Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Isıtma & Soğutma Sistemleri Kombi, kazan, soğuk oda, buzdolap türü malzemelerin bilgi paylaşımı alanıdır

Konu Bilgileri
Konu Başlığı bakım
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
1419

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 21-04-09, 23:12   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Apr 2009
Üye No: 11390
Mesaj Adedi: 6
Konu Adedi: 1
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 11
Güç: 2 / 309
Deneyim: 47%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 3
1 Mesajına 3 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
ersal is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standart bakımMERKEZİ HİZMET BİNALARI
ISITMA, SOĞUTMA, KLİMA ve SU SİSTEMLERİ ARIZA BAKIMI
……………..değişik kapasitede hizmet binalarından oluşmaktadır. Bu hizmetlerin yerine getirilmesi sırasında da binalarda; ısıtma, soğutma klima vb. cihazlara da ihtiyaç duyulmaktadır.
Her sitede olduğu gibi ……………..hizmet binalarında yaşamı kolaylaştıran birçok teknik cihazlar da mevcuttur.
Bu cihazlardan önem arz edenlerden bazıları merkezi ısıtma santralinde, bazıları da binanın bodrum katında bulunmaktadır.
Isı merkezinde;
…………….hizmet binalarının tamamının ısıtılmasını sağlayan .......................kazanları.
hizmet binalarındaki cihaz ve personelin verimli çalışmalarını sağlayan, tali santrallere soğuk su sağlayan değişik kapasite ve güçlerde ……………….chiller soğutma grupları vardır.

