Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Konu Bilgileri
Konu Başlığı Gemilerde kullanılan hidrolik ve pnomatik sistemler
Konudaki Cevap Sayısı
7
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
17953

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 01-03-09, 19:18   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75751
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Gemilerde kullanılan hidrolik ve pnomatik sistemlerELEKTRO - HİDROLİK ALÇAK BASINÇ SİSTEMİ

Elektronik, hidrolik alçak basınç sistemi, deniz taşımacılığında geniş kullanım alanı olan, kapalı devre ve alçak basınç (30 bar) çalışma tarzlıdır.

-Ekonomik çalışma,
-Basit ve sağlam yapı,
-En az bakımla çalışma emniyeti,
-Basit ve kolay kullanım,
-Hareketli kısımların yağ devresinde korunmuş sıralanışı,
-Düşük aşınma,
-Sessiz çalışma,
-Rutubetten etkilenmeyiş,
-Kesin, aşırı yük emniyeti,
-İki, kademesiz ayarlanabilen hız konumu,
-Yüksek ivme,
-Yüke bağımlı güç kullanımı, belirleyici özellikleridir.

2.1. Sistemin Tanıtılması

Hidrolik motor ve pompa, kapalı devre sistemin iki ana ünitesidir. Borulama, devreyi tamamlar.

-Kontrol (yön denetim) valfi,
-Hız değiştirme valfi,
-Emniyet (Basınç sınırlama) valfleri,
-Frenleme valfi,
-Çek valfler,
-Kombine elek ve manyetik filtre,
-Genleşme tankı, dolum tankı ile sistem bütünleşir.

Sistem boşta çalışırken, pompa tarafından basılan yağ, boru devresiyle motorun kumanda bloğuna ulaşır. Kontrol (yön denetim) valfi, motorun yağ giriş ve çıkış kanallarını kapalı konumda tutar. Motor dönemez.
Yağ, kumanda bloğundan geçer, boru devresiyle kombine elek ve manyetik filtreye ulaşır. Filtrede, süzülerek ve manyetik çekme işlemiyle zararlı maddelerden arındırılır. Pompanın emiş hattına gelir, devresini tamamlar.
Sistem yük altında çalışırken, kumanda kolu hareket ettirilerek, kontrol (yön denetim) valfinin konumu değiştirilir. Motor yağ giriş ve çıkış kanalları açılarak, yağın motor içine girmesi sağlanır. Basınçlı yağın etkisiyle, motor rotoru döner. Hidrostatik ener|i, mekanik enerjiye dönüşür. Motor milinde gerekli iş gerçekleşir.
Motor içinde devrini tamamlayan yağ, kumanda bloğundan çıkar. Boru devresiyle filtreye ulaşır. Filtrede arındırılarak, pompa emiş hattına gelir, devresini tamamlar.2.1.1. Hidrolik pompa

Sabit verdili, kanatlı pompadır .Ana elemanları gövde, rotor ve kanatlarıdır.
Kanatlar, rotora açılan yarıklarda yataklanmıştır. İki kanat bir oda oluşturur. Kanat yarıklarının iç kısmında, basınç odaları vardır. Basınç odaları, rotor üstünden, kanatların basınçlı tarafından delinen deliklerle, kanat odalarına irtibatlıdır.
Dönen rotor, kanatlan oval görünümündeki gövde çeperi üzerinde hareket ettirerek, pompalama hareketi yaratır. Rotor yarıklarında radyal hareketli kanatlar, çeper boyunca gittikçe büyüyen ve daha sonra küçülen odaları oluştururlar. İlk bölümde emilen yağ, diğer bölümde basılır.
Kanatların, dönme sırasında gövde çeperini izlemesi, basınç odalarındaki basınçlı yağ ve merkezleme pimleri ile sağlanır.
Yağ basıncı, basma hattında, hidrolik motordaki yüklemeyle orantılı olarak, otomatik ayarlanır.
Her pompa ünitesi, fabrikada, montaj işleminden sonra, 45 bar' da mukavemet testine tabi tutulur, çalıştırılarak son kontrolü yapılır.2.1.2. Pompa çek valfi

Çek valf, pompa üst bloğunda, basınç hattına (yağ çıkışına) monte edilmiştir. Devredeki yağın, tek yönlü geçişini sağlar.

2.1.3. Pompa emniyet valfi

Emniyet valfi, pompa üst bloğunda, basma ve emme hattı arasına yerleştirilmiştir. Hidrostatik basıncı sınırlar. Pompayı aşırı yüklenmeden, şoktan, dolayısıyla zarar verici aşırı basınç yükselmelerinden korur.
Fabrikada ( devre içindeki kayıplardan dolayı) 32 bar' a ayarlanmıştır. Yağ basıncı, sınır basıncı aştığında, basma ve emiş devrelerini bağlayarak, basıncın sabit konumda kalmasını sağlar.

2.1.4. Hidrolik motor

Kanatlı motor tipidir. Üç ana elemandan oluşur:
- -Ana gövde,
- -Rotor,
- -Kanatlar - -
Kanatlar, rotora açılan deliklerde düşey hareketlidir.


Kanatlar, rotorun iki yan yüzeyindeki kanallar içinde hareketli sekmanlarla merkezlenmiştir.
Yarıkların iç tarafında küçük basınç odaları vardır. Bu odalara kanarların basınçlı tarafından, rotor üstünden delikler delinmiştir.
Küçük basınç odalarındaki basınçlı yağ ve sekmanlar, yarık içindeki kanatların, dönme esnasında ana gövde çeperini takip etmelerini sağlarlar.
Kanatlara etkiyen basınçlı yağ, rotoru döndürür. Kanatlar, rotor ve ana gövde arasında, gittikçe büyüyen ve daha sonra küçülen odalar oluştururlar.
Motora, fabrikadaki test alanında, 45 bar' da basınç testi uygulanır, çalıştırılarak son kontrolü yapılır.

2.1.5. Hidrolik motor emniyet ( basınç sınırlama ) valfi

Motor üzerindeki emniyet valfi fabrikada 30 bar' a ayarlanmıştır. Basıncı sınırlayarak, motoru ve boru devresini ani basınç yükselmelerinden ve şoktan korur.

2.1.6. Kumanda bloğu

Motor üzerindeki kumanda bloğu, hidrolik motora kumanda edilirken, gerekli elemanları içeren bir blok valftir. Şunlardan oluşur:

2.1.6.1. Kontrol ( yön denetim ) valfi

Rotorun dönüş hızı, motora giren yağ debisiyle orantılıdır. Boş konumda kontrol valfi, motor giriş ve çıkış kanallarını kapatarak, motorun dönmesini engeller.
Kontrol valfinin konumu, kumanda kolu hareket ettirilerek değiştirilir. Konumla orantılı, motora giren yağ debisi azalır veya çoğalır. Tam açık konumda, hız maksimuma ulaşır. Dolayısıyla kademesiz hız değişimi sağlanır. Kontrol valfi, aynı zamanda, yağ debisinin motora giriş durumunu değiştirerek, motorun istenilen yönde dönmesini sağlar.

2.1.6.2. Hız değiştirme valfi

Motor, iki çalışma odalıdır. Kumanda bloğundaki hız değiştirme valfinin konumu değiştirilerek, iki veya tek çalışma odası kullanılabilinir.
İki çalışma odalı durumda, motor normal hızında döner. Milden maksimum moment alınır.
Hız değiştirme valfi kolu hareket ettirilerek ( kontrol valfi boş konumdayken uygulanmalıdır ), valfin konumu değiştirilir ve yağ debisi tek çalışma odasına gönderilir. Hız iki misli artar, motor milinden alınan moment ise %60 azalır.

2.1.6.3. Frenleme valfi

Hidrolik motor üzerindeki yük, alçaltılırken motoru hızlandırmaya çalışacaktır. Bu durum motor kanallarında ani basınç düşmelerine, dolayısıyla motoru besleyen kanallarda boşlum veya patlamaya yol açar. Bu durumu önlemek ve pompa basma hattında, sürekli zorunlu bir minimum basınç sağlamak için, fren valfi devreye monte edilir.

Fren valfi, motor girişinde istenilen minimum basınç oluştuğunda, açılarak akışa izin verir ve sistemi korumuş olur.

2.1.7. Kombine elek ve manyetik filtre

Sistemin montajında ( boru hattının döşenmesi ve diğer montaj işlemleri, v.s. ) ve yağ doldurma işlemleri sırasında, gösterilen titizlik ve dikkate rağmen sisteme yabancı madde ve pislik karışabilir. Dönüş hattına monte edilen kombine elek ve manyetik filtre, süzme ve manyetik çekme işlemleriyle sistemi arındırır.

Üzerine mevcut olan kapama valfi aracılığıyla, yerinden sökülmeden kolaylıkla temizlenir. Temizlenen süzgeç ve manyetik çekme elemanı, yerine takılır ve kapama valfi tekrar açılarak sistem çalışır hale getirilir.

2.1.8. Genleşme tankı

Çeşitli etkenlerden dolayı, sistemdeki yağın hacminde meydana gelecek değişiklikleri karşılamak ve statik basıncı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Büyüklüğü, hidrolik sistemdeki sıvı miktarının %8' ine karşılık verebilecek şekilde dizayn edilmiştir.
Genleşme tankı boru bağlantısı, gerekli statik basıncı sağlamak için, pompa emiş hattına monte edilir. Dolayısıyla pompayı boşlumdan ( kavitasyon ) korur. Gemi için en uygun olmayan konumda bile, sistemin en üst noktasından 4-6 m yüksekliğe monte edilmelidir.
Genleşme tankı ile pompa arasına bir kapama valfi (Sülüs vana) konur. Bu valf, sadece basım esnasında kapatılır.

2.1.9. Dolum tankı

Gemide, sisteme yağ doldurma işlemi için en uygun ortamı dolum tankı sağlar .Dolum tankının kapasitesi, tüm sıvı miktarını karşılayacak şekilde ayarlanmalı, fakat en az %30' u kadar olmalıdır. Dışarıdan doldurulabilinmeli ve boşaltılabilinmelidir. Yağ seviye göstergeli ve havalandırmalı olmalıdır. Yağ değiştirme ve tamir nedeniyle, yağ boşaltılacağından, sistemin en alt noktasından aşağı yerleştirilmelidir.
Dolum tankının üzerine takılan el tulumbasıyla, genleşme tankı emiş borusuna hat verilerek, sistemin yağ ile dolması sağlanır.
El tulumbasıyla, genleşme tankı hattı arasında bir kapama vanası (Sülüs vana) bulunur. Bu vana, sistemde bulunan yağın, dolum tankına geri dönmesini önler. Genleşme tankının üstten 1,3' lik kısmına konan geri dönüş borusu, dolum tankının üstüne konan camlı göstergesiyle, sistemin yağla dolduğunu gösterir.

