüksek basınçlı sıvı soğutucunun basıncını düşürerek kaynamasını sağlamak
2- Evaporeyterdeki yüke göre geçen soğutucu miktarını ayarlamak
Ayar valfı çeşitleri:

1-Flot valflar
a- Alçak taraf flot valfı
b- Yüksek taraf flot valfı
2- Otomatik ekspenşın valf
3- Termostatik ekspenşın valf
a- Dahili ekolayzerli termostatik ekspenşın valf
b- Harici ekolayzerli termostatik ekspenşın valf
4- Kılcal boru
5- El ekspenşın valf

3.3.1. Flot valflar
Buzdolabı, Dondurma makineleri, Meşrubat soğutucuları gibi sabit yüklü cihazlarla, Sentrifügal kompresörlerle çalışan ve devresinde Freon-11 veya Freon-113 soğutucu maddesi bulunan Air kondeyşın sistemleri ile Amonyakla çalışan büyük endirek soğutma sistemlerinin devrelerinde kullanılan bir ayar valfıdır. Devrede bulunduğu yere göre isim alır.
a. Alçak taraf flot valfı
Soğutma devresinin alçak basınç tarafında, soğutucu maddenin alçak basınçlı sıvı halde ve düşük sıcaklıkta bulunduğu evaporeyter kısmında bulunur. Bu valf fazla miktarda soğutucu alan evaporeyter tiplerinde sıvı seviyesini kontrol etmek üzere kullanılır. Flot valfın topu evaporeyter haznesi içinde devrenin alçak basınç tarafına tabi olmak üzere bağlandığı için buna ( Alçak basınç flot valfı ) denmiştir. İçinde fazla miktarda soğutucu bulunan evaporeyter tiplerine kazan denilir. Flot valf yüksek basınçlı sıvının valf aralığından evaporeytere girmesini ve bir oran dahilinde buharlaşan soğutucunun evaporeyterden kompresöre gitmesini temin eder. Flot evaporeyter haznesi içindeki sıvı soğutucuda yüzer. Haznenin içinde bulunan sıvının bir kısmı dolap içindeki yüke göre buharlaşarak kompresör tarafından emilir. Bu olaydan dolayı haznedeki sıvı soğutucu seviyesi alçalır ve flotta bununla beraber aşağıya iner, bağlı olduğu manivela yardımıyla valfı açar, açılan valf aralığından yüksek basınçlı sıvı soğutucu hazneye girer ve seviyeyi yükselterek valfı kapatır. Bunun sonucunda hazneye giren sıvının akışı durur. Flot valf evaporeyterin üst kısmına yatay olarak yerleştirilmiştir Şekil 1. Alçak taraf flot valfta iki adet servis valfı vardır. Bunlardan alt kısımdaki sıvı kesicidir. Flot doğrudan bu kısma kumanda eder. Valfın kirden veya yabancı maddelerden dolayı tıkanmaması için servis valfı ile valf siti arasına ince telden yapılmış bir süzgeç yerleştirilmiştir. Flot mekanizması ; İçi boş madeni bir top, buna bağlı manivela kolu, iğne valfe manivela mesnedi gibi parçalardan meydana gelmiştir. Flotun üst kısmındaki valf emme hattının valfı olup devamlı açıktır.

Şekil 1.


Çalışması : Evaporeyterde buharlaşan soğutucu kompresör tarafından emilir. Evaporeyterde sıvı seviyesi alçalır ve flot iğne valfa kumanda ederek açar. Kompresör tarafından emilen soğutucu miktarına eşit miktarda sıvı soğutucu evaporeytere akar, kompresör durduğu veya durdurulduğu zaman sıvı seviyesi, Flot iğne valf deliğini kapatıncaya kadar yükselir. Alçak taraf flot valf tek kompresör tarafından çalışan devrede birden fazla evaporeyteri olan sistemlerde kullanılmaz. Bu gibi devrelerde her evaporeyter için birer ekspenşın valf kullanılır. Hiçbir zaman otomatik ekspenşın veya alçak ve yüksek taraf flot valf kullanılmaz. Alçak taraf flot valfın özelliklerinden birisi de Sülfür Di oksit soğutucu gazı ile çalışan sistemlerde kullanılmasıdır. Böyle olmakla beraber eğer flotun yüzmesi ve valf aralığı ölçüsü Metil Klorit ve Freon-12 gibi soğutucu maddeler için uygun şekilde dizayn edilecek olursa bu gazların devrelerinde de kullanılabilir

b. Yüksek taraf flot valf
Şekil 2.


Sistemin yüksek basınç tarafında bulunan Resiverin içinde montelidir. Yüksek taraf flot valf eksantrik mekanizmalı ekovat sistemler ile sentrifügal kompresörlerle çalışan devrelerde kullanılır. Soğutucu Resivere üst kısımdan girer ve tel süzgeçten süzülerek haznede birikir. İlk anda flot haznesi boştur ve valf kapalıdır. Haznede biriken sıvı seviyesinin yükselmesiyle flot yüzer ve yükselerek manivela yardımıyla iğne valfa kumanda ederek valfı açar. Resiver içinde birikmiş olan yüksek basınçlı sıvı, valf aralığından geçerek basıncı biraz düşük olarak sıvı sıcaklık valfına gelir, ve oradan evaporeytere girer. Bazı devrelerde sıvı sıcaklık valfı yoktur, Şekil 2. Soğutucu doğrudan Flatörden evaporeytere gider. Soğutucunun akışı haznede sıvı seviyesinin azalıp iğnenin valfı kapatmasına kadar devam eder. Bu nedenle soğutucu evaporeytere kesik kesik akar. Flatörlü bir devreye gereğinden fazla gaz şarj edilecek olursa soğutucunun fazlası evaporeyterin son kangallarında buharlaşmadan geçerek kompresöre sıvı olarak girer. Böyle bir durumda emme hattı karlanır ve kompresör vuruntu yapar. Bu olaya ( Flood back) taşma denir. Eğer devreye az soğutucu konacak olursa evaporeytere giren sıvı soğutucu çok çabuk buharlaşıp istenilen soğutma elde edilmez. Bunun için devredeki gaz miktarını devamlı normal seviyede sabit tutmak gerekir. Bu da kaçakları zamanında tesbit etmekle mümkün olur. Flatör devreye daima dik olarak bağlanır ve devrede Resiver görevini yapar. Flatör yüksek basınçlı sıvının kontrollü olarak evaporeytere akışını ve böylece flot haznesindeki sıvı seviyesini sabit tutar. Flatör; Buzdolabı, Dondurma makinesi, içki ve su soğutucu gibi ( Sülfür Di oksit) gazı ile çalışan küçük soğutma cihazlarında kullanılır. Bu flot valf da, alçak taraf flot valfı gibi tek evaporeyterli devrelerde kullanılır. Şekil 2, yüksek basınç flot valfı ile çalışan bir devreyi göstermektedir.

