Merkezi lem Birimlerinin veya CPUlarn evrimi, zerinde almak iin byleyici ve karmak bir konudur. Intel 4004n 1971de piyasaya srlmesinden gnmzn Intel 10. Nesil ilemcilerine kadar, yongalar sadece 50 yl gibi ksa bir sre iinde hz ve bilgi ilem gcnde artc bir art gsterdi. Bir zamanlar, en byk ana bilgisayarlar iin dahi hayal bile edilemeyen bilgi ileme hz, Apollo grevlerini yrten bilgisayarlardan yzlerce kat daha fazla gce sahip, basit dizst bilgisayarlar ya da uygun bteli akll telefonlarla gerekletirilebiliyor.

Bununla birlikte, bilgisayar gcnn astronomik olarak hzl ilerlemesine ramen, hala insanlar artan bir gelime daha var: ok ekirdekli ilemciler kavram. Intel ve AMD gibi reticiler, daha fazla ekirdek miktarn yeni ilemcilerine (4 ekirdek, 8 ekirdek, 16 ekirdek, hatta 32 ekirdek) entegre ediyor. Artan ekirdek says, artan ilem gc dolaysyla daha gl bir bilgisayar demek. Peki, ekirdek temelde ne anlam ifade ediyor?

lemci ekirdei Nedir?
Bir ilemci ekirdei, fiziksel ilemci yongas zerindeki bamsz bir ilem birimidir. Her ekirdein kendi ilem donanm ve nbellei vardr. Bunlar ilemcinin geri kalanna, ipin paylalan bellei ve sistem veri yolu araclyla balanr. Bir ekirdek aslnda btn bir ilemcidir. Bu nedenle ok ekirdekli bir ilemci, pratikte birka ilemciyi bir araya getirmek ve bunlarn birlikte almasn salamak gibidir. Bir ilemcide daha fazla ekirdee sahip olmann altnda yatan mantk, daha hzl ve verimli bir ekilde ilem yaplabilmesi salamak iin bilgi ilem grevlerini tek bir byk ekirdek yerine birden ok ekirdek arasnda blmenin avantajn kullanmaktr.

Ancak bu tekniin verimlilii, altrdnz iletim sisteminin yan sra altrdnz belirli uygulamalara da baldr. Eskiden birok iletim sistemi ve uygulama, birden ok ekirdekten yararlanamyordu ve sonu olarak ekstra ekirdeklerden leklendirilebilir bir avantaj salayamyordu. Neyse ki gnmzde, hemen hemen tm modern iletim sistemleri ve Adobe Premiere gibi kaynak arlkl programlarn ou, ekstra ekirdeklerden yararlanabiliyor ve sonu olarak, normalde olduundan daha hzl ve verimli alyor.