2.1.9.1. Yön değiştirme valfi ( üç yollu vana )

Yön değiştirme valfinin üstünde, emniyet kolu ve istikamet çevirme yeri vardır. Yön değiştirme valfini basınç altında kullanmak mümkün değildir. Yön değiştirileceği zaman, sistemdeki bütün pompalar durdurulmalıdır. Hiç bir konumda, istikamet çevirme yeri zorlanarak kullanılamaz. Boru bağlantısı, yön değiştirme valfine gerilim yaratmadan sağlandığında, istikamet yeri uygun anahtarla kolayca çevrilebilir.
Yön değiştirme valfi, bir arıza anında, diğer vinçlerin, demir ırgatı ve kıç ırgatın motorlarına yağ girişini temin etmek için devreye konmuştur.

2.1.9.2. Hidrolik frenler

Durdurulduğunda, asılı bir yükü taşıması gereken hidrolik motorlar, hidrolik motorun içindeki sızıntılar nedeniyle çok yavaş olarak alçaltma yönüne ters olarak dönerler. Bir çok durumda bu, belli belirsizdir. Buna rağmen her ne pahasına olursa olsun, geriye dönme önlenmek isteniyorsa ( yük ve mantilya vincinde olduğu gibi) o zaman üniteye hidrolik fren tertibatı monte etmek gerekir.
Bir yükü kaldırırken, yağ basıncında meydana gelen artmadan kaynaklanan statik basınç enerjisi, bir biriktiricide biriktirilir. Durma anında, bu enerjiyle, freni çalıştıran silindir, vinç kontrol ünitesine monte edilmiş fren kontrol valfi aracılığıyla, beslenir.
Döşenecek boruların iç çapı 10 -12 DN de ve mümkün olduğu kadar paslanma ve çürümeye dayanıklı malzemeden olmalıdır. Fren bırakıldığında, hız düşüklüğünü önlemek için biriktirici, vinç kontrol ünitelerinin yakınına yerleştirilmeli ve borular mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır. Aksi halde, dönüş boruları uzun olursa, çap DN 20' ye çıkarılmalıdır. Frenin geri dönüş borusu, pompaya bağlı son vinci takiben, daima basınçsız hatta bağlanmalıdır. Şayet asma tankın hattı o bölge içindeyse, bu boruya da bağlantı yapılabilir. Fren pistonu, kontrol pistonu ve biriktirici pistonundaki iç sızmaya bağlı olarak, frendeki basınç yavaşça düşecektir. Bu da frenin tutma zamanının kısıtlı olması, belli bir süre ( bir kaç saat ) bir yük tutulacağında, elle de ayarlanabilsin diye ilave bir kol eklenmiştir. Kolun arkasında ( 2 adet ) kontra somun vardır. Kol ile somun arası, kol tam sıkılınca takriben 10-12 mm kadar boşluk olmalıdır, bu boşluk az olursa, fren zorlama yapar.

2.2. Montaj

2.2.1. Tersanede, montaj esasında uyması gereken hususlar

2.2.1.1. Layın alma ( sıfırlama )


Gemide, montaja hazır pompa, vinç, ırgat üniteleri, fondeyşınları taban üzerine kaynatılırken, düzgün layın alınmasına ( sıfırlanmasına ) aşırı titizlik gösterilmeli, kaynak çekmelerini önlemek için, taban ile fondeyşın arsındaki boşluklar, mümkün olduğu kadar iyi beslenmelidir.

2.2.1.2. Boru bağlantı devresinin döşenmesi

Alçak basınç hidrolik sistemi boru bağlantı devresi montajında, aşağıda belirtilen hususlar önemlidir:
Borulamada, düzgün ve temiz bir çalışma ortamı, hidrolik sistemin verimli çalışmasını sağlar.
Sistem, 30 bar' da, alçak basınç aralığında çalıştığından, boru devresindeki basınç kaybına dikkat edilmeli, yani dirseklerin en az düzeye indirilmesine çalışılmalı mümkün olan en geniş çapta seçilmelidir. ( 5 D )
Yağ hızı, mümkün olan en alt düzeyde tutulmalı, ( normal 2,0 m,s, maksimum 2,5 m,s ), dolayısıyla en uygun boru çapı seçilmelidir.
Yerleştirilmeden Önce, boruların içten temiz olmasına özen gösterilmeli, kaynak artıklarından ve diğer pisliklerden en azından tel fırçayla fırçalama ve vuruşlarla arındırılmalıdır. Tavsiye edilen temizleme metodu, bir kaç saatlik %10' luk hidroklorik asit banyosuna yatırmak ve daha sonra yağla nötralize etmektir.
Alçak basınçlı hidrolik sistemler, diğer hidrolik tahrikli sistemlere göre, yağ kirliliğine karşı daha az duyarlı olmasına rağmen, cüruf, kaynak tanecikleri ve kumun, hidrolik motor ve pompalarda arızalara yol açtığı izlenmiştir.
Hidrolik sistemin tam anlamıyla sessiz çalışması açısından, sistemin tamamen yağla dolu olması ve hava kabarcıklarından arındırılması gereklidir. Dolayısıyla, pompadan motora giden boru devresinin sürekli yükselmesi, yatay durumlarda, 5 m aralıklarla hava boşaltma tapaları takılması gereklidir. Şayet çevresel faktörlerle ilgili olarak, sürekli bir yükselme sağlanamıyorsa, hava boşaltma tapaları çoğaltılmalıdır.
Borular, motora, pompaya ve eklemlere, gerilim yaratmadan flanşlanmalı ve kaynatılmalıdır. Flanş ve karşı flanş, itinayla yerleştirilmelidir. Karşılıklı yüzeyler paralel olmalı, bu sayede flanş cıvataları sıkıldığında, gerilim doğmamalıdır.
Dizaynda verilmeyen bütün flanşlar için DIN 2635 sağlanmalıdır.
Borulama, DIN 2448 St 35 tipi borular önerilir. Boruların et kalınlıkları çürümeye karşı 2 mm arttırılmalıdır.
Borular uygun aralıklarla, boru kelepçeleri ile desteklenmeli, kelepçe bağlantıları altlıkları, titreşimi emme amacıyla, kurşun levhalarla birlikte bağlanmalıdır.

Önemli;
GEMİDE, MONTAJI YAPILMIŞ HIDROLİK SISTEMLERDE, STATİK BASINÇ TESTİ, KESİNLİKLE YAPILAMAZ.

Gerektiğinde, klasifikasyonlar, borular için çalışma basıncının 1,5 katı statik basınç testi öngörülüyorsa, borular döşenmeden önce, tek tek teste tabi tutulmalıdırlar.

2.3. İlk Çalıştırma

2.3.1. Sistemin yağla doldurulması

Her türlü pislik ve yabancı maddeden arındırılmış, temiz yağ kullanılmalıdır.
Dolum tankına alınan yağ, el tulumbasıyla boru devresine basılmadan önce, edinilen tecrübelere dayanılarak, genleşme tankında montaj işlemleri sırasında oluşan artık maddelerin, temizlenmesi gerekir. Bu önlem için, şu işlem gerçekleştirilir:
Genleşme tankından gelerek, pompa emiş hattına monte edilen boru devresi, üzerindeki kapama valfi kapalı konuma getirilir. El tulumbasıyla, genleşme tankına yağ basılır, göstergede yağ görülünceye kadar bu işleme devam edilir.
Kapama vanası ve pompa arasındaki flencli boru bağlantısı sökülür. Kapama vanası açılarak, yaklaşık 30 litre yağ dışarıya alınır. Dolayısıyla, genleşme tankı ve boru devresindeki artık maddeler, yağla birlikte dışarıya alınmış olur.
Sökülen boru, tekrar yerine takılır. Kapama vanası açılarak, dolum işlemine başlanır. El tulumbasıyla boru devresine basılan yağ, pompanın emiş hattı üzerinden, devreye dolar.
Kumanda blokları, motorlar, boru devreleri ve filtreler üzerlerindeki hava boşaltma tapaları, bir tur çevrilerek gevşetilir. Kumanda kolları, ileri ve geri hareket ettirilerek, motorlann içine yağ alması sağlanır.
Hava boşaltma tapalarından, yağla karışık hava kabarcıkları çıkıncaya kadar, bu işlem tekrarlanır. Tapalarda hava kabarcıksız yağ görülünceye kadar, yağ basılır.
Pompa ünitesini her çalıştırmadan önce, bu işlem yapılmalıdır.
Not: Yağ hacmi kapasitesi 200 litrenin altında olan hidrolik sistemlerde, dolum tankı gereksinimi yoktur.
Genleşme tankına seyyar bir el tulumbasıyla basılan yağla, yukarıda belirtilen işlemler yerine getirilerek, sistem doldurulur. Doldurma işleminden sonra, genleşme tankının dolu olması, üzerindeki yağ seviye göstergesi kontrol edilerek, sağlanmalıdır.