Sıvı sıcaklık valfı
İptidai şekilde yapılmış olan buzdolabı, su soğutucu ve içki soğutucularda sıvı soğutucunun kontrolü, sistem üzerine yerleştirilen yüksek taraf flot valfı tarafından sağlanıyordu ve flottan evaporeytere kadar olan aradaki boru karlanırdı. Flot ile evaporeyter arasındaki bağlantı borusunun izolasyon güçlüğünü veya boru üzerindeki karlanmayı önlemek için evaporeyterin giriş kısmına sıvı sıcaklık valfı takılır. Valfın amacı sıvı hattındaki basıncın sabit kalmasını sağlamaktır. Valf evaporeyter ile flot valf arasındaki sıvı hattının basıncını 25 Lb. de sabit tutar. Flot valftan sıvı sıcaklık valfına geçen soğutucu sıvının, sıvı hattında sıvı halde bulunmasını temin eder ve sıvı hattının dış ortam sıcaklığından yüksek olması nedeniyle boru üzerinde karlanmanın meydana gelmesini önler.

Ekspenşın valflarŞekil 3.


Şekil 3'de basit bir ekspenşın valf gösterilmiştir. Ayar vidasının sağa veya sola çevrilmesiyle geçen soğutucu miktarı ayarlanır. Valf aralığından geçen soğutucu miktarı elle ayarlanır. Devamlı elle ayar etmenin güçlüğü dikkate alınarak ekspenşın valflar, Otomatik ve Termostatik ekspenşın olarak imal edilmişlerdir. El ekspenşın valflar emercensi durumlarda, termostatik veya otomatik ekspenşın valflar arıza yaptığı anlarda onarım bitene kadar devrede soğutmanın aksamaması için görev yaparlar.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sayın ElemaN bu mesajınıza 3 üye teşekkür etti.
aakdag (19-03-10), makinist47 (20-03-10), ozeryal3m (05-07-09)
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Eski 01-03-09, 18:29   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75780
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart3.3.2. Otomatik ekspenşın valf


Basınç farklılığı esasına göre çalışan bu valf, soğutucunun basıncını düşürerek evaporeytere geçiren ve istenilen evaporeyter basıncını devam ettirerek soğutucunun kaynamasını temin eden bir valftır. Gövde, süzgeç, ayar vidası, basınç körüğü ve buna bağlı valf rodu ve iğne valftan meydana gelmiştir. Sabit yüklü soğutma sistemlerinde kullanılır.
Çalışması:valfın hareketi kompresör, yay ve basınç körüğüne bağlıdır. İlk anda valf kapalıdır, kompresör çalışınca evaporeyterde meydana gelen basınç düşümü nedeniyle yay körüğü, dolayısıyla rodu iter, böylece iğne valf açılır. Bu anda soğutucu süratle valftan geçerek valf boşluğunu doldurur, kaynamaya ve buharlaşmaya başlar. Böylece meydana gelen basınç, yay basıncını yendiği andan itibaren körüğü itmeye başlar ve valf aralığının küçülmesini sağlar. Soğutucu basıncı ile yay basıncı arasında bir eşitlik olunca valf görevini yapmış olur. Soğutucu bu şekilde akışına devam eder. Otomatik ekspenşın valfların kapama ve açmaları çabuk olmadığı için iyi bir ayar valfı olarak kabul edilmez. Ayar vidası ile yay basıncı değiştirilecek olursa, körük ile gaz basıncı arasında yeniden bir ayarlama başlar. Neticede denge temin edilince soğutucu evaporeytere devamlı olarak akar ve evaporeyter basıncı bu suretle sabit tutulmuş olur.
Kompresör durduğu zaman evaporeyterde hapsedilmiş olan ve emilemeyen soğutucunun basıncı çevreden aldığı ısı ile yükselir, basınç yay basıncını yenince valfı kapatır. Kompresör tekrar çalıştırılınca baştaki anlatılanlar yeniden tekrar edilerek sistem çalışmaya başlar. Bu valflar genellikle su ve meşrubat soğutucu gibi sabit yüklü soğutma makinelerinde kullanılır. Otomatik ekspenşın valfta kuvvet elemanı yani balb yoktur. Gaz geçişi ayarlandığı değerde devamlı sabittir.

3.3.3. Termostatik ekspenşın valf

Soğutma sistemlerinde en çok kullanılan, Şekil 5, bir valf olup soğutucunun evaporeytere akışım en iyi ayar eden bir elemandır. Termostatik ekspenşın valflar evaporeyteri mümkün olduğu kadar soğutucu ile doldurabilmek üzere dizayn edilmiş ve soğutucunun sıvı halde emme hattına dolayısıyla kompresöre akmasına engel olacak şekilde yapılmışlardır. Soğutucu ekspenşın valftan % 25 gaz % 75 sıvı halinde evaporeytere akar ve buna Flaş gaz denir.
Görevi:
1- Soğutucu akışını evaporeyterdeki yüke göre ayarlar.
2- Balbı vasıtası ile Süperhiti kontrol eder. .
Süperhit: Bir gazın sıcaklığı kaynama basıncına tekabül eden sıcaklıktan fazla ise aradaki farka denir.