……….hizmet binalarının tamamının, su ihtiyacını sağlayan; değişik kapasite ve güçlerde su tasfiye cihazları ile yangın, Bahçe sulama, alçak basınç, yüksek basınç hidroforları vb. cihazlar da bulunmaktadır.
Merkezi ısıtma santralinde elde edilen soğuk su ve sıcak su …; eşanjör, boyler, merkezi klima santralleri olarak adlandırılan …………….çevrim santrallerine gönderilmektedir. Buradaki ısı, çevrim santralleri yardımıyla gerekli birimlere ihtiyaç durumuna göre, sıcak-soğuk hava veya sıcak-soğuk su olarak gönderilmektedir. Bununla birlikte bu cihazları destekleyen ……………değişik tip ve kapasitede siplit klima cihazları, soğutucular ve soğuk hava depoları vb. cihazlarda mevcuttur. Bu cihazlar yardımıyla ilgili birimlerdeki,……. yapılmasını sağlayan teknik cihazlar veya personelin verimli bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.
Her teknik cihazın, değişik periyodik zaman dilimlerinde planlı bakıma, buna bağlı olarak da işletme ve arıza bakım elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Bakım nedir? Cihazlarda bakım nasıl yapılır? Hangi malzemeler ve avadanlık kullanılmalıdır? Bakımın faydaları nelerdir?
Bakım; çalışan cihazların gerekli zamanlarda periyodik olarak temizlenmesi, arızalı ya da arıza yapması muhtemel parçaların değişimi, cihazların maksimum verimle çalışabilmesi ve enerji tasarrufu sağlanabilmesi için yapılan planlı programlı teknik çalışmalardır.
Öncelikle Bakım yapılacak cihazların her birine dosya açılması, bakım zamanının takibi ve gereksiz masraflar ile çalışmaların yapılmaması için kaçınılmaz gerçeklerdir. Bu şekilde yapılan belgeli bakımlar aynı zamanda cihaza müdahale etmesi gereken diğer teknik elemanları da cihazların durumu hakkında fikir sahibi yapacaktır. Bu tür planlı –programlı bakımlar, cihazda oluşabilecek arızaların nedenleri ve cihazlardaki sorunların giderilmesine ışık tutacağı gibi, olası anlaşmazlıklarda yâ da denetlemelerde de ilgili birimin çalışmaları hakkında ilgililere fikir verecektir.
Makinelerin ilgili bölümlerine bakım yapılması sırasında; bakım için gerekli takım ve avadanlıklar, ilgili teknisyenlere temin edip çalışmalar sırasında mutlak suretle kullanılmalıdır. Bu şekilde ki çalışmalar ilgili personelin can güvenliğini sağladığı gibi, cihazlara da verimli ve süratli bir bakım yapılmasını sağlayacaktır.
Bakım sırasında kullanılacak malzemelerde; sistemle uyumlu, kaliteli, çevreye ve personelin sağlığına zarar vermeyecek, özelliklede ekonomik malzemelerden seçilmelidir.
Bu malzemelerden birçoğu; formüllerle özel imalata dayandığından mutlak suretle ilgili üretici ya da distiribitör firmalardan seçilmek zorundadır.
Bazı bakım ürünleri; …………….bakım esnasında da mutlak olarak kullanılması gerekli ürünlerdir. Bu ürünler piyasadan mamul madde olarak alındığında çok yüksek fiyatlar ödenmesine karşı, ilgili ürünler hammadde olarak alınarak ……………ilgili alanlarında ….teknik elemanları tarafından hazırlanması ile çok daha ucuza temin edilebilecektir. Böylece bakım maliyeti de düşmüş olacaktır.
Bakım sırasında kullanılacak sarf malzemelerinden bazılarının kullanılacağı cihazlar:
Isıtma……..kazanları, chiller soğutma gruplarının kondanser ve chiller tankları eşanjörler, boylerler, merkezi klima santralleri, siplit klimalar, soğuk hava depoları, su depoları vb. dır.
Yukarıda belirtilen cihazlarda kullanılacak malzemelerde;
*kalorifer kazanlarında, soğutma sistemlerinde, eşanjör ve boylerlerde kireç ve parçacıkları temizleyen, koruyucu inhibitörler içeren, yüzey aktif maddelerden oluşmuş asidik temizleyici kimyasallar.
*ısıtma ve soğutma sistemlerinde kireç, korozyon ve bakteri oluşumunu engelleyen, anodik ve katodik inhibitörlerden oluşan şartlandırma kimyasalları.
*merkezi klima santralleri ve siplit klimaların temizlik, bakım ve dezenfeksiyonunda kullanılan, temizleyici, yağ ve kir çözücü yüzey aktif maddelerden oluşmuş anti bakteriyel ajanlar içeren çevre ve insan sağlığına zararlı maddeler içermeyen kimyasallar.
*su depolarının; kireç, balçık, bakteri, yosun vb. istenmeyen partiküllerinin temizliğinde kullanılan anti bakteriyel kimyasallar.
*galeri hatlarında bulunan atık su drenaj kanallarında; bakteri, kötü koku istenmeyen kalıntıların temizliğinde kullanılan çözücü yüzey aktiflerden ve anti bakteriyel ajanlardan oluşmuş dezenfektanlar.
*tıkalı atık su hatlarının açılmasında kullanılan yağ çözücü kimyasallarıdır.

Bu ürünlerin imalatında kullanılacak kimyasalların teknik özellikleri ve formüllerinden bazıları da aşağıdaki gibidir.
Sistemlerin bakımlarında kullanılacak ürünler; öncelikle cihazlara ve personele zarar vermeyecek içerikli olması gerekmektedir.
Kullanımı esnasında; sistemler de oluşan ve oluşması muhtemel kireç korozyon, kir yağ vb. partikülleri çözücü temizleyici hammaddelerden imal edilmelidir.
Kimyasallar Kullanılacak cihazların özelliğine göre (demir, bakır, alüminyum vb.)cihazlara zarar vermeyen koruyucu inhibitör de içermesi gerekmektedir. Bu bağlamda bakıldığında sistemlerin özelliğine göre, bakım ürünleri;
Çözücü asit olarak; sülfamik asit, fosforik asit, hidroklorik asit, sülfürik asit den oluşmalı. Aşınmaların önlenmesi içine, hegzametilen tetramin, sodyum bi kromat vb. inhibitörler ilave edilmesi gerekir.
Sistemde oluşan yağ, kir, kurum vb. partiküller içinde ürün yüzey aktiflerle zenginleştirilmelidir.
Bu tip ürünlerin imalatında, kullanılacak kimyasalların bazılarının formülleri de aşağıdaki gibidir:

Sert metallerden imal edilmiş cihaz olarak adlandırılan, kalorifer kazanları ve demir borulardan yapılmış boyler ve eşanjör sistemi için kireç çözücü kimyasallar:
KIVAMLI KİREÇ ÇÖZÜCÜ(sert metal)
Daimin KLG-2(asidik yüzey aktif madde)…………
Hidroklorik asit (HCI) …………..
Bioterge pas 7 …………
İnhibitör(hegzametilen tetramin) ………….
Su …………. dan imal edilmelidir.

Yumuşak metaller olarak adlandırılan, chiller soğutma gruplarının kondanser tankları, chiller tankları, bakır borudan oluşmuş eşanjör ve boyler sistemleri ile paslanmaz çelik levhalardan oluşmuş plaka eşanjörleri vb. sistemler için kireç çözücü kimyasallar:
KIVAMLI KİREÇ ÇÖZÜCÜ(yumuşak metal)
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………..
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] …………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] …………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] …........ dan imal edilmelidir.

Merkezi klimalar ve siplit klimaların serpantinlerindeki kir, yağ, toz vb. partiküllerin temizlenmeleri için temizleyici kimyasallar:
KIVAMLI KONDANSER TEMİZLEYİCİ
Ninox M(Amnonyxm ………….
Secosy(Maprosy ) ………….
Sıvı kostik …………..
Light soda ………….
Sodyum karbonat ………….
Hegzametafosfat veya edta ………….
Sodyum Bi Kromat veya nitrit …………..
Su ………….. dan imal edilmelidir.

Siplit klimaların iç üniteleri ile merkezi klimaların menfez, serpantin ve nem hücresi gibi alanlarda bakterilerin temizlenmesi ve dezenfeksiyonu için:
KLİMA DEZENFEKTANI
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] …….
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ……….. dan imal edilmelidir.

Su depolarında oluşan kaba tortu temizlendikten sonra kireç kalıntıları, balçık, bakteri, demir oksit, yosun vb. partiküllerin temizliği ve depoların dezenfeksiyonu için gerekli kimyasallar için;
DEZENFEKTANLI SU DEPOSU TEMİZLEYİCİ
Dacamid DC ………
BTC (1218 ) ………
Hidroklorik asit (HCI) ………
Su ……………dan imal edilmelidir.


LOGAR --DERZ DEZENFEKTANI
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] …………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ……….
Hipoklorit ………..
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] .……
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………..
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ……….. dan imal edilmelidir.

hizmet binalarının, özelliklede yemekhane hattının bulunduğu mahallerde de kullanılacak kimyasallar:
JEL LAGAR AÇICI
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ……………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………………
Hipoklorit ………………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………………
[Üzgünüz Linkleri Sadece Teknik Paylaşım Platformu Üyelerimiz Görebilir. Elektroforum'a Ücretsiz Üyelik İçin Tıklayınız!...] ………………dan imal edilmelidir.

KİMYASAL ŞARTLANDIRMA
Soğutma ve ısıtma sistemlerinde, kireç korozyon vb. istenmeyen ajanların oluşumların engellenmesi için;