2.3.2. Pompa ünitesinin devreye alınması

Pompa ünitesi devreye alınmadan önce, redüktör - pompa kaplin bağlantısı layını kontrol edilerek, gemide montaj sırasında kaçıklık olmuşsa, gerekli düzgünlük sağlanmalıdır.
Redüktör, Tablo 2.1' de verilen yağ çevrim tablosunda belirtilen yağ cinsiyle, yağ seviye camlı göstergesine ( yaklaşık 8 litre) kadar doldurulur.
Edinilen tecrübelere dayanılarak, sistemin gemide montajı ve bilhassa boru devresinin döşenmesi sırasında, sistem devresine, yanlışlıkla somun, cıvata, sert cisimler ve benzeri parçalar karışabilir. Dolayısıyla gerekli önlemler alınmazsa, sistem devreye alındığında, anında pompa ve motor ünitesinde, tekrar giderilemeyecek arızalar ortaya çıkabilir. Bu önlem için şu işlem gerçekleştirilir:
Elektrik motoru fan kapağı sökülür. Motor fanı, pompa dönüş oku yönünde, yaklaşık 15 dakika elle çevrilir. Sistemde bir sıkışma izlenirse, işlem anında durdurulur. Bu durumda fabrikamızdan gerekli bakım için servis elemanı istenmesi zorunludur.
Bu işlemden sonra, elektrik motoruna çok kısa süreli akım verilerek, pompanın dönüş yönü doğruluğu kontrol edilmelidir. ( Devrede yağ yokken, bu işlem kesinlikle yapılmamalıdır ). Pompa üzerindeki ok işareti yönünde dönme yoksa, motor hemen kapatılmalıdır. Elektrik motoru kutup başlan değiştirilerek, pompanın istenilen yönde dönmesi sağlanmalıdır.
İlk çalıştırmaya hazır duruma gelen sistemin, gemide montaj işlemi sırasında gösterilen bütün titizliğe rağmen, sistem içinde oluşan artık maddelerden arındırılması gerekir.
Bu işlem için, hidrolik motor kumandası hareket ettirilmeksizin, hidrolik devre yaklaşık iki saat boş konumda çalıştırılır. Dolayısıyla artık maddelerin filtrede toplanması sağlanır.
Filtre bünyesinde var olan kapama vanasının filtre kapağı üzerindeki kolu, kapalı yazılı konuma getirilerek, vana kapatılır. Kapak cıvataları sökülür, kapak çıkartılır. Süzgeç ve manyetik eleman birlikte dışarıya alınarak, temizlenir Filtre içindeki yağ, boşaltma tapası açılarak, filtre dibinde biriken artık maddelerle birlikte, dışarıya alınır. Yukarıda belirtilen işlem, tersine uygulanarak, filtre tekrar çalışır duruma getirilir.
Sistem çalışmaya hazırdır.
İlk çalıştırmadan sonra ikişer gün aralıklarla, bir kaç kez hava boşaltma frapaları tekrar gevşetilerek, sistemdeki artık havanın alınması sağlanır. Genleşme tankında yağ azalması izlenirse, eksik olan yağ tamamlanmalıdır.

2.4. Bakım

Pompa ve motor üzerindeki emniyet ( basınç sınırlama ) valfleri, fabrikada 32 bara göre ayar edilmiştir.

İleride, bakım esnasında ayar etme söz konusu olursa, şu işlem gerçekleştirilir:
Motor ve pompa emniyet valfleri ayar setiskuru muhafaza somunu sökülür.
Vinç sistemlerinde, yük kancası güverteye takılarak, ırgat sistemlerinde kavelata freni sıkılarak, sistemde yükleme yapılır. Pompa ünitesi üzerindeki manometre 32 barı gösterdiğinde, ayar söz konusu değildir. Gerekli basınç gözlenemiyorsa, motor emniyet valfi üzerindeki ayar setiskuru bir tur çevrilerek, basınç kontrol edilir, yükselme izleniyorsa, basınç 32 barı gösterinceye kadar işleme devam edilir. Basınçta bir değişiklik gözlenemiyorsa, pompa emniyet valfi ayar setiskuru manometre 32 barı gösterinceye kadar sıkılarak gerekli ayar yapılır.
Filtrenin her altı ayda bir temizlenmesi, mekanik abamdaki gresörlüklere, her çalıştırmadan önce yağ basılması, önerilir.
Açıkta çalışan dişli mekanizmaları, Tablo 2.3' te verilen dişli yağı ile yağlanmalıdır.
Pompa redüktörü yağ seviyesi sık sık kontrol edilmeli, eksilmişse tamamlanmalıdır. Redüktör yağı her 2500 saatte bir değiştirilmelidir.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Eski 01-03-09, 19:19   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75751
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
StandartPİÇ KONTROL SİSTEMİ

3.1. Piç Kontrollü Pervane Kavramı

Piç kontrollü pervanenin karakteristik özelliği kanatların kendi ekseni etrafında dönebilmesidir. Kanat ekseni pervane şaftına dik açıdadır. Köprü üstünden pervaneler ayrı ayrı kontrol edildiği gibi, pervane içindeki gibi hidrolik mekanizma yardımıyla her pervanenin 5 kanadı da aynı anda döner. Açısal dönüş kanatların tornistana da ayarlanabilmesini sağlar, ki bu tornistana manevra için pervane şaftı dönüş yönünün aksettirilmesini ortadan kaldırır. Piç kontrollü kanatların gerçek anlamı istenen gücün % 100' üne kadar kullanılabilmesidir. Benzer koşullarda sabit kanatlı pervane makinaları aşırı yüklenebilir. Aşırı yüklenme daima makina çıkış gücü ve süratinde bir düşme gerektirir.

3.1.1. Manevra yapma


Pervane aynı yöne dönmeye devam ederken pervane kanatlarının dönüşü yardımıyla piç kontrollü pervanelere manevra yaptırabildiğinden tornistana gitmek için makinanın stop edilmesine gerek yoktur. Bu olay sürat ve hızlı manevra yeteneği yanında ekonomik çalışmayı sağlar.
Tornistan da PKP' nin etkinliği sabit kanatlıya nazaran daha zayıftır ancak genelde ileri yol kullanımı gerektiğinden ve piç kontrollu pervanelerde bütün gücün kullanılması ve maksimum süratin devam ettirilmesi bu tip pervanelere büyük avantaj sağlar. Emercensi durumda stopa geçmek, sabit piçlere göre çok daha kısadır.

3.2. Hidrolik Sistem Genel Bilgi

Sistemde üç alt sistem mevcuttur.

  • Ana sistem pervane Hub' ına basınçlı yağ sevk eder.
  • Yardımcı servo sistemi yağ dağıtım kutusu ( OD - Box ) içinde ki valf rodun pozisyonunun kontrolunu sağlar.
  • Sızıntı veya dreyn sistemi yağ dağıtım kutusundan dreyn olan yağların toplanmasını sağlar.
3.3. Dizayn

Sistemin ana elemanları bu kısımda izah edilecektir.

3.3.1. Yağ tankları

Hidrolik sistem içerisinde üç adet yağ tankı mevcuttur.
- Sistem yağ sarnıcı "System tank"
- Üst yağ sarnıcı "Upper oil tank"
- Sızıntı veya Dreyn Sarnıcı "Leakage tank"

3.3.2. Sistem yağ sarnıcı

Sistem yağ sarnıcı hidrolik sistemde kullanılan ve geri alınan yağı sisteme gönderen tulumbalar besler.
Sarnıç içindeki yağ seviyesi düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve seviye azaldığı zaman yeni yağ ilave edilmelidir.
Sarnıç doldurma ve hava firar devrelerine filtreler koyulmuş ve dip kısma bir dreyn valf iştirak yapılmıştır.
Sarnıcın temizlik ve kontrolu, menhol kapağı açılarak yapılır. Boru bağlantıları ve menhol kapağının sızdırmazlığı çok önemlidir.

3.3.3. Üst yağ sarnıcı

Gemi su seviyesinin üzerine monte edilir. Üst yağ sarnıcı; sistem yağ sarnıcına, Dreyn sarnıcına ve YDK' na iştiraklidir. Şekil 3.3' te Sarnıç yağ dağıtım kutusu vasıtasıyla pervane hub' ınada iştirakleşmiştir.
Üst yağ sarnıcında devamlı yağ bulunmalıdır. Seviye çok alçaldığı zaman sarnıçtaki bir monitör alarm yollar.
Yağ dağıtım kutusundan gelen dreynler sızıntı sarnıcında toplanır.

3.3.4. Tulumbalar

Dört adet tulumba sistemde gerekli olan yağ basıncını sağlar. Üçlü tulumba gurubu "triple pump" ridakşın ger' den hareketlenen bir şaft üzerine yerleştirilmiştir. Dördüncü tulumba elektrik motoruyla tahriklidir.

Üçlü Tulumba Gurubu
Ana tulum balarıdır. Ana makineler çalışıp şaft dönerken yağ basarlar

3.3.5. Üçlü tulumba unloding valfları

Bu valflar ger' den hareketli üçlü tulumba gurubunun çıkış hattına - üç tulumbanın ikisinin - bağlanmışlardır. Valflar elektriki olarak merkezi ünit vasıtasıyla şaft devrine göre kontrol edilir. 70 RPM' de biri, 132 RPM' de ikincisi by-pass' alınır.

Elektrikli Tulumba
Şaft döndürülmeden önce devreye alınır. , Üçlü tulumbalar basıncı 8 bar' a yükselince otomatik olarak by-pass ve stop edilir. Eğer üçlü tulumbalar yeterli basınç sağlayamazsa elektrikli tulumba otomatik devreye girerek gerekli hidrolik basıncı sağlar. Her iki tulumba piçlere kumanda etmek için yeterli basıncı temin edebilecek kapasitededir. Normal çalıştırma yöntemi üçlü tulumbanın çalışması elektrikli tulumbanın stopta olmasıdır. Ancak elektrikli tulumba stand-by' a alınarak basınç düşünce otomatik devreye girmesi sağlanır.

3.3.6. Sızıntı, dreyn tulumbaları

Biri normal çalışmada kullanılan, diğeri ise stand-by' da bekleyen 2 adet bir birinin aynı dreyn tulumbası vardır. Normal çalışmada kullanılan tulumba, dreyn tanktaki yağ seviyesi aşırı yükseldiğinde, tulumba içindeki limit süzücü tarafından devreye sokulur, yağ seviyesi düştüğünde kendisi stop eder.
Stand-by tulumba, normal tulumba arızalandığında otomatik olarak devreye girer.

3.3.7. Filtreler

Filtreler, tulumbalardan çıkan basınç hatları üzerine yerleştirilmiştir. Her bir filtrenin emniyet (Safety) valfı ve filtrenin kirliliğini gösteren indikatörü bulunmaktadır. Ayrıca, filtreler içindeki mikro süviçler vasıtasıyla, kontrol odasındaki uyarı lambası ve ses alarmı faaliyete geçirilebilir.
Üçlü tulumbadan çıkan hat üzerinde birbirine paralel bağlı iki adet filtre vardır. Her iki filtrede, sistem çalışırken filtrelerin temizleme imkanı sağlayan ( change over ) valfa bağlanır.
Dreyn sarnıcı ile üst yağ tankı arasında bir filtre vardır. Aynı zamanda yardımcı servo motora giden iştirak üzerinde çift filtre ve ( OD BOX ) üzerindeki ana kontrol valfında da bir filtre bulunur. Filtreler dik pozisyonda yerleştirilmiştir. İçlerinde tutucu bir mağnet ve eleman vardır. Filtre iç elemanı sökülerek temizlik işlemi yapılabilir.