Evaporeyterde soğutucunun basıncı düşerek kaynamaya başladığı ekspenşın valf çıkışı ile ısı alarak gaz hale geçtiği evaporeyter çıkışı arasındaki sıcaklığın farkıdır. Bu fark 4 °F ile 12 °F arasında olmalıdır. 4 °F' tan az olacak olursa ekspenşın valf fazla açıktır, soğutucuyu sıvı halde kompresöre akıtır. Bu durum emme hattının karlanması ile anlaşılır, kompresör için tehlikelidir. 12 °F' tan fazla olursa az soğutucu geçiyor demektir, normal soğutma olmuyordur.
Süperhit farkının hesaplanması :
Örneğin: 10 Lb. emme basıncı ile çalışan bir devreyi ele alacak olursak Freon-12 soğutucu gazının bu basınçta kaynama sıcaklığı 1.8 °F' tır. Evaporeyterden aldığı ısıyla buharlaşan soğutucunun sıcaklığı, evaporeyter sonunda haliyle yükselecektir. Bu sıcaklığın 10.8 °F' a yükseldiğini kabul edecek olursak iki sıcaklık arasındaki fark 9 °F olur ki bu da normal bir değerdir. Süperhit olan miktar kadar soğutucu ekspenşın valf tarafından evaporeytere geçirilir.
Çalışma prensibi
Termostatik ekspenşın valf üç kuvvetin tesiri altında çalışır.
1- Soğutucu gazın evaporeyteri terk ettiği yerdeki sıcaklığa bağlı olarak çalışan
balbın ( P1 ) kuvveti.
2- Balb basıncına karşı ters yönde basıncı olan ( P2 ) soğutucu gaz basıncı.
3- Ayarlanabilen yay basıncı. Şekilde dikkat edilecek olursa P2, P3 kuvvetleri valfı kapamaya P1 kuvveti ise valfı açmaya çalışır.

Çalışması: Evaporeyter boruları çevreden aldığı ısı ile o çevrenin sıcaklığındadırlar. Evaporeyterin son kangalı üzerinde bağlı bulunan balb içindeki gaz o sıcaklığa uygun olarak genleşir, basıncı (P1) artar ve diyaframı etkileyerek aşağıya basar. Diyafram bu hareketini yaya iletir ve yay basıncını yendiğinde iğne valfı açar. Bu anda yüksek basınç sıvı hattından soğutucu hızla evaporeytere girer. İçeriye girdiği anda basıncı düşeceğinden kaynamaya ve çevreden ısı alarak sıvı halden gaz haline geçer ve kompresör tarafından emilir. Bu durum böyle devam ederken evaporeyter boruları da ağır ağır soğurlar. Bu sıcaklık düşmesi ekspenşın valfın balbına tesir ederek içindeki gazın büzülmesine ve P1 basıncının azalmasına neden olur. Yay basıncına karşı olan diyaframın basıncı azalır ve iğne valf aralığı küçülür. Bu durumda geçen soğutucu miktarı azalacağından soğutma balbın bağlı olduğu

yerden ileriye geçemez.
Termostatik ekspenşın valf balb' larının içine sistemde kullanılan soğutucu madde şarj edilir. Böylece sabit bir süperhit sağlanır. Termostatik ekspenşın valflar yapılışlarına göre üç çeşittir.

1- Normal şarjlı (Kuyruğunda % 50 sıvı % 50 gaz vardır)
2- Gaz şarjlı (Kuyruğa hacminin % 20 si boş kalacak şekilde gaz soğutucu doldurulur)
3- Sıvı şarjlı (Kuyruk hacminin % 100 ü sıvı gazla doldurulur)

Normal ve gaz şarjlı ekspenşın valflar:
a- İklimi sıcak olan ülkelerde daha verimli çalışırlar. İklimi soğuk olan ülkelerde daha çok sıvı şarjlı ekspenşın valflar kullanılır.
b- Ekspenşın valf soğutulacak kısım dışında bir yere monte edilmelidir. Balb daima içerde ve emme hattı, üzerinde ısı değiştiriciden evvel olmalıdır. Eğer valfı dışarıya yerleştirmek mümkün değilse soğutulacak kısmın içine ve mümkün olduğu kadar yükseğe takılmalıdır.
c-Valf gövdesi ısı yalıtım maddeleri ile kaplanmalıdır.
d- Evaporeyter son kangalına konulan balbın kuyruğu daima borunun üstünde olmalıdır.
e- Kuyruk ve boru su geçirmeyen bir madde ile sarılmalıdır.

Sıvı şarjlı ekspenşın valflar:
Sıvı şarjlı ekspenşın valfların çalışması, valf çevresindeki sıcaklık şartlarına bağlı olmadığından genellikte her yerde kullanılabilir. Bu tip valfların balbları silindirik biçimde büyükçedir. Sıvı şarjlı ekspenşın valf balbları emme hattı üzerine iki şekilde bağlanırlar.

1- Emme borusu çapı 7/8 pusdan küçükse balb boru üzerine.
2- Emme borusu çapı 7/8 pusdan büyükse balb borunun 45 derece altına gelecek şekilde konarak kelepçeler ile bağlanır.

Sıvı şarjlı termostatik ekspenşın valf çeşitleri :
1- Dahili dengeleyicili termostatik ekspenşın valflar
2- Harici dengeleyicili termostatik ekspenşın valflar

Dahili dengeleyicili termostatik ekspenşın valflar
Şekil 7, 8'de görülen bu tip ekspenşın valflar fazla basınç düşümü olmayan soğutma sistemlerinde kullanılırlar.
Çalışması: Devresinde Freon-12 soğutucu gazı bulunan ve henüz çalışan bir sistemi el alacak olursak ; Evaporeyterin ve bulunduğu yerin sıcaklığı yüksektir. Evaporeyterin son kangalına bağlı bulunan balbda aynı sıcaklıktadır. Evaporeyter ve bulunduğu yeri sıcaklığının 50°F olduğunu düşünelim. Basınç sıcaklık ilişkisine göre balb basıncı 50 °F' ı karşılığı olan 46.7 Lb. dır. Bu basınç balbın kuyruğu vasıtası ile ekspenşın valf diyaframın valfı açacak şekilde tesir eder, Şekil 6, ve valfı kapamaya çalışan ayarı fabrika tarafında yapılmış 9.7 Lb. lik yay basıncını yenerek valfı açar, sıvı soğutucu yüksek basınçlı sı' halinde açılan valf aralığından basıncı düşerek 37 Lb. basınçla evaporeytere akmaya başla Bu basınçta kaynama sıcaklığı 40 °F' tır.

