Üye Olmak İçin Tıklayın

Hoşgeldin, Kayıtsız Üye.

Teknik Paylaşım Platformu, teknik içerikli bilgi ve tecrübelerin paylaşımı için teknik elemanlar tarafından hiçbir maddi çıkar söz konusu olmadan kurulmuştur.
Sizde Teknik Paylaşım Platformundan daha faydalı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız ÜYE OLUNUZ
Üye olmak için veya forum hakkında yardım almak için TIKLAYINIZ

TEKNİK VİDEOLAR TEKNİK DOSYALAR TEKNİK RESİMLER OYUN PORTALI ÇEVRİMİÇİ UYGULAMALAR
Konu Bilgileri
Konu Başlığı Windows 7'yi bu 25 kolay ipucuyla kişiselleştirin
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
568

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları Arama Stil
Eski 17-02-13, 00:32   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kurucu α∂мιη
 
ElemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SponsorElektrohaber.net
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 1
Mesaj Adedi: 45.723
Konu Adedi: 7242
Seviye 102 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 3795 / 3795
Güç: 15241 / 72624
Deneyim: 20%

Teşekkür Grafikleri
Teşekkür: 69
1075 Mesajına 3335 Teşekkür edildi
Puan Grafiği
Rep Puanı: 6218
Rep Derecesi :
ElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond reputeElemaN has a reputation beyond repute
Destek İçin

Bu sitenin reklam gelirleri tamamıyla sitenin host masraflarına gitmektedir,bu amaçla reklam vermek için Bannera TIKLAYINIZ ElemaN
Ek Bilgiler
ElemaN - MSN üzeri Mesaj gönder ElemaN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Windows 7'yi bu 25 kolay ipucuyla kişiselleştirinWindows 7'niz size yeteri kadar kullanışlı bir ara yüz sunuyor olsa da, işletim sisteminizi kişisel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz bir çok yol mevcut.

Windows'un kendi özelliklerini kullanarak arayüze yeni düğmeler eklemeniz, ve Windows'un uyarılarını değiştirmeniz mümkün iken bazı ücretsiz eklentiler ise çok daha geniş kişiselleştirme olanağı tanıyor.

Bu makalemizde Windows 7'nin görünümünü kendi ihtiyaçlarıza göre kişiselleştirmenin 25 kolay yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

Aero, temalar ve kullanıcı hesabı

1. Aero ara yüzünün rengini değiştirin

Windows 7'nin düz Aero teması, XP'nin Luna arayüzüne kıyasla büyük bir ilerleme sayılabilir. Aero'nun rengini değiştirmek için masaüstünüze sağ tıklayın, 'Kişiselleştir'i ve 'Pencere Rengi'ni seçin. Buradan dilediğiniz rengi seçmeniz mümkün.

2. Windows temasını değiştirin

Masaüstünüze sağ tıklayın ve 'Kişiselleştir'i seçin. Buradan duvar kağıdını, renk düzenini, sistem seslerini ve fare işaretçilerini değiştirebilirsiniz.

Varsayılan olarak yüklü temaların yanında 'Daha fazla çevrim içi tema al' link'ine tıklarak internetten ücretsiz temalar da yükleyebilirsiniz.

3. Kullanıcı hesabı resminizi değiştirin

Windows 7'yle birçok sayıda kullanıcı hesabı resmi beraber geliyor. Değiştirmek için bu yolu takip edin: 'Başlat menüsü - Denetim Masası - Kullanıcı hesapları ve aile koruması - Hesap resminizi değiştirin'

Sistem sesleri, Görev çubuğu ve Başlat menüsü

4. Sistem seslerini değiştirin

Windows'un olaylar için çıkardığı seslerden hoşlanmıyorsanız bu sesleri değiştirebilir veya kapatabilirsiniz.

'Başlat menüsü - Denetim masası - Görünüm ve kişiselleştirme - Ses efektlerini değiştir'e gidin ve Windows 7'nin sistem olaylarına atadığı sesleri değiştirin.

5. Görev çubuğuna araç çubuğu ekleyin

Windows 7'deki görev çubuğuna program ekleyebilme özelliği, Hızlı Çalıştır çubuğuna olan ihtiyacı ortadan kaldırdı, ancak isterseniz farklı türde araç çubukları eklemeniz hala mümkün.

Görev çubuğunun boş bir bölümüne sağ tıklayın ve 'Araç çubukları'nı seçin. Bu menüyü kullanarak görev çubuğunuza bir adres çubuğu veya masaüstü simgeleri gösteren bir kısayol ekleyebilirsiniz.

6. Başlat menüsünü özelleştirin

Windows 7'de 'Klasik Başlat Menüsü' artık yok, ancak başlat menüsünü ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirmeniz mümkün.


Başlat menüsüne sağ tıklayın, 'Özellikleri' seçin. Bazı gizlilik ayarları içeren bir pencere açılacaktır. 'Başlat menüsü' sayfasına gelin. 'Özelleştir' düğmesine bastığınzda ekrana gelecek pencereden başlat menüsünde daha önemli değişiklikler yapabilirsiniz.