3.3.8. Yağ kuleri

Yağın normal çalışma sıcaklığını sağlamak amacıyla yağ kuleri, valf manifoldundan dönüş yoluna yerleştirilmiştir

3.3.9. Valf manifoldu

Valf manifoldunda şu parçalar bulunur:
Çek vaflar (V1)
Unloding valf (V2)
Sequence valf (V3)
Emniyet valf (V4)
Basınç tutucu valf (V5)
Redüser valf (V6)
Pilot valf (V7)
* F21 çift filter üzerinden YDK. ' daki yardımcı servo motor, V23 elektrikli valf, V27-V28 el kontrol valflarına gidiş devresi

3.3.10. Sıcaklık sensörü

Valf bloğu üzerinde bulunan bir sensör sıcaklık 50 °C üzerine çıktığı zaman bir alarmı çaldırır.

3.3.11. Ana kontrol valfı V23

YDK: üzerindeki ana kontrol valfı, yardımcı servo motora yağ akışını düzenler. Valf merkezi ünite ( Central Unit ) ' den elektriki olarak kontol edilir.

3.3.12. Gösterge paneli

Manometre değerlerine göre manifold üzerindeki valfların ayarlarının yapılabilmesi için gösterge paneli; sistem yağ sarnıcı, tulumbalar ve valf bloğunun yanına monte edilmiştir.

3.3.13. Manometreler

Hidrolik sistem aşağıdaki değerleri gösteren manometreleri içerir,
1. Yardımcı servomotor basıncı G1 , 0 - 60 bar
Bu basınç yaklaşık 20 bar' a ayarlanmalı ve bu değerde tutulmalıdır.
2. Pervane göbeği ( Hub ) basıncı G2 , 0 - 160 bar
Hub basıncı değişkendir.
3. Üçlü tulumba basıncı G3 , 0 - 160 bar
Hub ile aynı basıncı gösterir. Minimum değeri Sequence valf V3 üzerinden ayarlanan basınç değeridir. Kanat piçlerinin değeri değişmesi sırasında manometrenin gösterdiği basınç değeri değişir ancak bu normaldir.
4. Elektrikli tulumba basıncı G4 , 0 - 160 bar
Hub ile aynı basıncı gösterir. Minimum değeri Sequence valf V3 üzerinden ayarlanan basınç değeridir. Kanat piçlerinin değeri değişmesi sırasında manometrenin gösterdiği basınç değeri değişir ancak bu normaldir
5. Dönüş yağı basıncı G5 , 0 - 10 bar
Dönüş yağ basıncı yaklaşık 1,5 bardır. Bu basınç, örneğin, pervane hub' ı basınç testlerinde artabilir.

3.3.14. Alarm Transmitterleri

  • PS1 basınç regülatörü: Elektrikli tulumbayı kontrol eder, tulumbayı devre basındı ( bar' ın üzerine çıkınca stop eder ve altına düşünce tekrar çalıştırır.
  • PS2 basınç regülatörü: Devre basıncı 10 bar' ın altına düştüğünde alarm çaldırır.
3.4. Hidrolik Sistemin Çalışması

3.4.1. Sistem yağ sarnıcında yağ akışı

Şekil 3.13' de sistem yağ sarnıcından elektrikli tulumba ile F11 filtresinden geçerek OD - box' a yağ gidişini göstermektedir. Yağ buradan yüksek basınç siğili içinden valf rod' a ve hub' daki regülatör valfa gider.
Regülatör valf orta pozisyonda iken, tam ileri ve tam tornistan arasında herhangi bir noktada, yağ regülatör valf içinde dolaşıp valf rod' un dışından OD-box' daki kayıcı ring çemberine ve buradan " B " iştirakiyle sistem yağ sarnıcına döner.
Piç ayarlamalarının yönüne bağlı olarak yağ basıncı büyük ölçüde değişir. Pervane kanatları ileriden tornistana çevrildiğinde daha kolay değer alır ve yap basıncı sıfıra doğru düşer. Karşıt güçler nedeniyle ters yöne ayarlamalarda yine belli miktarda hidrolik basıncına gereksinim vardır. Bu nedenle V4 emniyet valfı limit değerleri bu ayarlamalar için belirli bir pay bırakacak şekilde ayarlanmalıdır.
Eğer seyfti valf çok düşük bir değere ayarlanırsa, piç ayarlaması için gerekli hidrolik basınç elde edilmeden açılacak ve yağın geri dönüşüne neden olacaktır.
Pervane kanadı kendi mekanik limitinde ise yang " tam yol ileri " veya " tam yol tornistan " pozisyonunda ise pervane göbeğindeki regüleytöng valf tamamen kapalıdır, bu durumda yağ sirkülasyon önlenmiş olur. V4 seyfti valf açılır ve yağın sistem tankına geri dönüşünü sağlar.
Deniz tecrübeleri sırasında bu valfın hakiki açılma basıncı ayarlanır. Bir ilave önlem olarak, seyfti valfın açılmasını sağlamak için 2 adet pilot valfı koyulmuştur. Bir adedi ( upper valf ) ( lower ), birinci valfın değerlerinin 5 bar fazla değerine ayarlanır.
Pilot valfların ayarlama vidalarının çok yüksek basınç değerine ayarlamalarını önlemek için emniyet ( KİLİT ) pimleri vardır. Bu pimler sistem üzerinden sökülmemlidir.

3.4.2. Yardımcı Servo Motor

Yardımcı servo motor, valf rod ayarı dolayısıyla regüleyting valfa kumanda eder.
Eğer piç ayarlaması sırasında, basınç sıfıra doğru düşürse, yardımcı servo motor çalıştırılmaz. Yardımcı servo motorun çalışması için sistem basıncına bağlı olmayarak yaklaşık 20 bar basınç gereklidir. Bu nedenle yardımcı servo motorun çalışmasına yetecek basıncı sağlayacak şekilde akışkanı boğmak için bir sequence valf ileave edilmiştir.
Yardımcı servo motoru iştirak devresi V3 valfından öncedir.
Kanat piçi " ileri yol " a değiştiğinde, G2 manometresindeki hub basıncı piç değerine ve pervane devrine bağlı olarak değişir.
Kanat piçi " tornistan " a değiştiğinde, G2 manometresindeki hub basıncı sıfıra doğru düşer, servomotor manometresi V3 sequence valf yardımıyla basınç gösterir.
Ayrı bir çift filtre F21, yardımcı servo motor ve "OD BOX" taki elektriki kontrol valfları için ayar edilmiştir. Bu filtre sistem çalışırken temizlenebilir.
V3 " sequence " valfın basınç ayarlarını ancak hubdaki regüleyting valf orta pozisyonda iken yapılabilir (Tam yol ileri ve tam yol, tam yol tornistan kademeleri arasında ). Bu valf V6 valfından biraz fazla basınca ayarlanır. Örneğin 25 bar.
V6 redaser valfının basınç ayarı, " tam yol ileri " veya " tam yol tornistan " kademelerinde limit pozisyonlarında ve şaft durmuş halde iken yapılır.
Şaft durmuş iken, pervane, " tam yol ileri " veya " tam yol tornistan " son limitlerinde seyfti valf V4 açılacak ve G2 manometresi V4 ün o andaki basınç değerini gönderecektir. Örneğin 120 bar Servo motor manometresi G2 20 bar' lık bir basınç gösterecektir.

3.4.3. Üst yağ sarnıcı

Pervane göbeğindeki siğillerin az olması durumunda, pervane sistemini deniz suyundan korumak için, hidrolik sistem, geminin su seviyesinin üzerine monte edilmiş olan " üst yağ sarnıcını " ihtiva eder.
Basıncı muhafaza eden V5 valfı " OD - BOX " tan yağ dönüş hattı üzerine monte edilmiş olup geri dönen yaya yaklaşık 1,5 bar' lık bir basınç kazandırır. Bu yol ile OD-BOX' taki " sliding ring " bölmesi yağ ile dolar.
Basınç üst sağ tankını, OD BOX üzerindeki E iştiraki vasıtasıyla doldurmak için yeterlidir. Üst tank dolduğu zaman yağ " taşantı devresi ile " sistem tankına geri transfer edilir.
Hidrolik sistem durdurulduğunda OD - BOX ve valf rod üzerinden pervane bağlanan üst tanktaki basınç, pervane göbeğinde deniz suyu basıncına nazaran daha yüksek bir basınç sağlar. Böylece, pervane sisteminde sızıntı yapabilecek bir çatlak olduğundan, deniz suyunun sistem içine gireceğine, bu basınçlı yağın dışarı çıkması sağlanarak sistem korunur.
G5 manometresi, dönüş yağı basıncını gösterir. Çalışma sırasındaki değeri stop durumdaki değerinden biraz daha yüksektir.
Geri dönen yağın sıcaklığının, istenen değerde tutulmasını C1 kuleri sağlar. Sistem çalışırken bir arıza durumunda yağ kuleri by-pass edilinebilir. Bu durumda yağ geri dönüşünü V9 çek valfin üzerinden yapar.

3.4.4. Tulumba tertibatı

Hidrolik sistemin, temel tulumbası sistemi, ridakşınger tarafından çalıştırılan üçlü tulumbadır Bu üçlü tulumba ( P2 ) birbirinin tamamen aynı ve ortak şaft üzerindedir. Tulumbalarından ikisi üzerinde elektrik kontrollü " unloading " valfa ( V15 - V16 ) mevcuttur.
Her tulumbanın birbirlerine müdehalesini önlemek masadıyla kendi çek valfları ( V10 ) vardır.
Tulumbalardan çıkan basınçlı yağ, çift filtre ( F1 ) üzerinden akışına başlar ve V9 " sequence " valfa ulaşmadan önce V1 çek valfı üzerinden ana yağ akış hattına ulaşır. V1 çek valfından önce V7 pilot valfına ve V2 " unloading " valfına giden bir hat vardır.
Üçlü tulumba çalışırken basınçlı yağ aynı zamanda V7 pilot valfına akacak ve V2 " unloading " valfı kontrol edecektir. V2 den elektriki P1 tulumbası yağı sistem tankına basar. Daha sonra P1 yüksüz çalışır. Ve stop eder.
70 RPW' in altındaki pervane süratlerinde V15 ve V16 " unloading " valfları faaliyete geçer ve üçlü tulumba tüm kapasitesi ile hidrolik sistemi besler. 70 RPM süratte V15 yükten düşer. Bu valf ile ilgili tulumbada yükten düşer ve tulumba basıncı " 0 " a iner. İle ilgili tulumbada yükten düşer ve tulumba basıncı " 0 " a iner.

Sürat 132 RPM' e ulaştığında V15 valfı için yukarıda oluşan durum V16 valfı ve ilgili tulumba için gelişir.
Bu aşamada 3 tulumbadan sadece bir tanesi, hidrolik sisteme basınç sağlar. Süratten dolayı, süratli olarak kanat piçlerini süratle ayarlamada bu kapasite yeterli olmaktadır.
Üçlü tulumba basıncı G3 manometresi üzerinden okunabilir.