Alçak basınçlı sıvı haldeki soğutucu gizli ısısı kadar bir ısıyı borular vasıtası ile evaporeyter çevresinden alır ve sıvı gaz miktarı gittikçe azalarak gaz hale geçer, bu durumda evaporeyter son kangalına kadar gelen gazın sıcaklığı 50 °F' a yükselmiş ve tamamen süperhit olmuştur. Bu devrede süperhit farkı evaporeyteri terk eden gazın sıcaklığı olan 50 °F' tan soğutucunun evaporeytere giriş sıcaklığı olan 40 °F' ı çıkarmakla bulunur, bu da l0 °F' tır.

Bu 10 °F' lık fark sistemin çalışması süresince pek az değişmelerle aynı kalarak kompresörün ve sistemin emniyetini sağlar. Şöyle ki; Evaporeyter girişinden itibaren çevreden ısı alarak soğutmayı başlatır. Bu ısı azalması evaporeyter sonuna geldiğinde balba tesir ederek valfı açmaya çalışan diyafram üzerindeki basıncı azaltır ve valf aralığının küçülmesini sağlar. Küçülen valf aralığından daha az soğutucu geçeceği için soğutmanın balbdan ileriye geçmesi önlenerek kompresör emniyeti sağlanmış olur. Bunun tersi olarak evaporeyter yükünün arttığını düşünürsek balbın sıcaklığı yükselerek basıncı artacak ve valfı daha fazla açacak şekilde valf diyaframına üstten etki edecek. Büyüyen valf aralığından daha fazla soğutucu geçerek artan evaporeyter yükünü karşılamış olur.

Harici dengeleyicili termostatik ekspenşın valf

Bu tip valflar, Şekil 8, 9 , basınç düşümü fazla olan büyük sistemlerde kullanılır. Soğutma sistemlerinin alçak basınç tarafında meydana gelen basınç düşümleri kompresör kapasitesini, basınç düşümü daha fazla olursa ekspenşın valf kapasitesini azaltır. Dahili dengeleyicili ekspenşın valfın basınç düşümü fazla olan bir devrede kullanıldığını düşünürsek, süperhit farkını aynı şekilde muhafaza edemeyiz. Fark büyür ve evaporeyterde soğutma azalır. Bu valfın çıkıcı ağzından evaporeyter kangalının sonuna kadar basıncın 10 Lb. düştüğünü farz edelim, Şekil 6. A noktasında basınç 37 Lb. B noktasında ise 27 Lb. dir. Sıcaklığı ise 28 °F' tır ve bu noktada soğutucu tamamen gaz hale geçmiştir. Gaz haldeki soğutucu kangalda ilerleyerek C noktasına geldiğinde basıncı yine 27 Lb. fakat B-C noktalan arasında aldığı ısı ile sıcaklığı 50 °F' a yükseltmiştir. Buna göre süperhit farkı 22 °F' tır. B noktasından itibaren soğutma olmuyor demektir. Soğutmanın C noktasına kadar ilerlemesini temin veya süperhit farkını 22 °F' tan normal bir değere düşürmek için valf diyaframının altına kumanda ederek basınç düşümü kadar valfı açacak harici bir hat ilave edilir, Şekil 10. Bu hat C noktasındaki 27 Lb. basıncı valf diyaframının altına iletir. 9.7 Lb. lik yay basıncı ile birleşen bu kuvvet 36.7 Lb. olur. Halbuki diğer valfta diyaframa alttan tesir eden kapama basıncı 46.7 Lb. di. Harici hat yardımı ile kapama basıncı 46.7 Lb. den 36.7 Lb. ye düşürülerek valfın daha fazla açılması ve evaporeytere daha fazla soğutucu geçmesi sağlanmış oluyor.
Böylece B noktasından ileriye geçmeyen soğutma C noktasına kadar ilerler. Bu duruma göre süperhit farkı, C noktasındaki soğutucunun sıcaklığı olan 40 °F' tan B noktasındaki soğutucunun sıcaklığı olan 28°F'ı çıkarmakla elde edilen 12 °F' tir.


Termostatik ekspenşın valfın devredeki yeri
Yüksek basınç sıvı hattı ile evaporeyter girişi arasındadır. Valfın üst kısmı (Kuvvet elemanı) yukarı gelmek üzere gerektiğinde kolayca ayar edilebilecek şekilde olabildiğince evaporeytere yakın bir yere monte edilmelidir. Sıvı şarjlı termostatik ekspenşın valfların çalışmaları, valf çevresindeki sıcaklık değişimlerine bağlı olmadığı için genellikle her yerde kullanılabilir. Eğer devrede gaz şarjlı ekspenşın kutlanılıyorsa, valf gövdesinin balb' dan sıcak bulunacak şekilde yerleştirilmesi şarttır. Balb hiçbir zaman soğutulacak odanın dışına çıkmış bulunan emme borusu üzerine bağlanmaz. Balba ve yakınına ısı tatbik edilmez. Balbın bağlanacağı kısım temiz olmalıdır.
Balb' ın yeri ve bağlanması
Termostatik ekspenşın valfın verimli bir şekilde çalışması balb' ın evaporeyter son kangalının çıkışına uygun bir pozisyonda bağlanmasıyla mümkün olur. Şekil 11'de emme borusu ve balb genişlikleri değişik çapta olduğuna göre balb bağlanışları gösterilmiştir.
Balb bağlanmadan evvel emme borusu üzeri iyice temizlenir ve boru ile tamamen temas edebilmesi için özel kelepçe ile balb ezilmeksizin kuvvetlice sıkıştırılır.


Balb hiçbir zaman soğutma odasının dışına çıkan emme borusu üzerine bağlanmaz. Aksi halde ekspenşın valf hatalı çalışır. Valfın düzenli çalıştığından emin olmak için balb yeri birkaç defa tecrübe edilmelidir. Balb' lar emme hattı üzerindeki sıvı soğutucu birikme yerlerine bağlanmaz. Bu yerlerde soğutucu sıvı halde depolanır ve valfın çalışması düzensiz olur. Balb çevresinde bir yere ısı tatbik etmek gerektiğinde balb muhakkak yerinden çıkarılmalıdır.
Termostatik ekspenşın valfın süperhit ayarı
Termostatik ekspenşın valfların süperhit ayarı üretildikleri fabrikalar tarafından yapılır. Eğer valfta bir ayar yapmak gerekiyorsa ayar vidası saat yelkovanı yönünde çevrilerek istenilen süperhit miktarı çoğaltılır, evaporeytere giren sıvı soğutucu azaltılmış olur. Sıvı soğutucu miktarını arttırmak veya süperhit miktarını azaltmak gerektiğinde ayar vidası saat yelkovanı aksi yönünde çevrilir. Ayar vidasının tam bir devri süperhit miktarını 1/2° derece azaltır veya çoğaltır.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-03-09, 18:30   #3 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75780
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart3.3.4. KILCAL BORU
Dayanıklı sert bakırdan yapılmış ince bir borudur. Daha çok Hermatik (Ekovat) sistemlerde kullanılır. Çapının küçük, boyunun uzun olması içinden geçen sıvı soğutucunun basıncının yükselmesiyle sonuçlanır. Yüksek basınçlı sıvı haldeki soğutucu kılcal borudan evaporeytere girerken basıncı düşer ve % 10 - 20 gaz ve % 80 - 90 sıvı olarak akar.