Güç düğmesi, UAC ve bildirim alanı

7. Başlat menüsündeki güç düğmesinin işlevini değiştirin

Başlat menüsüne sağ tıklayın, 'Özellikleri' seçin ve 'Başlat menüsü' sayfasına gelin. 'Güç düğmesi eylemi' seçeneğini değiştirerek düğmenin işlevini değiştirebilirsiniz.

8. UAC uyarılarını azaltın

'Başlat menüsü - Denetim masası - Kullanıcı hesapları ve aile güvenliği - Kullanıcı hesabı denetim ayarlarını değiştir'e tıklayın. Açılan penceredeki kaydırma çubuğunu kullanarak UAC (Kullanıcı hesabı denetimi) hassasiyetini ayarlayabilirsiniz.

9. Bildirim alanı uyarılarını kapatın

Windows 7, güvenlik ayarlarınızla ilgili bilgiler vermeyi seviyor, ancak bu hoşunuza gitmiyorsa aşağıdaki adımları izleyin.

'Başlat menüsü - Denetim masası - Sistem ve güvenlik'i açın. Buradan Windows'un ne durumlar için uyarıgöstereceğini ayarlayabilirsiniz. Hemen uyaralım ki antivirüs yazılımıyla ilgili uyarıları kapatmak iyi bir fikir olmayabilir.


10. Görev çubuğunu taşıyın

Görev çubuğunun alt tarafta durmasından hoşlanmıyorsanız onu rahatlıkla ekranın istediğiniz kenarına taşıyabilirsiniz. Ancak bunun için önce görev çubuğu üzerinde boş bir alana sağ tıklayarak kilidini kaldırmanız gerekiyor.

Masaüstü araçları, ekran koruyucusu ve açılış

11. Masaüstü araçları ekleyin

Araçlar sayesinde bir program açmanıza gerek kalmadan kolayca bilgi edinmek mümkün. Bir araç eklemek içinse, masaüstüne sağ tıklayın ve 'Araçlar'ı seçin. Mevcut araçların bir listesi ekrana gelecektir. 'Daha çok çevrim içi araç al' link'ine tıklayarak internet üzerinden araç indirmeniz de mümkün.

Birçok aracın kendine ait ayarları var. Fareyi masaüstünüzde etkin olan bir aracın üzerine getirin ve anahtar simgesine tıklayın.

12. Ekran koruyucunuz videolarınızı yarıda bölmesin

İnternette video seyrederken enerji koruma işlevinin devreye girip monitörünüzü kapatması canınızı sıkabilir. Bunun için ise Mouse Jiggler adlı programı kullanabilirsiniz.

Bu küçük programı çalıştırdığınızda Windows 7'nin fareyi haraket ettirdiğinizi düşünmesini sağlıyor ve enerji koruma işlevinin devreye girmesini engelliyor.

13. Açılış ekranını değiştirin

Windows 7 oturum açma ekranını değiştirmenizi sağlayan bir takım uğraşlı yöntemler mevcut. Ancak ücretsiz olan Logon Changer yazılımını kullanarak zahmetsiz bir şekilde bunu yapabilirsiniz.

Programı kullanması ise oldukça kolay. İstediğiniz resmi seçtikten sonra orijinal arkaplan yedekleniyor ve sizin seçtiğiniz resimle değiştiriliyor.

Monitörler, Windows görünürlüğü ve Başlat düğmesi

14. Çift monitör kullanımını geliştirin

Windows'da iki veya daha fazla monitör kullanıyorsanız ancak görev çubuğunun tüm monitörlerde görünmesini istiyorsanız bunun bir çözümü var.

Ultramon, monitörlerinizi yönetmeyi kolaylaştıyor, her masaüstüne ayrı bir duvar kağıdı ayarlamanıza izin veriyor ve bir tıklamayla pencereyi monitörler arasında taşımanızı sağlıyor.

15. Windows'u daha görünür yapın

'Başlat menüsü - Denetim Masası - Görünüm ve Kişiselleştirme - Görünüm - Metin ve diğer öğeleri küçült ve büyüt' seçeneğini kullanarak Windows'ta metinnlerden Görev çubuğuna her şeyin daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

16. Başlat düğmesini özelleştirin

Yuvarlak Windows 7 Başlat düğmesini sevmediyseniz, Start Orb Changer adlı programla bunu değiştirmeniz mümkün. Programın içerisinde 10 hazır başlat menüsü resmi bulunuyor.

Rainmeter, pencereler, Windows Gezgini ve diğerleri

17. Rainmeter'i indirin

Rainmeter, Windows 7 kenar çubuğu araçlarını tüm masaüstüne uygulayan bir program.

Ücretsiz programı kullanarak RSS beslemeleri, Twitter güncellemeleri ve faydalı sistem bilgilerini masaüstünüzle entegre edebilirsiniz.