3.4.5. Sızıntı, dreyn sarnıcı

OD - BOX ( yağ dağıtım kutusu ) dan sızan yağ, bundan daha düşük seviyeye yerleştirilmiş dreyn tankta toplanır.
Birbirinin aynı, her birinin ayrı filtreleri ( F41 ) ve çek valfı ( V41 ) olan 2 adet elektrikli tulumba ( P41 ) bu yağı, üst tank üzerinden sistem tankına basar. Normal olarak bu tulumbalardan bir tanesi çalışırken diğeri " stand-by " da bekler.
Tulumbalar tank içindeki 3 limit süvici tarafından kontrol edilir. Kullanılan tulumba, yağ seviyesi yükseldiği zaman ( orta süvic vasıtası ile ) çalışır ve yağ seviyesi düştüğünde ( alt süviç vasıtası ile ) stop eder. Yağ seviyesi çok aşırı seviyeye yükseldiğinde ( üst süviç vasıtası ile ) stand-by tulumba çalışır.
Sistem uzun süre çalıştırılmadığından sistemin kendi içinde sızıntılar oluşabilir. Bu sızıntı ile üst tanktaki yağı sızdırabilir. Bu durumda dreyn tulumbaları yağı tekrar üst tanka basar.
Fakat üst tank boşalır ve dreyn tulumbaları çalışmaz ise bu sızıntının kaynağının ( sebebinin ) başka olduğunu gösterir.
Bu durumda, üst tanktaki limit süvici tarafından bir alarm faaliyete geçirilir. Bu gibi durumlarda tavsiye edilecek işlem P1 elektriki tulumbayı çalıştırıp, sızıntının kaynağını araştırmaktır.

3.4.6. Viskozite diyagramı ve bazı özellikler

Yağ aynı özellikleri taşısa dahi başka tip yağ ile karıştırılmamalıdır.
Yağ lâboratuar sonuçları aşağıdaki bulgulardan birini gösterdiğinde değiştirilmelidir.
1-Çok yüksek " NEUTRALİZİNG " sayısı
2-Ep katkısının çok düşük miktarlarda kalması
3-Yağ içerisinde çözülmemiş çok yüksek miktarda küçük maddeciklerin bulunması
4-Yağ viskozitesinin diyagramda belirtilen limitlerin içinde olmaması


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-03-09, 19:20   #3 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75751
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standartfin stabilayzer sistemlerİ

4.1. Stabilayzer Sistemi

Stabilayzer sistemi, gemi karinasından çıkan bir çift kanada (fin) deniz şartlarına göre oluşmuş gemi yalpasını önlemek maksadıyla doğrultucu moment uygulayarak yalpa stabilizasyonu sağlar. Finlerin mevkii geminin baş tarafına yakın geminin 1/3' ü mesafesinde köprü üstü hizasındadır. Finlerin ucu hiç bir zaman geminin en geniş kısmınıve sonar domu derinliğini geçmez.

4.1.1. Stabilayzer kontrol

Finlerin hareketleri ve hareket oranları, yalpa hissedici cihazlardan gelen bilgilere göre bilgisayar tarafından hesaplanmış emirleri alan elektro-hidrolik bir sistem tarafından kontrol edilir. Her iki fin sistemi mekanikve hidrolik olarak birbirlerinden bağımsızdır.

4.1.2. Ana yapı

Makine ünitinin ana yapısı sintineye dolayısıyla tekneye kaynaklı olduğu için teknenin bir elemanı olmuştur.

4.1.3. Fin

Finler ikizkenar yamuk formunda olup içeride 132 inç, dışarıda 72 % inç kiriş mesafesi ve 104 1/8 inç boydan boya uzantısı vardır. Toplam alanı 75 fit2 'dir.

4.1.4. Finin Yapısı

Finin ana kuvvet elemanı fin şaftına kaynaktı çelik konstrüksiyondur. Fini şafta bağlayan aksiyel ve radyal kamalar mevcuttur

4.1.5. Eğme mekanizması

Fin eğme mekanizması tek ramlı, iki silindirli bir mekanizmadır. Çelik boyunduruk direkt olarak fin şaftına saplama ile tutturulmuştur. Torku iletmek için makas burçlar kullanılmıştır.

4.1.5. Ram sistemi

Ram sistemi maksimum 3000 psi' lik hidrolik basıncı kullanmak üzere dizayn edilmiştir. Finin hareketi normal olarak ± 30 derece ile sınırlandırılmıştır. Bu ilk sınırlandırma tulumbanın off - strok mekanizması ile yapılır. Ayrıca 31 dereceye yerleştirilmiş bakır çarpma bloktanve 33 dereceye yerleştirilmiş ana stop blokları vardır.

4.2. Dengeleme Prensipleri

Gemiye yalpa yaptıran dalga hareketleri, dalganın yaptığı hareketin ters yönünde doğrultucu moment uygulandığı takdirde tesirsiz hale getirilebilir. Bu tip dengeleyici momenti oluşturmanın bir metodu da bir çift su altına monte edilmiş kontrol edilebilir kanatların kullanılmasıdır. Gyrofin stabilayzerinin konuşunun temel maksadı budur. Dengeleme sisteminin kapasitesi; geminin süratine, kontrol edilebilen kanadın ölçüsüne ve kontrol metoduna bağlıdır.
Yalpa sensörleri, gemiye uygulanan ve yalpaya neden olan momenti, geminin bu momente verdiği yalpa cevabıyla ölçer ve sonra bu bilgileri gerekli dengeleyici moment oluşturmak için kullanılır. Bilgisayar servo ünit; fin servolarına, kanatlara hareket vermek için emir verir ve kanat kaldırma kuvveti yaratılır. Dengeleyici moment ( veya anti yalpa torku ); kanatlar ve geminin yalpa merkezi arasındaki kaldırma kolundaki bu kuvvetin hareketinden oluşur.
Her bir kanada ayrı ayrı dengeleyici sinyal gönderilmesine rağmen, kanatlar birbirlerinin ters yönünde eşit kuvvet uygulayacak şekilde hareket eder. Kanat kuvvetlerindeki veya kaldırma kuvvetlerindeki bu denge emredilen sinyallerin eşitliği ve her bir kanatta o anki kaldırma kuvvetinin ölçümü ile sağlanır. Bu sinyal (emredilen ve o anki kaldırma ) karşılaştırılır ve herhangi bir fark varsa kanatların açısı, o anki kaldırma, emredilen kaldırma ile eşit olana kadar değiştirilir.

4.3. Hidrolik Sistemler

4.3.1. Genel

Gyrofin sisteminde bir hidrolik güç sistemi ve bir fin şaft yuvası yağlama yağı sistemi mevcuttur. Her bir güç sistemi kontrol sisteminden gelen sinyale bağlı olarak finin çalışması için gerekti gücü sağlar. Her bir fin şaft yuvası yağlama sistemi yataklara yağ basarak finin minimum sürtünme ile çalışmasını sağlar. Şekil 4.3' de hidrolik güç sisteminin şemasıdır.

4.3.2. Tulumba üniti

Tulumba üniti ram ünitini strok kontrol ünitten gelen sinyale göre hareket ettirir. Şu elemanlardan oluşur.

  • Ana Tulumba
  • Tulumba kontrolu
  • Valf bloğu
  • Kontrol tulumbası
  • Servo ve tazeleme yağ filtresi
Tulumba üniti mekanik gücü hidrolik güce çevirerek üretilen güç üzerinde hassas bir kontrol sağlar. Ters yöne çevrilebilir bir akış elde edilir. Rilif ve tazeleme valfları, tulumba sisteminin otomatik olarak aşın yüklenmesini önler. Ana tulumbanın boyunduruğunun konumunu gösteren bir strok indikatörü mevcuttur. Akan yağ miktarı ve akış yönü ana tulumbanın boyunduruk konumu ile kontrol edilir. Ana tulumba boyunduruk konumu ise kontrol valfı ve iki integral stroklama pistonu ile kontrol edilir.

4.3.3. Ana tulumba

Ana tulumba bir sürücü şaft, yuva, dönen elemanlarve boyunduruktan oluşur.
Çalışması esnasında, sürücü şaft, şaft etrafındaki papuç ve pistonları taşıyan silindir bloğu çevirir. Piston papuçları, bir çalkalama pleyti üzerinde tutulur ve bu pleyt etrafında oluşan hidrolik film üzerinde kayar. Boyunduruk merkezlendiğinde, pleyt silindir bloğa göre paralel konumdadır. Şekil 4.1.A Bu durumda, pistonlar nötr konumda kalır ve hiç bir basma hareketi oluşmaz. Şekil 4.1.B şeklinde ise boyunduruğun paralel konumdan veya nötr konumdan, blok ile pleyt arasına bir açı verecek konuma getirilmesini gösterir. Bu açı pistonların silindir blok ve pistonlar dönerken ileri geri hareket etmelerini sağlar. Bu hareket tulumbanın basmaya başlamasını sağlar. Şekil 4.1.C şeklinde ise açının arttırıldığı konum gösterilmiştir. Arttırılan açı pistonların daha uzun mesafede ileri geri hareket etmelerini ve daha fazla yağın basılmasını sağlar. Silindir blok dönerken silindir boşlukları valf bloktaki portlardan geçer ve yağın bir porttan girerek diğerinden çıkmasını sağlar. Valf blok içindeki portlar o şekilde ayarlanmıştır ki içeri girerken emiş portundan geçer, dışarı çıkarken basma portundan geçer (Şekil 4.2). Boyunduruk ve pleyt yağın akış yönünü değiştirmek üzere her iki yönde hareket eder. Boyunduruk strok kontrol ünit tarafından kontrol edilen, valf bloğu içerisindeki stroklama silindirinin piston hareketi ile hareket ettirilir. Boyunduruğun nötr konumdan itibaren hareketine stroklama denir. Bir adet mekanik strok konum indikatörü boyunduruğun nötr konumundan ayrılma miktar ve yönünü göstermek üzere monte edilmiştir.