Kılcal borunun çalışması ve basıncı şu faktörlere bağlıdır.
a- Borunun iç çapına
b- Borunun uzunluğuna
c- Borunun kıvrım adedine
d- Borunun dışındaki sıcaklığa

Kılcal borulu sistemlerde tıkanmanın önlenmesi için, Kondenser çıkışına Drayer veya Filtre takılır Soğutucu akışı devamlı olarak sabit olduğu için sistemin

kontrolü oda Termostatı ile yapılır. Soğutucu akışı yüke bağlı değildir.

Kullanım avantajları
a- Fiyatı ucuzdur
b- Aşınacak veya delinecek parçaları yoktur
c- Kompresör durduğu anda bir dakika gibi kısa bir sürede emme ve disçarç
d- Elektrik motorunun ilk hareket yükü çok azdır.

3.3.5. EL EKSPENŞIN VALF
Selenoid valf bobininin yanması, Selenoid valfın arıza yapması, Ekspenşın valfın arızalanması gibi emercensi durumlarda arıza giderilinceye kadar odadaki düşük sıcaklığı muhafaza edebilmek için elle kontrol edilen bir valftır, Şekil 12. Ekspenşın valfın yapmış olduğu iş burada elle yapılır. Selenoid valfı ve ekspenşın valfı by-pas edecek şekilde devreye takılır. Çalışması sırasında emme hattının karlanmamasına dikkat edilmelidir.


El Ekspenşın Valfın dış görünüşü El Ekspenşın Valfın kesit görünüşü

3.4. KONTROL VASITALARI

3.4.1. Termostatik ekspenşın valf
Sıvı haldeki soğutucunun evaporeytere akışını ve aynı zamanda evaporeyter kangallarının sonuna bağlanmış olan balb' ı vasıtasıyla da süperhit' i kontrol eder. Termostatik ekspenşın valf hakkında (Ekspenşın valf) konusunda ayrıntılı bilgi verilmiştir.

3.4.2. Termostatik süviç selenoid valf
Selenoid valf manyetik bir valftır. Soğutulması istenilen odaların sıcaklıklarını kontrol için devrenin yüksek basınç sıvı hattına filtreden sonra bağlanır. Selenoid valflar devrede birden fazla evaporeyter bulunduğu zaman kullanılır. Tek evaporeyterli devrelerde selenoid valf kullanılmaz. Oda sıcaklığı istenilen soğukluğa düşünce termostatik süviç açar, selenoid valf mıknatısı kuvvetin tesirinden kurtularak sıvı hattını kapatır. Termostatik süviç selenoid valf üç kısımdan meydana gelmiştir.a- Stop valf : Aşağı yukarı hareket eden bir valftır. Kolayca ve düzgün hareket edebilmesi için devreye dik olarak bağlanır.
b- Selenoid bobin : Belli çalışma akım ve voltajına sahip olan selenoid bobin özel yuvasında bulunur. Şekil 1' de görüldüğü gibi stop valf bobinin göbek kısmına yerleştirilmiştir. Elektrik akımı verildiğinde mıknatıslanarak valf iğnesini yukarı kaldırır ve valfın açılmasına olanak sağlar. Elektrik akımı kesilince iğne valf kendi ağırlığı ile yerine oturur ve valf kapanmış olur.
c- Termostatik süviç : Termostatik süviç, Termostatik ekspenşın valflarda olduğu gibi (Balb) dediğimiz içi gazla dolu hassas kuyruk ve bu kuyruk içindeki gazın soğuma ve ısınma sıcaklığından meydana gelen basıncın körük ve rod'un platin kontak manivelasına yapmış olduğu tesirle çalışır. Süvicin hareketi, uzun fleksıbıl ince borunun ucuna konmuş olan balb içindeki gazın genişleyip büzülmesine bağlıdır.
Balb soğuduğu zaman içindeki gazın büzülmesi sonunda yay basmakta olduğu manivelayı iterek bağlı rodu ileri çeker ve kontak kolunu platin kontaktan ayırır, bobine giden elektrik akımı kesilir. Balb içindeki gaz basıncı artınca mekanizma ters olarak hareket eder ve kontak kolu aşağıya çekilerek bobinin elektrik devresini tamamlar, elektrik akımı bobine gönderilir. Süviçte sıcaklık ayarı, yay üzerindeki ayar vidası ile yapılır. Düşük sıcaklıkta valfın kapanması istenildiği zaman ayar vidası saat yelkovanı aksi yönünde çevrilir. Bu çevirme yay üzerindeki basıncı azaltır. Yüksek sıcaklıklar için ayar vidası saat yelkovanı yönünde çevrilerek ayar yapılır. Asgari fark ayarı, rodun A noktasına takılmasıyla temin edilir. Rodun her deliğe takılması yaklaşık 2 °F' lık bir yükselme farkı gösterir. Termostatik süviç selenoid valflar sistemin ekonomik çalışmasını ve tek bir kompresörle birden fazla odanın soğutulmasını sağlarörneğin: Et odası 15°F' ta, Tere yağ ve Yumurta odası 32°F' ta ve Sebze odası 37 °F' ta soğutulmak istenirse devrede üç tane selenoid valf ve üç tane evaporeyter var demektir.
Her bir evaporeytere bir selenoid valf ve bir ekspenşın valf bağlanır. Her odanın termostatik süvici de ayrıdır. Termostatik süviçler istenilen sıcaklığa önceden ayarlanmışlardır. ilk önce soğuyan odanın termostatik süvici devreyi açarak kendi evaporeyterine soğutucunun geçmesine engel olur. Daha sonra soğuyan diğer odaların selenoid valfları da termostatik süviçleri vasıtasıyla aynı şekilde kapatılarak evaporeyterlerine soğutucuyu geçirmezler. Çalışmakta olan kompresör, valfların kapanmasıyla evaporeyterler deki gazı emerek basıncı 1 - 2 Lb.' ye düşürür. Daha önceden açma ayan 2 Lb.' ye ayarlanmış olan alçak basınç (L.P) süvici kontaklarını açarak kompresörü durdurur. Böylece termostatik süviç ve selenoid valflar yardımıyla oda sıcaklıkları istenilen seviyeye geldikten sonra kompresörün boşuna çalışması engellenmiş olur.