18. Pencerelere arka plan ekleyin

Windows 7 Folder Background Changer'i kullanarak klasörlerin arka planına istediğiniz bir resmi yerleştirebilirsiniz. Programı yüklemenize gerek yok. Çalıştırdıktan sonra bir klasör ve resim seçmeniz yeterli oluyor.

19. Gezgin pencerelerini XP'dekine benzer yapın

Windows 7'yi daha 'tanıdık' bir görünüme kavuşturmak için 'Düzenle - Yerleşim - Menü çubuğu'na tıklayın ve alt tarafta bulunan 'Ayrıntılar' bölümünü kapatın.

'Seçenekler - Klasör Seçenekleri'ne gidin ve 'Tüm klasörleri göster' ile 'Şu anki klasörü otomatik olarak genişlet' seçeneklerini etkinleştirin.

20. Pencere boyutlarını klavye ile ayarlayın

Areo Snap özelliği size yeterli gelmiyorsa Windows Manager'ı deneyebilirsiniz. Program, uygulamaların pencereleri için boyut ve konum belirtmenize ve bunları kısayol tuşlarıyla etkinleştirmenize izin veriyor.

Birleşik düğmeler, bildirim alanı ve TeraCopy

21. Birleşik görev çubuğu düğmelerini kapatın

Windows 7 Görev çubuğundaki birleşik düğme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için görev çubuğunun boş bir bölümüne sağ tıkayın ve 'Özellikler'i seçin. 'Görev çubuğu düğmeleri' açılır menüsünü tıklayın ve birleştirmenin ne zaman kullanılacağını seçin veya kapatın.

22. Bildirim alanını özelleştirin

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve 'Özellikler'i seçin, ardından 'Genel' sayfasında bulunan 'Özelleştir'e tıklayın. Buradan her bildirim alanı simgesi için ayrı bir seçenek ayarlayabilirsiniz.

23. Daha hızlı kopyalayın

TeraCopy adındaki ücretsiz program, Windows Gezgini'nin kopyalama işlevinin yerini alıyor. Dosyaları çok daha hızlı kopyalayabilen program, dosya işlemlerini yapmadan önce ön-izleme yapmanıza izin veriyor ve aktarımı duraklatabiliyor.

Masaüstü simgeleri ve Mac OS görünümü
24. Masaüstü simgelerini değiştirin

Masaüstüne sağ tıklayın ve 'Kişiselleştir'i seçin, ardından 'Masaüstü simgelerini değiştir'e tıklayın. Değiştirmek istediğiniz simgeye tıklayın ve kullanabileceğiniz simge listesini görmek için 'Simgeyi Değiştir'e tıklayın. 'Gözat' düğmesine basarak kendi simgenizi kullanabilirsiniz. IconFactory sitesinde ücretsiz ve aynı zamanda güzel görünümlü simgeler mevcut.

25. Windows'unuz Mac OS gibi görünsün

Windows'unuzun Mac OS X gibi görünmesi için basit bir yol mevcut. Bunun için ücretsiz Snow Transformation Pack'i kullanabilirsiniz. Program oldukça başarılı ve yaptığı değişiklikleri geri almanız mümkün.


Teknik Konularda Mail veya PM atmayınız, bu tip mesajlara cevap verilmeyecektir, forumda ilgili bölümde mesaj yazınız"İyi Çırak Ustası Yokken Anlaşılır"

ElemaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
..:: Sitemize Destek İçin Reklam Verebilirsiniz ::..
..:: Reklam Alanı ::..
PAYLAŞIMLARIN DEVAMI İÇİN SİTE İÇERİSİNDEKİ REKLAMLARA TIKLAYINIZ
..::: TEKNİK PAYLAŞIM PLATFORMUNDAKİ BU KONUYU BEĞENDİYSENİZ ARKADAŞINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ ::..
ElemaN Yollayabilirsin Dedi!
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Araçları Arama
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Başlıkları Cevaplar Mesajlara Cevaplar
Ttnet Kolay Kurulum Programı atikpostal Full Programlar 0 27-05-12 17:27
Wubi - Windows Uzerine En Kolay Linux (Ubuntu) Kurma, Ücretsiz ElemaN Linux 0 02-10-09 09:46
e-Devlet Kap?s?'ndan en kolay nas?l girilir? ElemaN Teknolojik Gelişmeler & RRS 0 18-12-08 11:24
USB'den şarj hiç bu kadar kolay olmamıştı starter Teknolojik Gelişmeler & RRS 0 10-10-08 16:04


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.0 RC2
© ELEKTROFORUM.net ™
Protected by Cracker By ElemaN
Bu web sitesini kullanmanız Kullanım Koşulları'nı onayladığınız anlamına gelmektedir.
Copyright © 2008 - 2016 - elektroforum.net
Açılan konular, yazılan mesajlar sahiplerinin sorumluluğu altındadır.

Eğitim ve Ögretim Genel


Flash Oyun Portalı

Teknik Haber Paylaşım Portalı

ELEKTROFORUM forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde kullanımı lisans gerektiren dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240