4.3.4. Tulumba kontrolu

Tulumba kontrol alt elemanı, ana tulumba boyunduruğunu kontrol etmek için valf bloğunu büyük stroklama silindir ile bağlantılı olarak hareket eder. Ana elemanları tulumba kontrol şaftı, giriş kemi, servo valf bobini ve servo basınç rilif valfıdır.
Kontrol şaftı direk olarak strok kontrol ünitine bağlıdır ve bu ünitten doğrudan bir dönüş hareketi alır. Kontrol şaftının dönüş hareketi giriş kemine dönüş hareketi olarak iletilir. Giriş keminin dönüş hareketi servo valf içerisinde bobinin doğrusal hareketini sağlar. Bobinin mevkii, servo valfın üç elemanı (basınç, dönüş ve stroklama) üzerindeki akışı değiştirir.
Şekil 4.2' de olduğu gibi iki valf blok alt; elemanı stroklama silindirleri ölçüleri eşit değildir. Daha ufak silindir yağı direkt kontrol tulumbasından alır. Büyük olanı ise kontrol tulumbası yağını servo valf üzerinden alır. Büyük silindire basılan yağ miktarı bobinin konumuna bağlıdır. Boyunduruğun donumu ise bu iki silindir tarafından boyunduruğa uygulanan kuvvetler arasındaki farka bağlıdır. Eğer iki kuvvet eşitse nötr konumda olacaktır. Büyük silindir kuvveti büyükse tulumba bir yönde basma sağlayacak şekilde boyunduruk hareket edecektir. İki kuvvet arasındaki kuvvet farkının büyüklüğü akış miktarını ayarlayacaktır.
Servo basınç rilif valfı, stroklama silindirlerine akış kesildiğinde akışı kontrol tulumbasından ana tulumba keysine yönlendirir. Servo basınç rilif valfı yağın çatışma sıcaklığında 450-550 psi' ye ayarlanmıştır. Soğuk yağ ile bu basınç 650 psi' ye kadar yüksetir. Rilif valf ayarı rilif valf üzerine şim ekleyerek veya çıkartarak değiştirilebilir.

4.3.5. Valf bloğu

Valf bloğunda stroklama pitonları mevcuttur. Stroklama pistonları ana tulumba boyunduruğunu hareket ettirir. Ünit üzerinde aynı zamanda tazeleme basınç rilif valfı, iki tazeleme basınç çek valfı ve iki ana rilif valf vardır. Tazeleme rilif valfı ana tulumbada oluşabilecek dahili kaçakları tamir etmek için bir şarj basıncı sağlar. Tazeleme basıncı normal olarak yağın hararetine bağlı olarak 90-210 psi arasındadır. Rilif valf şim eklenip çıkartılarak yayın basıncı değiştirilmek suretiyle ayarlanır. Tazeleme çek valfı tazeleme yağının ana tulumbada uygun çıkış devrisine yönlendirilmesinde kullanılır. Sistem rilif valfı, devredeki basınç yaklaşık3000 psi' den fazla ise yağı rama bypass ettirir.


4.3.6. Kontrol tulumbası

Kanatlı tip bir tulumba valf blok üzerine yerleştirilmiş olup hareketini ana tulumba şaftından alır. Tulumba sabit devirde döner ve yaklaşık 8 gpm kapasiteyle kontrol sistemine ve tazeleme sistemine yağ basar. Kontrol tulumbasının ana elemanları, bir kapak, basınç pleyti, ring, rotor, kanatlar ve valf pleytidir. Tulumbanın valf bloğu kontrol tulumbasının arka kapağı görevini görür. Kontrol tulumbasının kalbi valf blok ile basınç pleyti arasındaki ringdir ( rotor ve kanatları ile birlikte ). Sertleştirilmiş çelikten yapılmış kanatlar şafta bağlı rotorun içerisindeki yuvalara yerleştirilmiştir. Valf bloğuve basınç pleyti tulumba haznesine siğil görevi yaparlar ve ringe ve ringten gelen yağ portları sağlar.
Çalışma esnasında, kontrol tulumbasına rezervuardan gelen yağ; giriş strayneri, valf bloğu, kontrol tulumbası valf pleyti ve ringten geçer. Rotor ve kanat sürücü şafttaki ring tarafından döndürülür. Rotor dönerken santrifügal kuvvet, kanatların yuvalarından dışarı çıkarak ringin iç yüzeyini takip etmesini sağlar Rotor yuvalarında içeri dışarı hareket eden kanatların arasındaki hacim değişkendir. Kanatlar ringin giriş kısmından geçerken dışarı çıkar ve kanatlar arasındaki boşluk yağ ile dolar. Kanatlar arasında sıkışan yağ. ringin çıkış kısmına doğru taşınır. Çıkış kısmında kanatlar tekrar yuvalarına doğru girer, hacim azalır ve yağ basınç pleyti ve kontrol tulumbası çıkış kaverinden dışarı atılır.

4.3.7. Servo ve tazeleme yağ filtresi

Filtre, valf bloğu üzerine monte edilmiş olup sistemdeki yağın filtre edilmesini sağlar. Kontrol tulumbası ile servo valf arasına yerleştirilmiştir. İçindeki sabit bypass valfı 50 psi' ye ayarlanmış olup filtre tıkandığı zaman filtreyi bypass eder. Filtre içinde değiştirilebilen 10 mikronluk eleman mevcuttur.

4.3.8. Doldurma ve dreyn filtresi

Filtre fin şaft yuvası yanında, doldurma ve dreyn tulumbasının görünen bir kısmına yerleştirilmiştir. Servo ve tazeleme yağ filtresi gibi bypass valfı ve değiştirilebilen 10 mikronluk filtre elemanı vardır.

4.3.9. Doldurma ve dreyn valfı

Valf doldurma ve dreyn tulumbası çatıştığı zaman akış yönünü belirteme maksadıyla kullanılır. Manuel olarak kontrol edilebilen bu valf 3 konumludur. (DRAIN, RLL ve OFF). Valf DRAIN konumunda iken, yağ samptan alınır, tulumba ve filtreden geçirilerek çıkış devresine gelir. Valf FILL konumunda iken yağ emiş devresinden alınır, tulumba ve filtreden geçirilerek sampa gider. OFF konumunda ise hiç bir yağ akışı olmaz. Kaza ile valfın açılmasını önlemek için OFF konumunda kolu sıkıştıran bir emniyet plakası mevcuttur.

4.3.10. Doldurma ve dreyn tulumbası

Manuel olarak kumanda edilen bu tulumba hidrolik yağı dreyn etmede ve doldurmada kullanılır. Tulumba ile tam dolu sampı dreyn etmek 2 ila 3 saat arası zaman alır. Tulumbaya 10-15 rpm devirde çevirecek havalı bir cihaz takılabilir. Ancak 15 rpm üzeri devir tulumbaya zarar verir.

4.3.11. Hidrolik sistem tankları

Her bir hidrolik sistem için 2 adet tank vardır. Bunlar samp tankı ve heder (ekspenşın-genleşme) tanklandır. Heder tank üst güverteye yerleştirilmiş olup üzerinde tesviye şişesi ve hava filtreli kapak vardır. Heder tankı direkt olarak 80 galonluk samp tanka iştiraklenmiştir. Tank içerisinde bir strayner ve 3 adet bafıl pteyt mevcuttur. Bafıl pleytter yağı tankın altına doğru yönlenmesine ve deniz ile temas eden tankın yağı soğutmasına yardımcı olur. Tank menholü üzerinde yağ seviyesini belirlemek için bir gözetleme camı mevcuttur. Fakat heder tank tesviye şişesi olduğundan bu cam pek kullanılmaz. Eğer tankta hava sıkışması nedeniyle gözetleme camında hatalı gösterme mevcutsa bir iskandil çubuğu gerçek seviyeyi kontrol için kullanılır.

4.3.12. Strayner

Hidrolik yağ tulumbaya alınmadan evvel bir straynerden geçirilerek büyük pisliklerden temizlenmiş olur. Strayner metal olup bir temizlik solventi ile temizlenebilir. Straynere ulaşmak için samp tankı dreyn edilmeli ve menholü açılmalıdır.

4.3.13. Fleksibl hortumlar

Fleksibl hortumlar yağı tulumbanın çıkış portundan alarak ramın ön ve arka silındirlerine gönderir. Aynı zamanda tulumba ve samp tank arasında, heder tank ve samp tank arasında ve el tulumbası çıkışında kullanılır.

4.3.14. Bypass valfı

Ramın on ve arka silindirleri arasına manuel kumandalı bir bypass valfı yerleştirilmiştir. Valfın amacı, sistemin bakım esnasında ve finleri kilitleme/açma işlemleri esnasında yağı bypass ederek silindir hareketlerini kontrol etmektir. Valf normal çalışma konumunda kapalı, sistem devre dışı iken tamamen açıktır.

4.3.15. Dreyn valfı

Her bir silindire ait manuel kumandalı dreyn valfı mevcuttur. Gerektiği zaman silindirleri dreyn etmekte kullanılır.

4.3.16. Bleed valfı

Her bir silindire ait bir adet bleed (hava alma) valfı mevcuttur. Saat yönünün tersine çevrildiği zaman silindirde sıkıştırılmış havayı atar. Valf yay yüklü bilya ve sitten oluşmuştur. Sıkışmış havayı atmak için valf saat yönünün tersine çevrilir ve hava kabarcıkları kaybolup sabit akış gelene kadar akışa müsaade edilir. Sonra valf kapatılır.

4.3.17. Kuler

Tulumbadan çıkan yağ sampa bir yüzey tip kulerden geçirilerek geri gelir. Bu kuler samp ve fin şaft yuvası ile iç içedir. Dönen yağ ana tekneye monteli ana ünit üzerinden bafıllar yoluyla sampa akar. Isınan yağ pleytlere temas ederek soğur. Pleytler bu ısıyı tekne üzerinden denize verir.

4.3.18. Hidrolik sistem basınç geyçleri

Geyçler mekanik ünitin ön kısmında bir panele yerleştirilmiştir. SERVO BASINÇ geyci (0-1000 psi) kontrol tulumbası çıkışını gösterir. Normal olarak değeri 500 ± 50 psi' dir. ön ve arka ram SYS OPER BASINÇ geyçleri (0-5000 psi) yüke göre değişen ram silindir basınçlarını gösterir. Her bir geyç devresi üzerinde kalibrasyon valfı mevcut olup, geyçler sökülmeden kalibre edilmelerini sağlar. Palsları azaltmak için her bir geyç devresi üzerine bir snubber monte edilmiştir. Her geycin maksimum değeri gösteren kırmızı ibresi mevcuttur.