Çeşitli tipte termostatik süviç vardır. Bunların ayarları da başka başkadır. Odaların sıcaklıkları yükselince termostatik süviçler devrelerini tamamlar ve selenoid bobinin çalışmasını sağlarlar. Bobin ikazlandığı anda iğne valfı yukarı kaldırarak soğutucu geçişini başlatmış olur. Evaporeytere bu şekilde soğutucu geçişi başladığı andan itibaren emme hattı basıncı yükselir. Yine evvelce ayarı yapılmış olan alçak basınç süvici, emme hattı basıncı 18 -20 Lb.' ye ulaşınca kontaklarını kapatarak kompresörü çalıştırır.3.4.3. Evaporeyter basınç regülatör valfı
Kontrol vasıtalarının üçüncüsünü oluşturan evaporeyter basınç regülatör valfı Şekil 2' de görüldüğü gibidir. Bu valfında değişik tipte olanları vardır. Evaporeyter basınç regülatör valfı et muhafaza odaları hariç diğer odaların evaporeyterlerinin kangal sonlarına bağlanır.

Görevi: Evaporeyter içindeki soğutucunun basıncını istenilen değerde sürekli olarak devam ettirmektir. Bu şekilde tutulan evaporeyter basıncına karşılık olan sıcaklıkla odayı soğutmaya devam eder. Evaporeyter basıncı, valfın üst kısmındaki ayar somunu ile değiştirilir. Basıncın artması istendiği zaman, ayar somunu saat yelkovanı yönünde çevrilir.
Örneğin: Sebze odası sıcaklığı 40 °F istendiğine göre evaporeyter boruları içindeki soğutucu gaz sıcaklığı 20 °F ve bu sıcaklığın karşılığı olan 21.1 Lb. basınca göre evaporeyter regülatör valf ayarlanır. Bu basınç devre üzerindeki geyç'ten kontrol edilir.
3.4.4. Alçak basınç süvici (L.P. süviç)
Soğutma sisteminin alçak basınç devresi üzerine, kompresörün emme kısmına bağlanır. Kompresörün vakuma düşüp bir arıza meydana getirmemesi için emme hattı basıncı 1-2 Lb.' ye düşünce kompresörü durdurmak üzere ayarlanır. Kompresörü çalıştırma basıncı 18-20 Lb.' dir. Değişik tip ve şekiller de yapılmalarına rağmen hepsinin görevi aynıdır.
Detroit Lubricatin süviç diğer çeşitlere göre daha kolay ayarlanabilir, ayarı onlara göre daha basittir. Bu firmanın ( H.P ) ve ( L.P ) süviçleri birbirine çok benzedikleri için ayırt etmek oldukça zordur. Bunun için her iki süvicin kapaklarındaki etiketlerde ( L.P ) veya ( H.P ) yazıları vardır. Ayrıca yine kapak üzerindeki etikette (Typ) numaralarını gösteren rakamlar 81 ile başlıyorsa bu onun alçak basınç süvici olduğunu, 80 ile başlıyorsa yüksek basınç süvici olduğunu gösterir. Bu etiket zamanla kayıp olmuşsa, o zaman kapak açılıp iç kısımdaki tanınma vidaları tetkik edilir. Bu vidaların üstü kesik olan solda ise (Havşa başlı) bu onun yine alçak basınç süvici olduğunu gösterir.
Detroit Lubricatin alçak basınç süvicinin ayarı
1- Fark ayar (Differential) vidası saat yelkovanı yönünde tahdit damağına dayanıncaya kadar çevrilir.
2- Devreyi kapatması istenilen basınç verilir. Kontak açıksa, kapatıncaya kadar ayar vidası (Range) yavaşça saat yelkovanı aksi yönünde çevrilir. Kontak hemen kapanmışsa, açıncaya kadar ayar vidası saat yelkovanı dönüş yönünde çevrilir. Süviç böylece devreyi kapama noktasına ayarlanmış olur.
3- Devreyi açması istenilen basınç verilir. Kontak açıncaya kadar ayar vidası (Differential) saat yelkovanı aksi yönünde çevrilir. Kontağın açtığı anda çevirmeye son verilir, Bu nokta süvicin devreyi açma noktasıdır. Ayar vidası (Range), kapama ve açma noktalarının her ikisinin ayarlanan değerlerini azaltır veya çoğaltır. Fark ayar vidası (Differential) ise sadece açma noktasını azaltır veya çoğaltır.
Penn elektrik alçak basınç süvicinin ayarı1- Yay basıncını azaltmak için ayar somunu saat yelkovanı aksi yönünde çevrilir.
2- Kompresörün durması için ayarı istenilen basınç verilir ( 1 - 2 Lb. ).
3- Ayar somunu, Şekil 3, kontak açıncaya kadar saat yelkovanı yönünde çevrilir. Kontağın açıldığı an devre elektriğinin kesilip kompresörün durduğu andır.
4- Differential ayar somunu saat yelkovanı yönünde sonuna kadar çevrilir.
5- Kompresörü çalıştırmasını istediğimiz basınç ( 18-20 Lb. ) verilir.
6- Differential ayar somunu saat yelkovanı tersi yönünde, kontak kapatıncaya kadar çevrilir. Kontağın kapadığı an, kompresörün çalışıp devreye girdiği andır.
7- Bu süviçte ayar 5-25 Lb. arasında yapılır.
8- Bu (L.P) süviçlerde evvela devreyi açma noktası tesbit edilir.
3.4.5. Su regülatör valfı
Kondenseri su ile soğutulan soğutma sistemlerinin, kondenser soğutma suyunun kondensere giriş devresi üzerine bağlanır. Kompresör disçarç basıncına bağlı olarak kondensere su girişini kontrol eder. Disçarç basıncı çalışma basıncından 15 Lb. aşağıya düştüğü zaman regülatör valf devreyi kapatarak soğutma suyunu, basınç normale yükselinceye kadar geçirmez. Normal çalışma basıncı 110 - 120 Lb.' dir.
Şekil 4' te komple su regülatör valfı gösterilmiştir. Valfın alt kısmında bir körük vardır ve bu körük bir boru vasıtası ile kompresörün disçarç hattına bağlıdır ve yüksek basınçlı gazın etkisindedir. Su geçişi disçarç basıncı ve yay basıncı ile ayarlanır. Yay basıncı valfı kapatmaya disçarç basıncı da valfı açmaya çalışır. Bu suretle kondensere giren soğutma suyu basıncı ve miktarı kontrol edilir.
Körük üzerindeki disçarç basıncı arttığı zaman yay basıncını yenerek valftan yeterli miktarda su geçinceye kadar valfı açar. Kompresör durduğu zaman disçarç basıncı düşer ve yay basıncı körük üzerindeki basınçtan fazla olunca valf kapanır. Regülatör valflar üretildiği fabrikalarca ayarlanmış olup üzerinde gereksiz ayar yapılmaz.