Organik ve inorganik fosfatlı bileşikler(poliakrilat, polimetagrilat, hegzametafosfat, edta, vb.),oksijen bağlayıcılar(sülfit),PH yükselticiler(kostik), kostik kırılganlığını engelleyen inhibitörler içeren ürünler ile sistem suyunun kimyasal şartlandırmaları yapılarak, merkezi ısıtma santrallerinin, tali santrallerinin ve bağlı olan tüm sistemler ile tesisatın anodik -katodik korumalarının da yapılması gerekmektedir. Böylece ısıtma ve soğutma sistemlerinin işletimi sırasında; sistemdeki su dolaşım hatlarında kireç ve korozyon oluşumlarının engellenmesi sağlanacaktır.
Kimyasal şartlandırma da kullanılacak ürünlerin formülü ve miktarları; sistemden alınacak numune sularının analizleri sonucunda belirlenmesi daha uygun olacaktır.
Soğutma ve ısıtma sistemlerinden; belirli periyotlarla numune su alınıp, sistem suyundaki kimyasal değerler kontrol altında tutulmalıdır.
Kimyasal şartlandırmanın başlaması sonrasındaki süreçte, sistemde bir takım kaçaklar görülebilmektedir. Bu kaçaklar sisteme uygulanan kimyasal şartlandırma sıvılarından kaynaklanmayıp, şartlandırma öncesi dönemlerde oluşmuş korozyon, kireç ve benzeri partiküllerin oluşturduğu kabuklanmanın şartlandırma neticesinde çözülmesi sonrasında açığa çıkan kaçaklardır.
Sistemlerde gerekli koruma yapılmadığı takdirde bu tür aşınmalarla karşılaşmak muhtemeldir. Bundan dolayıdır ki; sistemin belirli bölümlerinde kaçak oluşumu nedeni ile kimyasal şartlandırma dan kaçınmak , sistemin tamamının risk edilmesi demek olacağından, bu da uzun vadede ekonomik değildir. Sistemin veya cihazların herhangi bir bölümünde aşınma başlamışsa, zaman içersinde bu aşınma tüm sisteme de hızla yayılması kaçınılmazdır.
Sistemin bir bölümünün revize edilmemesi ve sistemin korunmaması halinde uzun vadede tüm sistemin deforme olması da kaçınılmaz bir gerçeklerdir.
KULLANIM SULARIN BAKTERİLERDEN ARINDIRILMASI
Sularda da bilindiği üzere kaynağından süregelen ve depolarda da giderek artan ‘’E. COLİ ve KOLİFORM‘’bakterileri yoğun miktarlarda mevcut tur. Bunların yok edilmesi içinde tali depolardan başlanarak, kullanım alanlarındaki son nokta olarak adlandırılan musluk ağızlarına kadar’’ 0.05ppm-0.10ppm’’ serbest klor bulunmalıdır.Klor kontrolü günde en az bir defa yapılmalı ve kayıt tutulmalıdır.
Ancak bu çalışmaların sonunda nihai kullanım noktasına kadar mikroorganizma faaliyeti önlenebilecektir.

Yukarıda bahsedilen ürünler değişik markalarda, bu ve buna benzer formüllerden imal edilerek satılmakta ve kullanılmaktadır.
………..teknik elemanlarınca imalatı yapılması ve bakım elamanları tarafından bakımlarda kullanılması halinde; sadece imalatı yapılmış ürünlerden piyasa şartlarına göre 1/10 ile 1/30 oranında ucuza mal edilmesi neticesinde oldukça yüklü tasarruf sağlanacaktır. Buda …………menfaatine olacaktır.
Ayrıca periyodik bakımı yapılmış cihazlardan enerji tasarrufu yapılacak, cihazların ekonomik ömrü artacak hizmet sunulan alanlardaki cihaz ve personelin verimliliği artacaktır.

ilgili yazı bilgilendirme amacı taşımakta olup ,hiçbir ticari amaç taşımamaktadır.
.......tarihinde ...............kurumuna sunulan ............verimlilik artırılması raporumdan alıntıdır.
Konu ersal tarafından (22-04-09 Saat 11:28 ) değiştirilmiştir..
ersal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sayın ersal bu mesajınıza 3 üye teşekkür etti.
ElemaN (22-04-09), hakan72 (19-07-09), klimaser (24-04-09)
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Etiket
bakim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Vinçlerde Bakım Ve Güvenlik ElemaN Asansör & Vinç & Yürüyen Merdiven 4 05-06-10 15:28
Benzinli motorlarda bakım zorbey Benzinli Motorlar 0 28-02-09 10:49
Güç Trafoları Bakım Ve Onarımı ElemaN Transformatörler 0 01-12-08 21:30
Trafo Bakım Talimatı ElemaN Transformatörler 0 26-03-08 15:25


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2016 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240