4.3.19. Fin şaftı yağlama sistemi

Sistemde, fin çalışırken şaft ve fin şaft yuvası arasındaki sürtünmeyi azaltmak için fin şaft yuvasına yağ basar. Birer adet heder tankı mevcut olup 2. güvertede sancak ve iskete koridordadır. Bir devre ile yuvaya bağlanmıştır. Sıkışmış havanın atılması veya heder tankın boşaltılması esnasında kullanılan bir hava alma tapası tank üzerinde mevcuttur. Fin şaft dreyn tapasına geçiş yuvanın önündeki geniş açıklıktandır. Yuvanın yağı buradan dreyn edilir.

Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-03-09, 19:22   #4 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75751
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Hidrolik dümen sistemiDümen Makinası Tarifi

-Dümen sistemi, Ana ve Yardımcı dümen sistemi olarak iki kısımdan meydana gelmektedir.
-Ana dümen sistemi; normalde elektrohidrolik olarak çalışır, köprü üstünden joystik ile kumanda edilir.
-Elektrik kesilmesi durumunda köprü üstünde bulunan bir el hidrolik pompası ile 15° sancak ve iskele arası kumanda edilir.
-Yardımcı dümen sistemi; ayrı bir silindiri ve kendi el pompası vardır. 8 mil süratte, 15° sancak ve iskele arası olmak üzere yeke dairesindeki el pompası ile kumanda edilir.
-Alarm devresi self monitoring tiptir.
-Starter panoları giriş gerilimi 440V, 3faz, 60Hz 'dir. Nötr yoktur. Kontrol devresi 110V AC ve solenoid valf devresi 24V DC 'dir.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-03-09, 19:23   #5 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75751
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
StandartDenİzaltI Gemilerİnİn Harİcİ ve Dahİlİ Ayak ValflarInI Açma Kapama

6.1. Sistemin Çalışması

Sistemin amacı : Gemi dahiline giren temiz hava devresinin dalışlarda kapatılması ve kullanılacağında açılması. Kompresörlerde basılan tazyikli hava, yüksek tazyik hava şişelerinde gerektiğinde kullanılmak amacıyla depolanır. Burada bekletilen hava 250 kg/cm2 tazyikte olduğundan kullanıma uygun değildir. Hava kullanılmak gerektiğinde çeşitli reolisürlerden geçirilerek basıncı düşürülür böylece istediğimiz basınç elde edilir. Elde edilen bu hava manifold ta bekletilerek gerekli yerlere kullanılmak üzer dağıtılır. Sistem şekilde gösterilmiştir.


1-Hava Kompresörü

2-Geri Döndürmez Stop Valf
3-Geyç
4-Metal Filtre
5-Hava Şişeleri
6-250 > 50 Kg / cm2 Hava Redüseri
7-50 > 10 Kg / cm2 Hava Redüseri
8-10 Kg / cm2 Hava Sandığı
9-Selenoid Valf
10-Hava Pistonu
11-Kaz Ayağı Valfi
12-Klepe (Şnorkel Harici/Dahili Ayak) Valfı
13-Stop Valf
14-El Ayar Valfı

Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-03-09, 19:23   #6 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.724
Konu Adedi: 7243
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 75751
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1076 Mesajına 3339 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
StandartMAKİNA VE KAZAN PNÖMATİK KONTROL SİSTEMLERİ

7.1. Otomatik Kontrol Sisteminin Tanıtılması

Kazan kontrol sistemi bir otomatik kontrol sistemidir. Bu sistem her iki kazanın aynı anda veya ayrı ayrı minimumdan %120 yüke kadar otomatik olarak kontrol edilebilmesini sağlar. Otomatik kazan kontrol sistemi müsaade edilebilir toleranslar dahilinde tüm gereksinimlere cevap vermek üzere yanma oranı ve yeterli fit suyu akışını muhafaza etmek için gerekli çeşitli alt sistemleri ihtiva eder.

7.2. Otomatik Yanma Sistemi ( ACC )

Otomatik yanma kontrol ( Automatic Combustion Control - ACC ) sistemin temel amacı stim dram basıncını sabit durumlarda arzu edilen ( belirlenmiş ) değerde muhafaza etmek ve stim basıncının belirlenmiş değerden ayrılması durumunda dram basıncını süratle ve düzgün bir şekilde belirlenmiş değere getirmektir. ACC sistemi pnömatik ölçüm cihazları, transmiterler, kontrolörler ve icra edicilerden oluşur. Bu eçhize kazana enerji girişinin ( cehennemliğe verilen yakıt ve havanın yanması ) kazandan enerji çıkışına ( stim olarak alınan ısı ) eşit olmasını idame etmek için hava ve yakıt akışını izlemek ve kontrol etmek üzere ayarlanmış ve birbirine irtibatlandırılmıştır. Aynı zamanda, çalışma genişliği boyunca yakıt/hava oranını en iyi yanmayı sağlayacak şekilde muhafaza eder.
Her bir kazan için ayrı ACC sistemi mevcuttur ve Şekil 7.1' de gösterildiği şekilde düzenlenmiştir. Sistemler her bir kazanın stim dram basıncını algılaan, stim basıncını belirlenmiş değerde tutmak için gerekli her bir kazanın yakıt ve hava kontrol çevrimleri için yük sinyallerini belirleyen ve bu değişkenleri kontrol eden elemanlar topluluğundan oluşur. Tanımlama maksatları için her bir ACC sistemi dört kontrol çevrimine bölünmüştür: Körük sürati kontrol çevrimi ( veya sürat çevrimi ); Hava akış kontrol çevrimi ( veya hava çevrimi ); Yakıt akış kontrol çevrimi ( veya yakıt çevrimi ); Stim basınç kontrol çevrimi ( veya stim basınç çevrimi ).

7.3. Fit Suyu Sistemi

Fit suyu kontrol (Feedwater Control - FWC ) sistemin temel amacı kararlı durumlarda stim dramı su seviyesini arzu edilen ( belirlenmiş ) değerde muhafaza etmek ve kazan yük durumu değiştiğinde stim dramı su seviyesini süratle ve düzgün bir şekilde belirlenmiş değere getirmektir. FWC sistemi pnömatik ölçüm cihazları, transmiterler, kontrolörler, ve icra edicilerden oluşur. Bu eçhize stim akışı, fit suyu akışı, stim dramı gerçek su seviyesini ölçmek ve kazana su giriş oranını kontrol etmek üzere ayarlanmış ve birbirlerine irtibatlandırılmıştır. Bütün kazan çalışma menzili boyunca su seviyesini belirlenmiş emniyetli çalışma seviyesinde tutarken kazana fit suyu akışı ile kazandan stim akışının aynı oranda olmasını sağlar.
Her bir kazan için ayrı FWC sistemleri mevcuttur . Sistemler her bir kazan için stim akışı, fit suyu akışı ve su seviyesini algılayan ve su seviyesini belirlenmiş değerde muhafaza etmek üzere fit suyu akışını kontrol etmek için pnömatik bir yük basıncı geliştiren elemanlar topluluğundan oluşur. Tanımlama maksatları için her bir sistem dört kontrol çevrimine bölünmüştür. Fit suyu kontrol valf pozisyonu çevrimi ( veya pozisyon çevrimi ); Fit suyu akış kontrol çevrimi ( veya fit akış çevrimi ); Stim akış kontrol çevrimi ( veya stim akış çevrimi ); Su seviye kontrol çevrimi ( veya seviye çevrimi ).

7.4. Hava Kontrol Sistemi

7.4.1. Hava besleme sistemi

Yanma ve fit suyu kontrol sistemi elemanları için hava besleme sistemi iki filtre, panel harici eçhize için üç hava düşürme valfı, fit suyu kontrol valfları için iki düşürme valfı ve panele monteli eçhize için dört düşürme valfından oluşur. 100-120 psig' lik basınçlı hava gemi hava sisteminden sağlanır.


Filtre edilmiş hava beslemesi panel harici elemanlar için 65 ve 30 psig' ye düşürülür. Filtre edilmiş hava aynı zamanda panele monteli eçhize için havayı 65 psig' ye düşürmek üzere dört düşürme valfının kullanıldığı kontrol konsoluna gelir.

7.4.2. Hava besleme sistemi, ana fit tulumbası kontrol sistemi

Ana fit tulumbası kontrol sistemleri (heder basınç kontrol paneli ve devridaim kontrol paneli) için hava besteme sistemi elemanları dört devre filtresi ve dört hava basıncı ayarlama valfından oluşur. İki filtre ve iki hava basıncı ayarlama valfı her bir panelde konuşlandırılmıştır 100-120 psi' lik basınçlı hava gemi hava sisteminden karşılanır.

Filtre edilen hava beslemesi heder basınç kontrol paneli elemanları için 65 ve 50 psig' ye ve devridaim kontrol paneli elemanları için 65 ve 30 psig' ye düşürülür.

7.4.3. Hava kilidi sistemi

Hava akışı, yakıt akışı ve su akışını besleme havası arızası olduğu anki değerlerinde muhafaza etmek için körükler, yakıt, fit suyu ve ana fit tulumbası son kontrol elemanlarının ayarını kilitlemek üzere bir hava kilidi sistemi sağlanmıştır. Sonuç olarak, bu akışlar son kontrol elemanları "local-manual" çalışmaya geçebilene kadar sabit tutulur.
Hava kilidi kurma (reset) valfı ile devreye alındığında basınç düşürme valfının çıktısı ( 80 psig' ye ayarlı ) ana trip ( master trip ) valfını açık tutmak üzere D bağlantısından girer. Basınç düşürme valfının çıktısı ana trip valfının üzerindeki ayar vidasının ayarını geçtiği müddetçe ana trip valfı açık pozisyonda kalacaktır. Yay 65 psig' lik bir trip değeri için ayarlanmıştır. Basınç düşürme valfının kullanımı hava kilidi valf diyaframlarının aşırı basınçlanmaya bağlı olarak hasarlanmamasını sağlar.

7.5. Sistemin Çalıştırılması

Bu bölüm otomatik yanma kontrolü (Automatic Combustion Control-ACC), fit suyu kontrolü (Feedwater Control-FWC), fit tulumba kontrolü (Feed Pump Control-FPC), besleme havası (Air Supply) ve hava kilidi (Air Lock) sistemlerinin işletimi hakkında gerekli bilgiyi ihtiva eder. Bu bilgiler çalıştırmadan önceki işlemleri, başlangıçtan itibaren sistemi otomatiğe alana kadar basamak basamak yapılacak işlemleri; ve emercensi işlemleri içerir. Aynı zamanda, çalıştırma modları ve konsoldaki kontrol istasyonları ve göstergelerin işlevleri de kapsanmıştır.