3.5. EMNİYET VASITALARI

3.5.1. Yüksek basınç süvici

Kompresörün disçarç devresi üzerine bağlanır. Devrede meydana gelecek ani basınç yükselmelerini zamanında algılayarak ayarlandığı noktada elektrik devresini açmak suretiyle kompresörü durdurur. Böylece yüksek basınçtan dolayı meydana gelebilecek arızaları önler. Yüksek basınç süviçleri ev buzdolapları gibi küçük soğutma cihazlarında kullanılmazlar. Bazı kasap tipi dolaplarda halen kullanılmaktadır. Harp gemilerimizde genellikle Penn elektrik ve detroit lubricator süviçler kullanılmaktadır.


Detroit Lubricator H.P. süviç üzerindeki TYP numarasının 80 rakamı ile başlamasından ve iç kısımdaki tanınma vidalarından kenarı havşalı olanın sağda bulunmasından anlaşılır. Bu süviç 20-180 lb. basınç arasında ayarlanır.
Penn-elektrik H.P. süviçleri kapak etiketleri üzerindeki (LRP) harflerinden tanınır ve 50 - 175 lb. basınçlar arasında ayarlanırlar.

Detroit Lubricator Yüksek Basınç Süvicinin Ayarı
1. Fark ayar vidası (Differential) saat yelkovanı yönünde tahdit damağına dayanıncaya kadar çevrilir.
2. Süvicin kapaması için gerekli olan basınç verilir. Eğer kontak açıksa ayar vidası (Range) saat yelkovanı yönünde kontak kapayıncaya kadar çevrilir. Kontak basınç verildiğinde hemen kapanmışsa, ayar vidası saat yelkovanı tersi yönünde kontak açıncaya kadar çevrilir. Sonra tekrar kontak kapayıncaya kadar ayar vidası saat yelkovanı yönünde çevrilir. Kontağın kapadığı an süvicin devreyi kapama noktasıdır.
3. Süvicin devreyi açması için gerekti olan basınç verilir. Differential vidası saat yelkovanı tersi yönünde kontak açıncaya kadar çevrilir. Kontağın açıldığı an süvicin açma noktasıdır. Yani kontağın açılmasıyla devre elektriği kesilir ve kompresör durur.
4. (Range) Ayar vidası, açma ve kapama noktalarının her ikisini azaltır veya çoğaltır. (Differential) Fark ayar vidası yalnızca açma noktasını azaltır veya çoğaltır.
5. (Differential) Fark ayar vidası 10-40 lb. arasında ayar yapar.

Not: Disçarç basıncının normal basınçtan fazla olması
  • <LI class=MsoNormal style="TEXT-INDENT: -18pt; mso-list: l5 level1 lfo5; tab-stops: list 36.0pt">Devrede fazla miktarda soğutucu gaz vardır. <LI class=MsoNormal style="TEXT-INDENT: -18pt; mso-list: l5 level1 lfo5; tab-stops: list 36.0pt">Kondenserde yoğunlaşmayan gaz (Hava) vardır.
  • Kondenser soğutma suyu veya havası yetersiz aynı zamanda kondenser kirli ve pistir.
Penn-Elektrik Yüksek Basınç Süvicinin Ayan
1. Yay basıncını arttırmak için ayar somunu saat yelkovanı yönünde çevrilir, Şekil 5.
2. Süvicin kapanması için gerekli olan basınç verilir.
3. (Range) Ayar somunu kontak açıncaya kadar saat yelkovanı tersi yönünde çevrilir.
4. İlk verilen basınç, süvicin kapamasını istediğimiz basınca ayarlanarak (Range) ayar somunu kontak kapatıncaya kadar saat yelkovanı yönünde çevrilir. Kontağın kapandığı an kapama ayar noktası dır.
5. (Differential) Ayar somunu saat yelkovanı yönünde sonuna kadar çevrilir.
6. Devreyi açmasını istediğimiz basınç verilir.
7. (Differential) Ayar somunu kontak açıncaya kadar saat yelkovanı tersi yönünde çevrilir. Kontağın açtığı an süvicin açma ayar noktasıdır.
8. (Differential) Ayar somunu 10-40 lb. arasında ayar yapar.

Not: Yüksek basınç süviçlerinde önce kapama ayarı sonra açma ayarı yapılır. Alçak basınç süviç ferinde ise önce açma sonra kapama ayarı yapılır.