7.5.1. Otomatik yanma kontrol sistemi

Otomatik yanma sistemi aşağıdaki durumlarda çalıştırılabilir:
"Local-manual": Son kontrol elemanlarının elle kontrolü
"Remote-manual": Bütün A/M (Automatic-Manual) kontrol istasyonları manual pozisyonda

"Yarı-otomatik": Kazan A/M kontrol istasyonundan kontrol (Kazanınki dışında bütün A/M kontrol istasyonları otomatikte)
"Otomatik"

(a) "Local-Manual" Kontrol
Her bir sistemin kontrol elemanları (yakıt kontrol valfı ve körük stim trotil valfı) yakıtı ve yanma havasını kontrol etmek üzere personelin elle kontrolü altındadır. Kontrol sisteminin son kontrol elemanları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Son kontrol elemanlarına ait tüm A/M kontrol istasyonları manuel pozisyona alınmalıdır. Son kontrol elemanları hava kilidi değiştirme valfları ve son kontrol elemanları arasındaki sinyal devreleri hava basıncının son kontrol elemanlarının elle kontrolüne etkisi olmaması için vent edilmelidir. (Vent; havalandırma, atmosfere açma anlamında kullanılır.) "Local-manual" kontrol sadece kazan fayrabı esnasında veya yanma kontrol sistemindeki arıza takibi, onarımı veya kontrol havası kaybı gibi nedenlerle devre dışı olması durumunda kullanılmalıdır.

(b) "Remote-Manual" Kontrol

Kontrol konsolundan her bir son kontrol elemanının A/M kontrol istasyonunun "Relay Knob" larına kumanda etmek suretiyle yanma havası ve yakıtın personel tarafından kontrol edilmesidir. Kontrol sistemine besleme havası sağlanmış olmalıdır. Bütün hava kilitleri kurulmuş (Reset edilmiş) olmalıdır. Her bir son kontrol elemanlarına ait A/M kontrol istasyonlarındaki transfer valfları MANUAL pozisyona alınmalıdır. Kontrol sistemlerinin algılama sinyalleri kendilerine ait A/M kontrol istasyonlarında durdurulurlar (bloke edilirler). Bu nedenle doğru yanma oranını muhafaza etmek için personel stim dram basıncı, yakıt heder basıncı ve baca durumunu gösteren eçhizeyi sürekli gözetlemelidir.

(c) Yarı-otomatik (Semi-Automatic) Kontrol

Bu durum sadece otomatik yanma kontrol sistemi için geçerlidir. Operatör kazana yakıt ve hava akışını konsoldan kazan A/M kontrol istasyonundaki "relay knob"a kumanda etmek suretiyle kontrol eder. Sisteme kontrol havası verilmiş olmalıdır. Yakıt, körük ana (Blower Master) ve körüklerin kendi A/M kontrol istasyonları transfer nabları OTOMATİK pozisyona alınmalıdır. Kazan A/M kontrol istasyonu transfer nabı MANUEL pozisyona alınmalıdır. Stim basınç kontrolörünün sinyali kazan A/M kontrol istasyonunda durdurulur ve kazan yanma oranı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bununla beraber, operatör kazan yük ihtiyaçları için doğru yanma miktarını belirlemek üzere stim basıncını gösteren eçhizeyi kontrol etmelidir.

(d) Otomatik

Otomatik çalışmada bütün A/M kontrol istasyonu transfer nablan OTOMATİK pozisyona alınır. Yanma kontrol sistem elemanlarının çıktıları (stim basıncı, hava akışı ve yakıt akışı) yanma miktarı için istek sinyalinin üretildiği kontrolöre uygulanır. Bu istek sinyalleri verilen sinyale uygun olarak hareket etmek üzere son kontrol elemanlarına iletilir. Yakıt/hava oran rileyi ve bayaslı (Bias) A/M kontrol istasyon ayarları dışında personel otomatik durumda hiçbir sistemi doğrudan kontrol etmez. Bununla beraber, personel sistemlerin doğru çalışmasından emin olması için aşağıdaki tedbirleri almalıdır.
(i)Yakıt ve stim atomizasyon basınç ve sıcaklıkları, doğru olduklarından emin olmak için, sürekli kontrol edilmeli
(ii)Börner uçlarını periyodik olarak temizle ve değiştir ve periyodik olarak kusurlu veya aşınmış püskürtme pleytlerinin değiştirilmesini sağla.
(iii)Kullanılmayan börnerlere ait hava recieterlerini kapat ve kullanılan börnerlere ait hava recisterlerini tam aç.
(iv)Yakıt/hava oran rileyini olması gerektiği gibi muhafaza et ve sadece harici tomar veya kötü yanmayı gidermek üzere geçici düzeltme yapmak için değiştir.
(v)Her iki kazan devrede iken aynı sayıda börnerin kullanımda olmasını temin et.

7.5.2. Fit suyu kontrol sistemi

Fit suyu kontrol sisteminin üç türlü çalışma modu vardır:
"Local-manual"
"Remote-manual"
"Otomatik"

(a) "Local-Manual" Kontrol

Fit suyu çek valfi kazana su alınması için elle ayarlanır. Kazan ihtiyacı değiştikçe yeni ihtiyaca cevap vermek üzere fit çek valfı elle ayarlanmalıdır. Bu tür çalışmada kontrol sistem elemanlarının fit suyu kontrol valfına hiçbir etkisi olmaması gerektiğinden fit suyu A/M kontrol istasyonu MANUEL duruma alınmalı ve hava kilidinden kontrol valf mevkilendiricisine (Positioner) giden sinyal devresi, hava basıncının kontrol valfının ayarına etki etmemesi için, VENT edilmeli ve kontrol valfı tam açık pozisyonda olmalıdır. Stim dramındaki su seviyesi, normal limitler dahilinde tutulduğundan emin olmak için, sürekli gözetlenmelidir.

(b) "Remote-Manual" Kontrol

Personel fit suyu valfının açma ve ayarlanmasını fit suyu A/M kontrol istasyonundan (MANUEL durumuna alınmalıdır) kontrol eder. Fit suyu akış kontrolöründen (Feedwater Flow Controller) gelen sinyal kontrol istasyonunda durdurulur ve yerine, operatörün fit suyu valfını açma veya 0' dan %100' e kadar ayarlamasını sağlayan, elle üretilen basınç sinyali sağlanmış ve hava kilit sistemi kurulmuş olmalıdır. Suyun limitler dahilinde tutulduğundan emin olmak için dram su seviyesi sürekli gözetlenmelidir.

(c) Otomatik Kontrol

Bu tür çalışmada fit suyu A/M kontrol istasyonunun transfer nabı (knob) OTOMATİK durumuna alınmalıdır. Fit suyu akış kontrolöründen gelen istek sinyali kontrol istasyonundan aynen geçer ve fit suyu kontrol valfını kazan fit suyu ihtiyacına göre ayarlar. Herhangi bir operatör kontrolüne ihtiyaç yoktur. Ancak, dram su seviyesi gözetlenmelidir.

7.5.3. Turbo fit tulumbası kontrol sistemi

Turbo fit tulumbası kontrol sisteminin üç tür çalışma modu vardır:
"Local-Manual"
"Remote-Manual"
"Otomatik"

(a) "Local-Manual" Kontrol

Bu çalışma modunda, stim kabul kontrol valfı, ana fit tulumbası çıkış basıncını arzu edilen basınçta muhafaza etmek için, elle ayarlanır. Fit suyu ihtiyacı değiştikçe, stim valfı yeni ihtiyaca cevap verecek şekilde tekrar ayarlanmalıdır. Kontrol sistem elemanları, bu çalışma modunda, stim kabul valfının ayarını etkilemedikleri için ana fit tulumbası A/M kontrol istasyonu MANUEL pozisyonuna alınmalı ve hava kilidinden valf kumandasına (ACTUATOR) giden sinyal devresi VENT edilmelidir.

(b) "Remote-Manual" Kontrol

Bu çalışma modunda, personel stim valfının açılma ayarını ana fit tulumbası A/M kontrol istasyonundan (MANUEL pozisyonunda) kontrol eder. Sinyal aralık değiştiricisi (Signal Range Modifer)' nden gelen sinyal kontrol istasyonunda durdurulup elle üretilen sinyalle değiştirilir ve operatör bu yolla stim kabul valfını açma ve 0'dan %100'e kadar ayarlama imkanına sahip olur. Bu çalışma modunda, sisteme besleme havası sağlanmış ve hava kilidi sistemi kurulmuş olmalıdır. Fit suyu heder basıncı, belirlenmiş limitler dahilinde tutulduğundan emin olmak için, sürekli gözetlenmelidir.

(c) Otomatik Kontrol

Bu çalışma modunda, ana fit tulumbası A/M kontrol istasyonu transfer nabı OTOMATİK' te olmalıdır. Sinyal aralık değiştiricisinden gelen istek sinyali kontrol istasyonundan geçer ve stim kabul valfını fit suyu heder basınç isteğine uygun olarak ayarlar. Herhangi bir operatör kontrolüne ihtiyaç yoktur. Ancak, fit suyu heder basıncı sürekli gözetlenmelidir.

Not: Fit suyu devridaim sisteminin (Feedwater- Recircuiation System) manuel veya uzaktan (remote) kontrolü yoktur. Devridaim, tulumba isteği belirlenmiş değere düştüğü anda başlar ve istek yükselince kesilir. Kontrol valfı diyaframının yırtılması veya kontrol havası kaybında devridaim valfı açık kalır.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 05-03-09, 11:50   #7 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Sep 2008
Üye No: 4995
Mesaj Adedi: 9
Konu Adedi: 0
Seviye 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 21
Güç: 3 / 619
Deneyim: 86%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
gemice is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standartiyi döküman ama daha fazlası lazımgemice isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 25-03-09, 11:12   #8 (permalink)
Kullanıcı Profili
ÇIRAK ÜYE
Avatar Yok
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 10570
Mesaj Adedi: 13
Konu Adedi: 0
Seviye 2 [♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 0 / 34
Güç: 4 / 938
Deneyim: 38%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
elektracy is on a distinguished road
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
Standartteşekkürler....elektracy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Etiket
gemilerde, hidrolik, kullanilan, pnomatik, sistemler

« önceki Konu | sonraki Konu »

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
PNÖMATİK Sistemler Sunumu starter Pnömatik & Hidrolik 24 12-05-10 15:47
Pnomatik Devre Elemanları ElemaN Pnömatik & Hidrolik 14 22-04-10 09:24
Pnomatik Sözlük ElemaN Pnömatik & Hidrolik 16 26-04-09 16:54
Pnomatik Sözlüğü Teknik Adam Pnömatik & Hidrolik 6 10-04-08 18:16


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2016 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240