3.5.2. Rilif Valf
Kompresörün disçarç ve emme boruları arasına bağlanan Rilif valf 200 Lb. basınca ayarlanmıştır. Bu ayarın başkaları tarafından bozulmaması için valfın üst kapak kısmı mühürlenmiştir. Valfın ayarı çalışma anındaki silkinti ve sarsıntıdan bozulmaması için ayar vidası kontra somun ile ayrıca tesbit edilmiştir, Şekil 6. Bu valf H.P. süviç arıza yaptığı zaman kompresörü emniyete almak amacıyla konulmuştur. 200 Lb. ye yükselen kompresör disçarç basıncı Rilif valfın açmasıyla basıncı emme hattına geçirerek olası bir arızayı önlemiş olur.3.5.3. Su basınç süvici
Alçak basınç süvicine benzer. Kondensere su giriş borusu üzerine bağlanır. Diğer emniyet vasıtaları ile elektriki olarak seri bağlı olduğundan herhangi bir sebeple su basıncı kondenser için zararlı bir duruma düşünce kontakları açılarak kompresörü durdurur.
Su ile soğutulan bir kondensere su gitmezse veyaaz basınçlı giderse kompresör tarafından basılan sıcak gaz yoğunlaşamaz, sistemin kifayeti azalır. Oda sıcaklıkları yükselir, disçarç basıncı artar.
Bu gibi mahzurları ortadan kaldırmak için su basınç süviçleri kullanılır. Değişik şartlarda değişik basınçlarda ayarlanan süviçler genellikle 5 Lb. de devreyi açacak 10 Lb. de kapatacak şekilde ayarlanırlar. Normal soğutma suyu basıncı 20 - 35 Lb. arasında değişir, bu süviçlerin ayarlan alçak basınç süviçlerinde uygulanan ayar usulleri ile aynıdır, Şekil 7.

3.5.4. Yağ Basınç Süvici
Büyük soğutma sistemlerinde kullanılan yüksek devirli kompresörlerin emniyetini sağlayan bu süviç çift taraflı bir süviçtir. Karşılıklı çalışan iki adet körükten birisi kompresör emme hattı ile diğeri kompresör yağ tulumbasının çıkışıyla bağlantılıdır. Aşağıdaki sebeplerden dolayı yağ basıncı düştüğünde kompresörün emniyeti bakımından kompresörü durdurur.

a- Kompresör karterinde yağ azalmıştır.
b- Yağ basınç rilif valfı bozuktur veya disk yerine oturmamıştır.
c- Yağ tulumbasının emme hattındaki filtresi tıkanmıştır.
d- Yağ tulumbası bozuktur veya elektrik motoru ters dönmektedir.

Yağ basınç süvicinin çalışması
Şekil 8' deki şema yağ basınç süvicinin elektrik motoru ile olan bağlantısını göstermektedir. Kompresör yağlama yağı basıncı Rilif valfı vasıtası ile 30 Lb.' ye ayarlıdır. 30 Lb.' lik yağ basıncı üstten yapılan emme hattı ve yay basınçlarından (8 Lb. 10 Lb.) fazla olduğundan, A kolu B kontağını açık tutar. Emme basıncı devamlı sabit olmayıp 8 Lb. den aşağıya düşebilir. Bu durum süvicin çalışmasında bir değişiklik meydana getirmez. Ancak yağ basıncı emme ve yay basınçları toplamından aşağıya düşerse A kolu aşağıya doğru inerek B kontağını kapatır. Seri süviçler devresinden beslenen B kontağı Rezistans devresini tamamlar. Isınan rezistans karşısındaki bimetal C kontağını açacak şekilde hareket ederek kontağı açar. C kontağı birbirine, seri bağlı olan motor termiği, start - stop butonu, su basınç, yüksek basınç ve alçak basınç süviçten sonra onların devresine seri olarak giren bir kontaktır. Bütün bu süviç ve kontaklar kontrolörün kontaktör bobin devresine seri bağlıdır. Bu nedenle C kontağı açılır açılmaz kontaktör bobininin devresi açılmış ve elektrik motoru durdurulmuş olur. Kontaktör kontakları açılınca elektrik akımını S fazından alan rezistansın akımı kesilir. Bimetal parça soğur ve eski haline dönerek C kontağını kapatır. C kontağının kapanması sistemi çalıştırmaz. Sistemin tekrar çalışabilmesi için kontaktör bobininin beslenmesi gerekir. Bobin devresinde bulunan start süvicine basmak gerekir, bu anda kompresör yağ tulumbası çalışmadığı için A kotu B kontağını kapalı tutar. Rezistansın ısınıp C kontağının açılması 30 saniye süre gerektirdiği için bu süre içinde motor çalışarak yağ basıncının yükselmesini sağlar ve A kolu B kontağını açık duruma getirir.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 15-03-09, 22:17   #4 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2009
Üye No: 9921
Mesaj Adedi: 11
Konu Adedi: 0
Seviye 2 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 28
Güç: 3 / 773
Deneyim: 12%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
rettkit is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standarttesekkurlerrettkit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 16-08-09, 21:48   #5 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
 
_zelcep_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 12640
Mesaj Adedi: 2
Konu Adedi: 1
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 0
Güç: 0 / 17
Deneyim: 2%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 1
1 Mesajına 1 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
_zelcep_ is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Cevap: Soğutma ders notlarıteşekürleremeğine sağlık_zelcep_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 22-02-10, 13:33   #6 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2010
Üye No: 19351
Mesaj Adedi: 9
Konu Adedi: 0
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 21
Güç: 3 / 529
Deneyim: 86%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
89serkank is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standart Cevap: Soğutma ders notlarıteşekkürler...89serkank isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11-03-10, 12:47   #7 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2010
Üye No: 20412
Mesaj Adedi: 1
Konu Adedi: 0
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 0
Güç: 0 / 0
Deneyim: 0%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
mursit is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standart Cevap: Soğutma ders notlarıteşkürler ellerin dert görmes
nmursit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 20-03-10, 19:05   #8 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
 
makinist47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2010
Üye No: 20933
Mesaj Adedi: 1
Konu Adedi: 0
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 0
Güç: 0 / 0
Deneyim: 0%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 1
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
makinist47 is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standart Cevap: Soğutma ders notlarıusta paylaştıgın bilgiler için çok teşekkür ederin...elektrikli genleşme valfi ile bilgi varmı acaba???...makinist47 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Etiket
ders, notlari, sogutma

« önceki Konu | sonraki Konu »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Elektronik Ders Notları starter Elektronik Ders Notları 73 10-04-12 20:14
Güç elektroniği ders notları elif Elektronik Ders Notları 1 05-04-10 17:07
PLC S7-300 Ders Notları starter Sıemens PLC Sistemleri 7 12-03-10 17:07
PLC S7-300 Ders Notları Teknik Adam Sıemens PLC Sistemleri 1 14-02-10 14:07
Güç elektroniği ders notları ElemaN Ödev İstek & Paylaşım 0 23-09-08 23:03


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2016 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240